بارداری و کودک

مرگ ناگهانی نوزادان، عواملهمان‌طور که پدر و مادرها در تمام ساعات بیداری کوچولویشان به فکر ایمنی و سلامت آنها هستند، دغدغه‌هایی هم در مورد امنیت کامل بچه‌ها در زمان خواب دارند. به همین دلیل والدین همیشه به دنبال پیدا کردن راهکارهایی برای حفظ امنیت کوچولوها در زمان خواب هستند. اگر شما هم جزو آن دسته از پدر و مادرهای نگران هستید، توصیه‌های پمپرز را در این رابطه در دستور کار قرار دهید:

عوامل مرگ ناگهانی نوزادان در خواب را از بین ببرید

خفگی و مرگ نوزادان در زمان خواب، یکی از اتفاقات تلخی است که کوچولوها را تهدید می‌کند. اما با رعایت توصیه‌های زیر نگرانی از این بابت وجود ندارد.

هیچ وقت نوزادان را به حالت دمر نخوابانید و حالت طاق باز را برای خواباندن آنها انتخاب کنید. مدل خواباندن کوچولوها تا ۶ ماهگیکاملا در کنترل شما است، اما اگر نوزاد پس از ۶ ماهگی طاق باز نمی‌ماند. کوچولوها بعد از ۶ ماهگی، در شب غلت میزنند و راحت‌تر می‌توانند سر خود را از تخت جدا کنند تا بهتر نفس بکشند. پس زحمت کنترل و سر زدن چند ساعت یک بار به کوچولوها فقط تا ۶ ماه اول تولد آنهاست. بعد از این دوره‌ آنها هر وقت احساس کنند نمی‌توانند خوب نفس بکشند موقعیت خوابشان را تغییر می‌دهند.

توصیه‌های زیر برای کاهش عوامل خطرزا، تا حد زیادی به شما کمک می‌کند:

ملافه، پتو، بالش پرزدار و حیوانات و اسباب‌بازی‌های پشمی و کرکی را از تخت نوزاد خود دور نگهدارید.

اگر شیر کافی برای سیر کردن کوچولویتان دارید، چیز دیگری را جایگزین شیر مادر نکنید.

مطمئن شوید که وقتی نوزاد خواب است جایش زیاد گرم نباشد. هوای اتاق را طوری تنظیم کنید که برای یک فرد بزرگسال که پیراهن آستین کوتاه پوشیده است مناسب باشد. لباس کم به او بپوشانید و اتاق را خنک و آرام نگهدارید

در اتاق کودک به هیچ وجه سیگار نکشید. سیگار جزو خطوط قرمز بچه‌داری است. بنابراین نه تنها در اتاق او که حتی در نزدیکی او هم سیگار نکشید.

کودک را در رختخوابی با تشک صاف و سفت، که با یک ملافه مناسب پوشانده شده است بخوابانید.

نکاتی درباره تخت بچه

تخت بچه‌ها یکی از چیزهایی است که در خواب ایمن بچه‌ها تاثیر زیادی دارد. پس باید به نکاتی در این زمینه توجه داشته باشید:

آیا مطمئن هستید که تخت نوزاد ایمن است؟

اگر تخت کوچولویتان را نو خریده‌اید نیازی نیست نگران باشید، چون همه تخت‌های جدید باید الزامات استاندارد ایمنی را رعایت کنند. اما اگر از رعایت شدن این استانداردها  مطمئن نیستید، به نکات زیر توجه کنید:

ممکن است در تختهای قدیمی فاصله بین میله‌های محافظ جلوی تخت خیلی زیاد باشد(بین 5 تا 9/5 سانتی متر). معمولا کنجکاوی بچه‌ها باعث می‌شود تا آنها سرشان را از بین میله‌ها بیرون بیاورند. بنابراین اگر فاصله‌ میله‌های محافظ تخت زیاد باشد، ممکن است سر کودکتان بین آنها گیر کند.

تخت‌های دارای کناره‌های متحرک ایمن نیستند و نباید از آنها استفاده کرد. جالب است بدانید که استفاده از این تخت‌ها از سال 2010 در ایالات متحده ممنوع شده است.

طول نوک میله‌های محافظ تخت نباید از 3 سانتی متر بیشتر باشد تا لباس کودک به آنها گیر نکند.

تخت‌های رنگ شده با رنگ دارای سرب (تخت‌های قدیمی) باید پاکسازی و رنگ‌آمیزی مجدد شده و لعاب مقاومی روی آنها زده شود.

رعایت نکات بالا در زمان خواب کوچولوی شما برای آسایش وایمنی او و  آرامش فکری خودتان ضروری است.

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close