تیترهای جالب

کاهش چربی مو | دلیل عجیب چرب شدن بیش از حد موها


کاهش چربی مو | دلیل عجیب چرب شدن بیش از حد موها

به این مطلب امتیاز دهید

کاهش چربی مو : علت چربی پوست سر چیست ؟ چگونه چربی پوست سر را در خانه درمان کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت مو ، نکاتی درباره موهای چرب و راه کارهای خانگی آنها در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

ایا چربی مو باعث ریزش میشود

درمان قطعی چربی موی سر , کاهش چربی مو

 

 

۸ دلیل عجیب چرب شدن بیش از حد موها!

بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که پوست و موی چربی دارند، مجبورند هر روز موهای خود را بشویند تا چرب و کثیف به نظر نرسند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید، چرب شدن بیش از اندازه موها گاهی اوقات به عادت های نادرست خودمان مربوط می شود؛ یعنی ممکن است کارهای عادی و روزمره ای که انجام می دهیم، میزان چرب شدن و از دست دادن حالت موهای مان را تا جایی افزایش بدهند که نیاز به شستن آنها پیدا کنیم.

از این رو، در ادامه این مطلب شما را با ۸ عادت نادرستی که باعث چرب شدن بیش از اندازه موها می شوند، آشنا می کنیم.

 

عادت نادرست اول: بازی کردن مداوم با موها

بعضی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن یا کار کردن مدام با موهای خودشان بازی کنند یا انگشتان خود را بین موها و پوست کف سر به حرکت در بیاورند. این عادت نادرست باعث انتقال چربی از کف سر و ریشه موها به سمت ساقه موها می شود و در نهایت منجر به چرب شدن و کثیف به نظر رسیدن موهای شما خواهد شد.

راه حل: برای ترک این عادت می توانید هنگام صحبت کردن با کار کردن، دست آزاد خود را با یک مداد یا خودکار مشغول نگه دارید.

 

عادت نادرست دوم: شستن بیش از حد موها

برخی افراد گمان می کنند بهترین راه برای رهایی از چربی موها، شستن مداوم آنهاست. این در حالی است که شامپو کردن مکرر موها، مخصوصا با شامپوهای مخصوص موهای چرب، باعث خشک شدن پوست کف سر می شود . به همین دلیل هم بدن به طور ناخودآگاه برای مبارزه با این خشکی، چربی بیشتری در آن قسمت از بدن تولید می کند تا کمبود چربی به وجود آمده در پوست کف سر را جبران کند. از این رو، افرادی که بیش از اندازه موهای خودشان را با آب گرم و شامپوی مخصوص موهای چرب می شویند (روزی یک بار)، بیشتر با چرب شدن موها مواجه خواهند شد.

راه حل: موهای خود را حداکثر ۲ یا ۳ بار در هفته شامپو کرده و برای آب کشی موها، آب ولرم را جایگزین آب گرم یا آب داغ کنید.

 

عادت نادرست سوم: استفاده بیش از اندازه از نرم کننده ها

یکی دیگر از عادت های نادرستی که باعث چرب شدن بیش از حد موها می شود، استفاده بیش از اندازه یا نادرست از نرم کننده هاست. افرادی که نرم کننده را به کف سر خود می زنند یا از نرم کننده های قوی همزمان با شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می کنند، زودتر از دیگران حالت موهای خود را بعد از استحمام از دست می دهند و موهای شان هم با سرعت بیشتری نسبت به سایر افراد چرب می شود.

راه حل: اگر از شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می نکنید (شامپوهای دو در یک یا سه در یک)، بهتر است به صورت جداگانه از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده را فقط به نوک موهای خود بزنید و از تماس آن با پوست کف سر جلوگیری کنید.

