تیترهای جالب

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته که آزارتان می دهد


راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته که آزارتان می دهد

5 امتیاز از 1 رای

فراموش کردن خاطرات بد : چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم ؟ چطور با اتفاقات بد و خاطرات آنها مقابله کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت روان ، راه هایی برای فراموشی خاطرات بد در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

از یاد بردن خاطرات بد گذشته

چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم , فراموش کردن خاطرات بد

 

 

چطور خاطرات دردآور را برای همیشه فراموش کنیم؟

آیا شما میتوانید خاطرات دردآور را پاک و فراموش کنید

صرف نظر از اینکه چقدر قوی و یا آسیب زا بودند,همیشه یک چیز مثبت برای یاددادن به شما وجود دارد این مشخص است، کسانی که به چیزهای ناراحت کننده فکرمیکنند ,همان چیزها برایشان اتفاق می افتد این خاطرات میتواند آنها را به سمت یک زندگی سالم و آرام و بدون ترس هدایت کند مهم این است که به دنبال راهی برای به دست آوردن خاطرات گذشته باشید.

 

 چگونه می توانیم خاطرات درد آور را فراموش کنیم

خاطرات چه هستند

حافظه، کلمه ایست با ریشه لاتین که به معنی عبور کردن از قلب است خلق شده و یادآوری راهی است که ذهن شمااز طریق آن چگونگی رخ دادن یک وضعیت یا رویداد خاص درگذشته را به یاد می آورد.

 

خاطرات برای چه هستند

به طور کلی ،خاطرات به سازماندهی زندگی شما کمک میکند بدون یادآوری و یا خاطرات، زندگی غیرممکن میشود و این بدین معنی است که شماباید همیشه همه چیز را جوری یاد بگیرید که انگار دوباره همه چیز جدید است .

 

مغز شما چگونه خاطرات را ذخیره می کند

ذهن ، خاطرات را از راه های مختلف ذخیره میکند ؛ مجموعه های متفاوتی رابرای انواع خاطره ها ایجاد میکند، بااین حال لیست بسیار طولانی است، برای ساده سازی آن  ؛ خاطرات به بلند مدت-کوتاه مدت و حسی تقسیم میشوند:

 

حافظه حسی :

اول از همه، این حافظه جاییست که شما از طریق حواس آن را تجربه میکنید این خاطرات به طور خلاصه ذخیره میشوند و بیشتر از ۳۰۰میلی ثانیه طول نمیکشد بعد از آن به طور کامل ناپدید میشوند مگراینکه آنها بخشی از خاطرات کوتاه مدت شما شوند.

 

حافظه کوتاه مدت :

هنگامی که شما تجربه ای را از حافظه حسی خود انتخاب میکنید آن خاطره در حافظه کوتاه مدت شما ثبت می شود این بخش از حافظه، گاهی حافظه عملیاتی (اماده بهره برداری)نامیده میشود که در مجموع می تواند بین پنج تا نه جز در یک زمان باشد.

 

 

راههای فراموشی

روانشناسی خاطرات تلخ

 

 

حافظه طولانی مدت :

در نهایت به این معنی است که ذهن شما خاطرات را به صورت ماندگار حفظ می کند علاوه بر آن خاطرات دردناک در این قسمت از حافظه وجود دارد ؛ حافظه بلند میتواند به حافظه ضمنی ،مطلق و صریح تقسیم شود .اولین خاطره ها در ضمیر ناخوداگاه شما ذخیره می شود و به یادگیری مهارت های مختلف مربوط است با استفاده از این مهارت شما میتوانید دوچرخه سواری و رانندگی کنید.

حافظه صریح با فعالیت اگاهانه شما مرتبط است

حافظه صریح دو نوع دارد :

معنایی و بخش بندی شده

حافظه معنایی به خاطرات تاریخی , علمی و همچنین دانش جغرافیا و یا دانش فضایی اشاره میکند علاوه بر این ،نام شخص نیز در این حافظه ذخیره می شود.

بعد از توضیحاتی که در مورد حافظه و انواع آن داده شد یک سوال پرتکرار از روان شناسان را پاسخ خواهیم داد و آن این است که آیا شما می توانید خاطرات دردناک را از حافظه خود پاک کنید؟

به طور طبیعی همه مردم در طول زندگی خود از حوادث دردناک گذشته اند و آنها را فراموش کرده اند. گاهی اوقات ممکن است این اتفاقات را پردازش کنید و به خاطر بسپارید اما در آخر از آنها می گذرید و آنها را فراموش میکنید هرچند زمانی وجود دارد، که این کار سخت و دشوار می شود.

