تیترهای جالب

سفرهای تابستانی | نکاتی برای حفظ سلامتی در سفرهای تابستانی


سفرهای تابستانی | نکاتی برای حفظ سلامتی در سفرهای تابستانی

به این مطلب امتیاز دهید

سفرهای تابستانی : چگونه در تابستان سفر کنیم ؟ در سفرهای تابستانی چگونه سلامتی خود را حفظ کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دانستنیهای سفر در فصل های گرم و تابستان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

در تابستان به کجای ایران سفر کنیم؟

سفر تابستانی در ایران , سفرهای تابستانی

 

 

نکاتی برای حفظ سلامتی در سفرهای تابستانی

با نزدیک شدن فصل تابستان، دور جدیدی از سفرها هم در کشور آغاز می‌شود، اما باید توجه کرد که گرمای هوا در این فصل می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی مسافران بویژه بیماران به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است چند نکته ساده بهداشتی را رعایت کنیم تا خاطرات شادی را از سفر برای خود و عزیزانمان بسازیم.

قبل از شروع سفر، برنامه مسافرت‌تان را تنظیم کنید و در این برنامه مدت زمان مسافرت، مسیر دقیق و توقف‌گاه‌های بین راه را مشخص کنید. بهتر است از وضعیت هوای مقصد و مسیر سفر نیز اطلاع کافی داشته باشید و مراکز امدادرسانی را در طول مسیر شناسایی کنید. همچنین در صورت سفر به کشورهای دیگر، از وضعیت بهداشتی و غذایی آنجا اطلاعات کافی کسب کرده و در صورت نیاز واکسن بزنید.

پیش از ترک منزل یکبار دیگر وسایل مورد نیاز در طول سفر را بازبینی کنید، اگر با وسیله نقلیه شخصی مسافرت می‌کنید، آن را از لحاظ فنی کاملا بررسی کنید و نقایصش را برطرف کنید. همچنین لوازم یدکی و ایمنی ضروری و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، تسمه پروانه و لاستیک یدکی را به همراه ببرید و از مسافرت با خودروی معیوب به طور جدی بپرهیزید. در عین حال برای پیشگیری از سوانح رانندگی، در زمانی که مضطرب، ناراحت و خسته‌اید، رانندگی نکنید و اگر خواب‌آلوده هستید، خودروی خود را در محل مناسبی نگه دارید و استراحت کنید.

در هنگام بروز حادثه، آرامش خود را حفظ کنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید، مشکلات را بیشتر خواهید کرد. تا حد امکان در صورت نیاز به توقف، از توقفگاه‌های تعبیه شده در طی مسیر استفاده کرده و در توقف‌های اضطراری نیز موارد ایمنی لازم را رعایت کنید. همچنین دقت کنید افرادی که دارای شرایط خاصی هستند، باید در طول سفرشان از دستورهای ویژهای پیروی کنند.

مثلاً سفرهای هوایی برای زنان باردار در اواخر بارداری ممنوع است. همچنین افراد مبتلا به نارسایی قلبی و یا لخته شدن خون باید پرواز کوتاهی داشته باشند و از نشستن طولانی مدت خودداری کنند. بیماران مبتلا به آسم و یا سایر بیماری‌های ریوی نیز باید اقامت خود را در شهرهای آلوده و یا مرتفع محدود کنند. در هر صورت، اگر شرایط جسمی و روحی خاصی دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتما درباره نحوه مسافرت با پزشک خود مشورت کنید.

همیشه توجه داشته باشید که کودکان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس‌تر هستند، بنابراین نسبت به کودکان در طول سفر توجه بیشتری داشته باشید و دست‌های خود و کودکان را مرتبا با آب و صابون بشویید. در عین حال آب و غذای کافی به همراه داشته باشید و تا جای ممکن در طول مسافرت، غذا را برای استفاده یک وعده غذایی تهیه کنید. در هر صورت باقی مانده غذا را در ظرف سربسته و در مکان سرد نگهداری کنید و قبل از استفاده غذای باقیمانده آن را به مدت کافی حرارت دهید. اگر مجبور به صرف غذا در اغذیه فروشی‌ها و رستوران‌های بین راه هستید، از تهیه بهداشتی غذاها مطمئن شوید در غیر این صورت از استفاده غذا در اماکن غیربهداشتی خودداری کنید.