 

عادت نادرست چهارم: شانه کردن بیش از حد موها

شانه کردن بیش از اندازه موها می تواند چربی در پوست کف سر شود. شاید در نگاه اول، موهای شما با این کار براق و زیبا به نظر برسد، اما در صورت تکرار موها حالت خود را از دست می دهند و چرب و نامرتب می شوند. ضمن این که شانه کردن بیش از حد موها در طول روز، باعث انتقال چربی کف سر به ساقه موها نیز خواهد شد.

راه حل: اگر موهای شما در طول روز نیاز به شانه کردن دارند. بهتر است شانه را از میانه موها به سمت انتها بکشید و از شانه زدن موها، از کف سر به پایین، خودداری کنید. با این کار هم موهای مرتب و زیبایی خواهید داشت و هم زمینه چرب شدن موها را فراهم نخواهید کرد.

 

عادت نادرست پنجم: تمیز نکردن شانه

خیلی از افراد گمانمی کنند برس یا شانه آنها نیازی به شستن و تمیز کردن ندارد. این در حالی است که همین شانه های آلوده می توانند زمینه چرب شدن موها را فراهم کنند. از این رو، افرادی که عادت به شستن مرتب برس خود ندارند، به احتمال زیاد دارای موهای چرب تری هستند.

راه حل: سعی کنید حداقل هر ۳ تا ۴ هفته یک بار، شانه یا برس خود را با آب ولرم و شامپو بشویید.

 

عادت نادرست ششم: استفاده از برس حاوی مو

برخی افراد عادت ندارند بعد از شانه زدن، موهای جد ا شده را از پرس یا شانه خود خارج کنند. بعضی افراد هم به خارج کردن تمام موها از برس اهمیت نمی دهند و ممکن است باقی ماندن چند تار مو را در برس خود نادیده بگیرند. این در حالی است که همین موهای باقی مانده در برس، مخصوصا اگر چرب یا حاوی مواد حالت دهنده مو باشند، می توانند در شانه زدن های بعدی باعث چرب شدن موی تمیز شما شوند.

راه حل: بعد از هر بار شانه زدن موها، تمام موهای باقی مانده در برس را خارج کنید و اگر احساس کردید برس یا شانه شما به دلیل استفاده از حالت دهنده های مو چرب یا چسبناک شده بلافاصله آن را بشویید.

 

عادت نادرست هفتم: استفاده از حالت دهنده های نامناسب

انواع حالت دهنده های مو، ماسک های مو و سرم های مو، جزو محصولات زیبایی بسیار پرطرفداری هستند که می توانند به خودی خود باعث چرب مشدن نامطلوب موها شوند.اگر شما ندانید بر اساس جنس موی خود از چه نوع حالت دهنده ای استفاده کنید، قطعا ۳-۲ ساعت پس از استحمام با موهایی چرب و بی حالت مواجه خواهید شد.

راه حل: برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است افراد دارای موهای نچرب از حالت دهنده های بر پایه آب با رطوبت رسان استفاده کنند و حالت دهنده ها فقط روی سابقه موها اسپری یا مالش داده شوند. به علاوه از تماس انواع حالت دهنده ها با پوست کف سر خودداری کنید.

 

 

قرص برای چربی پوست سر

قرص ضد چربی مو

 

 

عادت نادرست هشتم: حرارت دادن بیش از حد به موها

برخی افراد عادت دارند بعد از هر بار استحمام موهای خودشان را با حرارت بالا سشوار یا اتو بکشند. گاهی هم گروهی از افراد ترجیح می دهند. بعد از استحمام موهای شان را با لوازم مخصوص برقی و پر حرارت فِر کنند. تمامی این کارها باعث افزایش ترشح چربی در ریشه موها می شوند و شانس چرب شدن سریع تر موها را افزایش می دهند.

راه حل: استفاده از انواع حالت دهنده های حرارتی برای مو را تنها به جشن ها، مراسم و مهمانی های خود محدود کنید.

