اخبار بازیها

تحلیل فنی | نگاهی به عملکرد Titanfall 2 برروی ایکس‌باکس وان ایکس

[ad_1]

تحلیل فنی | نگاهی به عملکرد Titanfall 2 برروی ایکس‌باکس وان ایکس

با عرضه شدن کنسول جدید و میان نسلی شرکت مایکروسافت، یعنی ایکس‌باکس وان ایکس، سازندگان مختلف سعی می‌کنند با انتشار به‌روزرسانی و بهینه ساز، بازی خود را برای این کنسول بهینه کنند و در واقع از توان بالای آن استفاده نمایند. بازی های بسیاری برای کنسول ایکس‌باکس وان ایکس بهینه سازی شدند اما یکی از مهم ترین آن ها، عنوان Titanfall 2 است. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به عملکرد Titanfall 2 برروی ایکس‌باکس وان ایکس بیندازیم.

  • Titanfall 2 را به جرئت می‌توان یکی از برترین عناوین سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) و همچنین یکی از بهترین عناوین شوتر اول شخص در نسل هشتم دانست. این عنوان شوتر اول شخص که از هر نظر نسبت به نسخه اول خود پیشرفت کرده بود، به لطف استودیوی ریسپاون (Respawn) با غنی کردن بخش چند نفره و همچنین اضافه کردن یک کمپین تک نفره راضی کننده و خوب، توانست با بازی های بزرگی مانند Battlefield 1 و Call of Duty: Infinite Warfare و حتی DOOM رقابت فوق‌العاده نزدیکی داشته باشد. با این حال، ما در این مطلب قصد داریم بازی را از نظر فنی روی پلتفرم های موجود، مخصوصا پلتفرم ایکس‌باکس وان ایکس بررسی کنیم و نتیجه به دست آوریم.

اگر یادتان باشد، در اوایل ماه تیر بود که استودیوی ریسپاون اعلام کرد بازی Titanfall 2 می‌تواند برروی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس تا مرز رزولوشن ۶K اجرا شود و نشان از قدرت فوق‌العاده کنسول میان نسلی مایکروسافت می‌داد. حال، می‌خواهیم ببینیم این استودیو توانسته یک به‌روزرسانی خوب و قابل قبول را برای بازی خود عرضه کند یا خیر. پیش از این که به صورت دقیق به سراغ نسخه ایکس‌باکس وان ایکس برویم، بیایید مروری بر نسخه‌های دیگر داشته باشیم؛ Titanfall 2 روی کنسول ایکس‌باکس وان استاندارد، با رزولوشن داینامیک ۹۰۰p اجرا می‌شد (تا ۸۰۰p هم پایین می‌آمد) که شاید تا حدی قابل قبول و منطقی به نظر می‌رسید. رزولوشن نسخه پلی‌استیشن ۴ استاندارد به صورت ثابت روی ۱۰۸۰p تنظیم شده بود و بازی روی کنسول میان نسلی سونی، یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو با رزولوشن ۱۴۴۰p یا ۲k به اجرا در می‌آمد. به‌روزرسانی پروی بازی علاوه بر رزولوشن، برخی از عناصر و موارد گرافیکی بازی مانند کیفیت anti aliasing ها یا فیلتر بافت ها را نیز ارتقا می‌داد که در کل می‌توان گفت با یک به‌روزرسانی خوب طرف بودیم.

در این صحنه از بازی، رزولوشن اجرایی حتی از ۴K نیز بیشتر می‌شود.

اما بازی روی ایکس‌باکس وان ایکس چگونه اجرا می‌شود؟ بگذارید در همین ابتدا روشن کنیم که قطعا چیزی در مورد به‌روزرسانی Titanfall 2 درست نیست؛ یا این به‌روزرسانی درست کار نمی‌کند و خراب است یا این یک مشکل در مورد وان ایکس محسوب می‌شود. ریسپاون در نسخه ایکس‌باکس وان ایکس بازی Titanfall 2 از یک رزولوشت داینامیک استفاده کرده است؛ به طوری که در برخی مواقع رزولوشنی بالاتر  ۴K (رزولوشن ۲۳۷۶p)  و در بعضی مواقع رزولوشنی پایین تر از حد استاندارد را مشاهده می‌کنیم که واقعا تعجب آور است. به عنوان مثال، طبق آزمایش ها و تحلیل های دیجیتال فاندری، در مرحله آموزشی و ابتدایی بازی که به نظر خیلی هم پر تقاضا نیست و جزئیات زیادی در آن به چشم نمی‌خورد، رزولوشن بازی به صورت داینامیک، به زیر ۲۱۶۰p می‌آید. این در حالی است که در برخی مواقع که مراحل به نظر پر تقاضا تر به نظر می‌رسند، رزولوشنی بالاتر از ۲۱۶۰p را شاهد هستیم.