سعی کنید از غذاهای بسته‌بندی شده استفاده کنید، کنسروها را قبل از استفاده حتما ۲۰ دقیقه بجوشانید، از خرید قوطی‌های کنسرو دارای برآمدگی، فرورفتگی و یا دارای نشتی خودداری کنید، در طی مسافرت از استفاده شیر و فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه از جمله خامه، کره، پنیر و کشک غیرپاستوریزه خودداری کنید، اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شیرخام غیر پاستوریزه شدید، حتما آن را جوشانده و ۱۰ دقیقه در حال جوش به هم بزنید.

در سفر حتما از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید، در صورتی که از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید باید آن را جوشانده و سپس استفاده کنید. برای پیشگیری از اسهال در مسافرت از استفاده غذا در رستوران‌های غیربهداشتی بپرهیزید و در تهیه و استفاده غذا و میوه نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید. در صورت ابتلا به اسهال در مسافرت بکوشید مایعات بیشتری استفاده کنید و از استفاده خودسرانه داروها خودداری کنید. چون عوارض آن‌ها زیاد است و اثری در کاهش دوره اسهال ندارند.

برای جلوگیری از رشد باکتری در مواد غذایی، هنگام استفاده غذاهای گرم آنها را در دمای بالای ۶۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده و سپس استفاده کنید. غذاهای سرد را هم در دمای کمتر از چهار درجه سانتی‌گراد نگهدارید. همچنین توجه کنید که غذاهای خام و نیم‌پز ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشند، بنابراین در مسافرت از استفاده آنها بپرهیزید. علاوه بر این از استفاده مواد غذایی، به ویژه نوشیدنی‌های دستفروشان در مسافرت بپرهیزید.

از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر در طول زندگی خود دچار بیماری مسافرت می‌شوند، این بیماری که در کودکان شایع‌تر است، موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس می‌شود. اگر در حین سفر به بیماری مسافرت دچار شدید، سعی کنید در طول نشستن در وسایل نقلیه کاملا به صندلی تکیه داده و صندلی را به حالت نیمه خوابیده درآورید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه بنشینید که کمترین تکان را دارد و از درون خودرو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید.

سعی کنید از شب قبل از مسافرت کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را سبک نگاه دارید. سعی کنید در مسافرت یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و همسفران‌تان و آخرین نسخه‌های پزشکی‌تان را قرار دهید. بیماران قلبی هم هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند. اگر داروهایی را به طور مرتب استفاده می‌کنید، به مقدار کافی آن ها را به همراه ببرید.

اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماری‌های قلبی، بیماری قند یا بیماری‌های خاص دیگری هستید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید. در مسافرت مقداری داروهای اولیه مانند مسکن‌های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول‌های ضدعفونی و وسایل پانسمان در کیف بهداشتی خود همراه ببرید. در مسافرت به مناطق گرم و پیاده‌روی در زیر نور خورشید، حتما خود را بپوشانید تا از ابتلا به آفتاب سوختگی پیشگیری شود.

از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید و هنگام مسافرت در کیف بهداشتی خود نام ونشانی نزدیک‌ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. همچنین در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص در یک دفترچه نوع بیماری و وضعیت خود، داروهای مصرفی و مدت ابتلا به بیماری را بنویسید. افراد دیابتی‌ هم مراقب باشند. زیرا در طول سفر به دلیل تغییرات منطقه‌ای و نوع غذای متفاوت، حفظ قند خون در مقدار طبیعی مشکل خواهد بود. همچنین قبل از سفر تعداد بیشتری از قرص‌های خود را بردارند. برای این که قند خون را در حد نرمال نگه دارند نیز فاصله بین خوردن غذا و داروهایشان را کم کنید.

بیماران دیابتی باید در سفر بیشتر از مواقع عادی قند خون خود را اندازه بگیرند و داروهای خود را در ظرف ضد آب بسته‌بندی کند.