 

نکاتی درباره کاهش چربی مو

چربی مو برای مراقبت و حفاظت از موی سر تولید می‌شود. این چربی به‌طور طبیعی به فولیکول مو نفوذ می‌کند و می‌تواند تا پایین ساقه‌ی مو گسترش یابد و در اکثر موارد باعث می‌شوند که مو براق دیده شود.

چگونه از موهای خود مراقبت کنید تا تولید چربی مو به حالت تعادل برسد.

۱٫به‌جای شست‌وشوی هر روز مو، آن را در فواصل زمانی کم بشویید. شستن روزانه موها باعث می‌شود که چربی مو بازگردد و حتی برای جبران چربی از دست رفته مجددا چربی تولید کند. اگر موهای چربی دارید توصیه می‌شود آن را ۲ یا ۳ روز یک‌بار بشویید. از شامپویی استفاده کنید

که مخصوص موهای چرب باشد. بهترین نوع شامپو آن است که چربی اضافه‌ی موها را بگیرد. ممکن است برای انتخاب شامپوی خوب نیاز به کمی آزمون و خطا داشته باشید اما مطمین باشید که پیدا کردن شامپوی مناسب تاثیر زیادی برروی موهای شما خواهد داشت.

استفاده از نرم کننده را به حداقل برسانید و یا در صورت نیاز به آن، فقط در قسمت انتهایی موها از نرم کننده استفاده کنید. به‌جای استفاده از نرم کننده می‌توانید از مقدار کمی روغن زیتون و یا ماسک خانگی نرم‌کننده‌ی مو استفاده نمایید.

۲٫ رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. برای اینکه در مراقبت از مو بهترین نتایج را بگیرید، باید از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید. برای کاهش چربی مو باید از استفاده مواد غذایی که حاوی مواد نگه‌دارنده و مواد افزودنی هستند، خودداری کنید. استفاده مولتی‌ویتامین‌ها و خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه، علاوه‌ بر اینکه سلامت بدن را به دنبال دارد باعث بهبود وضعیت موها نیز می‌شود.

۳٫ استرس خود را کاهش دهید. استرس و دیگر عوامل روانی باعث ایجاد تغییر در هورمون‌ها می‌شود و این امر باعث می‌شود موها و سایر نقاط بدن تحت تاثیر قرار بگیرند و فعالیت طبیعی خود را نداشته باشند. می‌توانید با درمان‌های خانگی، استرس خود را کاهش دهید.

یکی دیگر از عوامل روانی که باعث چرب شدن موها می‌شود، دست‌کاری موهاست. این عمل به‌صورت غیرارادی صورت می‌گیرد و یک حالت روحی است که در مواقع عصبانیت، خستگی، نداشتن اعتمادبه‌نفس و… تشدید می‌شود. البته این وضعیت حاد نیست.

اما اگر شما هم این عادت را دارید، که زیاد به موهایتان دست می‌زنید، بهتر است بدانید که در این حالت موها زودتر چرب می‌شوند. چون تمام آلودگی‌های انباشته شده در دست به موهایتان انتقال داده می‌شود..

۴٫ براشینگ یا سشوار زدن طولانی مدت و یا استفاده از اتوی مو و … نیز باعث چرب شدن زود هنگام موها می‌شود. استفاده از این ابزارها سبب افزایش ترشح چربی می‌شود. شاید در ابتدا موها زیبا و درخشنده به نظر برسند، اما واقعیت این است که سشوار زدن طولانی مدت چربی را تحریک می‌کند. درباره مضرات سشوار برای مو بیشتر بدانید.

۵٫ از رنگ کردن مکرر موهای چرب بپرهیزید. موهای رنگ خورده بر ترشح چربی بیشتر از غده‌های زیر پوست سر موثرند. به این ترتیب چربی موها نیز بیشتر می‌شود.

 

 

بهترین شامپو برای موی چرب

علت چربی پوست سر

 

کاهش چربی مو | دلیل عجیب چرب شدن بیش از حد موها

منبع: NetDoctor / سلامتی / تیتر جالب

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close