در مرحله آموزشی بازی، رزولوشن اجرایی از ۱۴۴۰p نیز پایین تر می‌آید که بسیار نا امید کننده است.

از بحث رزولوشن بازی که خارج شویم، دیگر موارد نیز روی ایکس‌باکس وان ایکس تعجب برانگیز و غافلگیر کننده است. شاید کمی عجیب باشد اما فیلتر بافت های استفاده شده در نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو بازی، بسیار بهتر و با کیفیت تر از فیلتر های استفاده شده در نسخه وان ایکس هستند؛ به طوری که حس می‌کنیم بازی از این نظر، به مانند نسخه ایکس‌باکس وان استاندارد به نظر می‌رسد. اگر مرحله گم شدن در محیط طبیعی (اوایل بازی) را اجرا نماییم، مشاهده می‌کنیم که نه تنها رزولوشن بازی روی وان ایکس به مقدار قابل توجهی بیشتر از نسخه پرو نیست، بلکه مورد مهمی مانند فاصله کیفی فیلتر بافت ها، بین آن ها کاملا دیده می‌شود و باعث می‌گردد تا تصاویری با کیفیت نا مطلوب (با توجه به سخت افزار وان ایکس) در این نسخه مشاهده نماییم. دیگر موارد گرافیکی مانند کیفیت سایه‌ها یا بافت ها دقیقا به مانند نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو است و تنها می‌توان نسخه وان ایکس را از یک نظر برتر دانست و آن چیزی نیست جز جزئیات اشکال هندسی. بد نیست به موضوعی دیگر نیز اشاره کنیم که تکنیک گرافیکی ambient occlusion به مانند نسخه پرو، در نسخه ایکس‌باکس وان ایکس نیز به طور کلی دیده نمی‌شود و این مورد گرافیکی مهم، فعلا تنها در انحصار نسخه رایانه های شخصی است.

خیلی واضح می‌توان مشاهده کرد که فیلتر بافت ها در نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو بسیار با کیفیت تر است.

در آخر، به سراغ عملکرد و نرخ فریم بازی Titanfall 2 روی ایکس‌باکس وان ایکس می‌رویم. همان طور که می‌دانید، این بازی نرخ فریم ۶۰ را به عنوان هدف خود قرار داده و بخش بزرگی از لذت تجربه آن نیز مخصوص همین نرخ فریم روان و سریع بازی است. اگر بخواهیم عملکرد بازی روی دو کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو و ایکس‌باکس وان ایکس در یک نقطه استرس را بررسی نماییم، باید بگوییم که نسخه ایکس‌باکس وان ایکس عملکرد نسبتا بهتری دارد اما هنوز مقدار نا امید کننده است. در مرحله افتتاحیه بازی که جزئیات بسیاری دیده می‌شود NPC های نسبتا زیادی در صحنه وجود دارند، میان پرده های بازی (صحنه های سینمایی) در نسخه پرو با مشکل مواجه می‌شوند و نرخ فریم حتی تا ۴۲ در ثانیه نیز پایین می‌آید اما این افت فریم در نسخه وان ایکس یا وجود ندارد یا خیلی کم و اندک (در حد ۱ یا ۲ فریم) دیده می شود. مشکل نسخه وان ایکس وقتی آغاز می‌شود که میان پرده یا صحنه سینمایی به اتمام می‌رسد و وارد گیم‌پلی می‌شویم؛ در این منطقه، در حالی که نرخ فریم نسخه پرو روی ۶۰ قفل است، نسخه وان ایکس کمی نوسان داشته و تا ۵۵ فریم در ثانیه پایین می‌آید.

در طول صحنه های سینمایی‌ بازی، سخت افزار پلی‌استیشن ۴ پرو به شدت به چالش کشیده می‌شود و نرخ فریم پایینی را شاهد هستیم اما عملکرد بازی در این صحنه ها روی وان ایکس بسیار بهتر است.

همه این موارد که در بالا به آن ها اشاره شد، باعث می‌شوند تا عملکرد بازی Titanfall 2 برروی ایکس‌باکس وان ایکس را نا امید کننده تلقی کنیم. خوشبختانه استودیوی ریسپاون به تازگی یک به‌روزرسان جدید برای وان ایکس عرضه کرده که به نظر می‌رسد عملکرد بازی را بهبود می‌بخشد. اگر فرصت شد، حتما بازی را پس از نصب این به‌روزرسان نیز آزمایش خواهیم کرد. شما می‌توانید تحلیل فنی زیر را به وسیله منبع تحلیلی دیجیتال فاندری در زیر، تماشا و دانلود نمایید (واضح است که تنها مشاهده ویدیو با بالاترین کیفیت ممکن باعث فهم دقیق موضوعات فنی این سری می‌شود):

دانلود ویدیو با رزولوشن ۲۱۶۰p

دانلود ویدیو با رزولوشن ۱۰۸۰p

[ad_2]

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close