افسردگی و اختلال، نتیجه ضربه خوردن در حوادث گذشته است که می تواند فشار بسیار زیادی را تحمیل کند به خاطر اینکه خاطرات شما ذخیره میشود اینکه بتوانید آن را فراموش کنید یا نه, به چگونگی تثبیت و ادغام آن در هر حافظه مربوط می شود که مارا به شناخت علم بدن و علم اعصاب راهنمایی میکند تحقیق در این زمینه نشان میدهد که هر زمانی بخواهید می توانید تجربه خاصی را به یاد بیاورید که آن را ناپایدار یا سازگار می کند بنابراین به شما اجازه میدهد که اطلاعات جدید را اضافه کنید.

زمانی که شما آن را به محل ثبت می رسانید، ممکن است با اصلش کمی تفاوت داشته باشد این مکانیسم یک فضایی ایجاد میکند که شما می توانید خاطرات دردناک و آسیب زا را تغییر دهید در نتیجه شما می توانید پاسخ احساسی که به آن وابسته هستید را تغییر دهید.

 

احساسات منفی :

باورکنید یا نکنید، روان درمانی میتواند به مبارزه با عواطف منفی کمک کند تا به تفسیر تازه ای از واقعیت هایی که باعث دردتان میشود، برسید. وقتی معنی تغییر میکند واقعیت دردناک نیز تغییر میکند برای کاهش درد و رنج, شما میتوانید اطلاعات را اضافه یا جایگزین کنید. در حال حاضر دانشمندان دارویی را عرضه کردند که میتواند به بیماران برای کنترل خاطرات درد ناک خود کمک کند .مواد تشکیل دهنده دارو حاوی کورتیزول و هورمون استرس است که میتواند به حل خاطرات درد ناک کمک کند.

با این حال بیشتر نظریه های مربوط به مطالعه خاطرات این را نشان می دهد که شما باید حقیقت را بپذیرید و درک کنید که نمیتوانید گذشته را تغییر دهید ، مهم است که به دنبال راهی برای به دست آوردن خاطرات دردناک گذشته باشید صرف نظر از اینکه چقدر قوی و یا آسیب زا بوده اند, همیشه یک چیز مثبت برای یاد دادن به شما وجود دارد.

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته:همه ما تجربه های ناخوشایندی داشته ایم که در گوشه ای از ذهن ما ثبت شده و هر ازگاهی مرور آن برای مان عذاب آور است.عده ای آن را به سرنوشت نسبت می دهند و عده ای همه اتفاقات را بازتاب رفتار خود انسان ها می دانند اما چیزی که مهم است نحوه نگرش و برخورد ما با خاطرات بد گذشته است.

با جرات می‌شود گفت در همه جای دنیا کسی وجود ندارد که تا به حال اتفاق و خاطره‌ای بد را تجربه نکرده باشد. همه ما تجربه‌های ناخوشایندی داشته‌ایم که در گوشه‌ای از ذهن ما ثبت شده و هر ازگاهی مرور آن برای‌مان عذاب آور است.عده‌ای آن را به سرنوشت نسبت می‌دهند و عده‌ای همه اتفاقات را بازتاب رفتار خود انسان‌ها می‌دانند اما چیزی که مهم است نحوه نگرش و برخورد ما با خاطره‌های تلخ است.

یادآوری و تفکر در مورد خاطرات بد گذشته گاهی تا آنجا پیش می‌رود که انرژی و توانایی ادامه زندگی را از انسان سلب می‌کند و اینجاست که بالاخره همه مان با این سوال روبه‌رو می‌شویم که با این خاطرات تلخ چه باید کرد؟ اما ما راه رویارویی با خاطرات ناخوشایندتان را برای‌تان می‌گوییم.

 

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته:با خودت روراست باش

قبل از هرچیز باید با خودتان شفاف باشید و در مورد این موضوع به نتیجه‌ای روشن برسید که فکر کردن در مورد گذشته و مرور تجربه‌های تلخ برای‌تان آزار‌دهنده است و مثل یک سم کشنده در دراز مدت شما را از پا خواهد انداخت. باید از این وضعیت خسته شوید، خسته از غصه خوردن و فکر کردن و مرور تجربه‌های گذشته و خاطرات بد گذشته، خسته از احساس افسردگی و حسرت در مورد گذشته و بعد از این خستگی سودمند و به موقع، باید همه توانت را برای مقابله با این حس یک جا جمع کنی. تنها به این فکر کن که همین الان درست همین الان دیگر نمی‌خواهی حسرت گذشته را بخوری و از داشتن حس افسردگی و ناراحتی به اندازه کافی خسته شده‌ای.

 

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته:یک راهکار عملی و موثر

یک مکان دنج و راحتی را درنظر بگیرید و آنجا بنشینید. چشم‌های‌تان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. به تاریکی پشت پلک‌تان توجه کنید و سعی کنید فضای تاریک را در مقیاسی بزرگ‌تر تصور کنید آنقدر که سیاهی همه اطراف شما را احاطه کند.

