بارداری و کودک

کودک باهوش و قدبلند می‌خواهم!پرسش: بهترین غذایی که غیر از غذای سفره می‌توان به کودک 14 ماهه داد که هم مقوی و هم بسیار مغذی باشد و در افزایش هوش و قد کودک موثر باشد چیست؟

پاسخ: برای افزایش هوش و قدرت ذهن باید اصول تغذیه سالم رعایت شود و همه گروه های غذایی دریافت شود. البته برخی غذاها هستند که در این زمینه اثر بیشتری دارند، برخی از این غذاها عبارت هستند از:

اسفناج:
اسفناج به دلیل بافت های گیاهی که دارد از بسیاری از بیماری ها در خانم های پیشگیری می کند.تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که از اسفناج و سبزی های سبز دیگری استفاده می کنند،پیر شدن سلول هایشان را به تاخیر می اندازند.اسفناج به دلیل انزیم هایی که در برگ های ان وجود دارد،سیناپس بین سلول های را تسهیل می بخشد.و هوش را تقویت می کند.اسفناج دارای ماده ی دارویی با اسم فولیک اسید است که در جهت تقویت حافظه موثر می باشد.و هم چنین برای افرادی که دارای عارضه ی قلبی هستند نیز بسیار مفید می باشد.اسفناج حاوی مواد انتی اکسیدان نیز می باشد،

غلات:
غلاتی مانند سویا،لوبیا،نخود فرنگی،عدس سبزیجات دارای روغن بسیار مفیدی هستند که در جهت تقویت حافظه لازم می باشد .

میوه و سبزیجات:
میوه و سبزیجات دارای انتی اکسیدان های بسیار مفیدی هستند.میوه و سبزیجات بسیار برای تقویت حافظه مفیدند.

تخم مرغ:
تخم مرغ ماده ی بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشد بخصوص این که مادران باردار به هنگام بارداری و در هنگامی که جنینی را در رحم دارند،تخم مرغ استفاده کنند در هوش فرزندشان بسیار موثر است .

ماست:
ایا می دانید یک پیاله ماست دارای امگا 3 و دی اچ ای می باشد.امگا 3 و دی اچ ای مواد بسیار مفیدی در جهت تقویت حافظه می باشند .اگر فرزندتان در زمان رشدش هر روز ماست استفاده کند،تاثیر بسیاری را بر روی رشد او می گذارد .

انبه:
این میوه ماده ی دیگری است که در تقویت حافظه بسیار مفید می باشد. با این که میوه چرب است و دارای بافتهای چربی می باشد اما باعث می شود که گردش خون تسریع یابد.هنگامی که گردش خون سریعتر شود باعث می شود خون بیشتری به مغز برسد و همچنین این میوه در حافظه نیز موثر است .

سیب زمینی:
محققان استرالیایی به تازگی دریافته اند که موادی مانند کربوهیدرات های،که به وفور در سیب زمنی یافت می شوند باعث تقویت حافظه می شوند .

ماهی:
ماهی نیز یکی دیگر از مواد غذایی است که باعث تقویت و رشد سرییع تر سلول های مغز می شود . در نتیجه باعث تقویت حافظه می شود .ماهی برای عارضه ی قلبی نیز مفید است .

شکلات:
شکلات نیز یکی دیگر از موادی است که باعث تقویت حافظه می شود،البته بهتر است شکلات هایی را استفاده کنید که یا تلخ هستند و یا شکلات هایی را که حاوی شیر باشند.

قد هر فرد تابعی از شرایط ژنتیکی و محیطی فرد است. تنها کاری که از نظر علمی می توان برای افزایش قد کرد این است که شرایط محیطی و تغذیه ای کافی در این زمینه وجود داشته باشد. به این معنی که مواد مغذی لازم برای رشد قدی را فراهم کنیم تا در صورتی که از نظر ژنتیکی ظرفیت افزایش قد وجود داشته باشد بتوانیم به حداکثر قد خود برسیم. رژیم غذایی مناسب شامل همه گروه های غذایی است: نان و غلات، سبزی و میوه، گوشت و حبوبات، شیر و لبنیات و چربی های ضروری.

مواد مغذی که برای رشد قدی لازم هستند از این قرار می باشد:
روی:
دریافت منابع خوب روی در رشد بسیار موثر است. منابع روی گوشت ها (مخصوصا آبگوشت) و مغزها و غذاهای دریایی است.

آب:
دریافت اب کافی (حداقل 8 لیوان در روز )، ماهیچه ها را تقویت کرده و به رشد قدی کمک می کند.

کلسیم:
کلسیم برای رشد و استحکام استخوان ضروری است. روزانه حداقل 1000 میلی گرم کلسیم باید از رژیم غذایی تامین شود. منابع خوب کلسیم عبارتند از: شیر و ماست و پنیر که منابع عالی کلسیم هستند، سبزیجاتی مثل کلم که منابع خوب کلسیم هستند و غذاهای دریایی مثل ساردین.

ویتامین D:
ویتامین D برای متابولیسم کلسیم و رشد استخوان ضروری است. به این منظور حداقل 20 تا 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور افتاب لازم است.

پروتئین:
منابع پروتئین با کیفیت عالی عبارتند از انواع گوشتها، سفیده تخم مرغ، حبوبات و مغزها و لبنیات .

سایر عوامل موثر در رشد قدی عبارت هستند از:
ورزش های کششی مناسب، استراحت و خواب کافی

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close