حالا یک تلویزیون را تصور کنید که در مقابلتان قرار گرفته است و حتی‌الامکان این تلویزیون را قدیمی در نظرتان تجسم کنید چون شما در حال بازسازی اتفاقات گذشته‌تان هستید. بعد از این کار حادثه‌ای که باعث دلخوری شما شده است را در صفحه تلویزیون خلق کنید و با دقت به آن نگاه کنید. شخصیت‌هایی که هنگام به‌وجود آمدن آن حادثه تلخ وجود داشته‌اند را با جزئیات تصویرسازی کنید. صداها، رنگ‌ها و حتی بویی که در آن لحظه حس کرده‌اید را از قلم نیندازید. بعد از این کار نوبت شماست.

سعی کنید با دکمه‌ای که روی بدنه تلویزیون است (یادتان باشد که تلویزیون شما از نوع قدیمی است و کنترل ندارد) صداها را کم و زیاد کنید. صداهایی که باعث رنجش‌تان شده را کم و آن‌هایی که حس خوبی به شما می‌دهد را زیاد کنید. می‌توانید رنگ صورت یا لباس شخصیت‌هایی که در این فیلم سینمایی خودساخته، باعث آزارتان شده است را کمرنگ تصویرسازی کنید. به‌تدریج شخصیت‌ها را حذف کنید و حتی می‌توانید نوع جملات آن‌ها را با سلیقه خود تغییر دهید. بعد از این‌که تصاویر کمرنگ و کمرنگ‌تر شد دست‌تان را روی دکمه خاموش تلویزیون بگذارید و تمام صحنه مربوط به آن تجربه تلخ را برای همیشه محو کنید. انجام این تمرین را اگر برای چند بار انجام دهید، می‌تواند کمک زیادی به فراموشی اتفاق تلخ گذشته تان کند.

 

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته:تغییر خاطرات آن‌طور که دوست دارید

وقتی از خاطرات بد گذشته صحبت می‌کنید و سعی دارید آن را با کسی به اشتراک بگذارید تقریبا همه آدم‌ها یک جواب مشترکی را به شما می‌دهند و آن این جمله است« از خاطره بد بگذر و فراموشش کن» اما در دنیای واقعیت وقتی صحبت از عمل وسط می‌آید اینکار کمی مشکل به‌نظر می‌رسد. فراموش کردن اتفاق تلخ کار خیلی سختی است اما حداقل می‌توانید نوع احساسی که نسبت به آن تجربه بد را دارید تغییر بدهید. وقتی خاطره‌ای تلخ را مرور می‌کنید قبل از هرچیز به این فکر کن که این اتفاق می‌تواند جنبه مثبتی هم برای شما داشته باشد. به‌دنبال آن جنبه مثبت و خوب، تجربه ناخوشایند هم داشته باش تا حسی جدید را جایگزین حس آزاردهنده سابقت کنی.

 

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته:خودت را از قلم نینداز

هنگام مرور و تصویرسازی خاطرات بد گذشته، آیا خودت را در تصاویری که دوباره بازسازی کرده‌ای می‌بینی یا خیر؟ اگر خودت را در صحنه نمی‌بینی این نشان می‌دهد که شما هنوز غرق در احساسات باقی مانده از خاطرات گذشته‌ات هستی. اما وقتی در تصویرسازی تجربه‌های تلخ گذشته‌ات خودت را هم تجسم می‌کنی این نشانه خوبی است چون شما به‌عنوان یک تماشاچی به آن اتفاق نگاه می‌کنید و خودتان را جدا کرده‌اید و آن صحنه تلخ را در زمان حال و جایی که هم‌اکنون هستی نگاه می‌کنی.

یادت باشد گذشته تنها یک خاطره است و این ما هستیم که آن‌ها را زنده می‌کنیم. در این تصویر‌سازی‌ و احیای دوباره زمان حال را از دست نده.در نهایت به شما توصیه می کنم جهت رهایی از انواع مشکلات و بیماریهای روحی ورزش کنید و به مسائلی که در اطراف شما رخ می دهد بی خیال باشید و به هیچ چیزی غیر از سلامتی خودتان فکر نکنید و از محیط های شلوغ و پر سر و صدا که احتمالا اعصاب شما را به هم می زند دوری کنید این به معنای آن نیست که گوشه گیری نمائید و از جمع گریزان باشید .

 

 

پاک کردن خاطرات گذشته

فراموشی خاطرات بد

 

راههای فراموش کردن خاطرات بد گذشته که آزارتان می دهد

منبع : نمناک / دلگرم

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close