شرایط نگهداری داروها را بر اساس بروشور آنها رعایت کنید، غذاهای باقیمانده را سریعا در یخچال قرار دهید. از نگهداری غذا در فضای اتاق بیش از دو ساعت خودداری کنید. غذاهای پخته و خام را در قفسه‌های جدا از هم در یخچال قرار دهید. گوشت قرمز را در دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد کاملا پخته و سپس استفاده کنید و گوشت ماکیان را نیز در دمای۷۳ درجه سانتی‌گراد پخته میل کنید.

 

نکات مهم درباره سفرهای تابستانی

نکات مهم سفر را به شما می گوییم تا هنگام سفر در تابستان خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد و از سفر خود لذت ببرید. تعطیلات تابستانی یکی از بهترین فرصت‌ها برای سفر کردن است؛ سفرهایی که از تعطیلات عید سعید فطر اوج می‌گیرند و تا اواخر شهریور ادامه دارند.

اما متاسفانه کم نیستند افرادی که به دلایل مختلف مثل بررسی نکردن سلامت خودرو و نداشتن معاینه فنی، بی‌احتیاطی، رعایت نکردن بهداشت فردی، انتخاب نامناسب اقامتگاه و… دچار مشکلات ناشی از سفر می‌شوند و هیچ لذتی از مسافرت نمی‌برند. اگر قصد سفر دارید باید حواستان به سلامت‌تان باشد.

 

سفرهای تابستانی با چاشنی سلامت

یکی از مهم‌ترین مواردی که سفرهای تابستانی شما را خراب می‌کند، ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا در طول سفر است؛ بنابراین هر طور شده باید جلوی بروز این بیماری‌ها را که عمدتا هم منشأ ویروسی دارند، بگیرید.

دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: ساده‌ترین راه، شستن مداوم دست‌ها و عدم تماس آنها با مخاط دهان و بینی است. البته همه ما شستن دست‌ها را از دوران کودکی یاد می‏گیریم، اما بنابه دلایل مختلف این کار را با دقت انجام نمی‏دهیم یا حتی با وجود آگاهی، شستن دست‌ها را فراموش می‏کنیم.

برای شستن دست‏ها حتما سراغ آب و صابون یا مایع دستشویی (آب به تنهایی بی‌فایده است) بروید، هنگام شست‌وشو دست‌هایتان را به مدت حداقل ۳۰ ثانیه به هم بمالید و بین انگشتان و پشت دست‌ها و زیر ناخن‌ها را فراموش نکنید.

در صورتی هم ‌که به آب و صابون دسترسی نداشتید، می‌توانید از ژل‌های ضد عفونی کننده بر پایه الکل استفاده کنید که همان کارایی را دارند. داروهای ضروری سفر مثل مسکن، قطره استریل چشمی، قرص ضدآلرژی، پماد سوختگی و… هم حتما همراهتان باشد.

 

 

مناطق سرد ایران در تابستان

خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

 

 

غذای نیم‌پز ممنوع

به گفته دکتر عمادی، برای مسافرت‌های تابستانی نباید غذاها را نیم‌پز کنیم، بلکه توصیه می‌شود آنها را خام یا پخته همراه خود ببریم، چون میکروب‌ها در غذاهای نیم‌پز بخوبی رشد می‌کنند، اما در غذاهای کامل پخته شده از بین می‌روند.

از طرفی، میکروب‌ها در محیط مرطوب بخوبی رشد می‌کنند، بنابراین اگر قصد دارید ساندویچ بخورید، نباید مواد غذایی را از ابتدای سفر داخل نان قرار دهید، بوی‍ژه در فصل تابستان که درجه حرارت هوا بالاست توصیه می‌شود ظرف نان و مواد غذایی دیگر مثل گوجه فرنگی، کاهو، کتلت یا کوکو را جدا کنید.

حتی بهتر است از فلاسک‌های اسفنجی برای خنک نگهداشتن مواد غذایی استفاده کنید یا در یک نایلون بزرگ تر قالب‌های یخ و در نایلونی کوچک‌تر، مواد غذایی را قرار داد. این کار باعث می‌شود مواد غذایی تا چند ساعت خنک باقی بمانند.

 

کجا چه غذایی بخوریم؟

بدون شک ظاهر غذا، قیمت و طعم و ذائقه استفاده‌‌کننده از مهم‌ترین عوامل در انتخاب غذاها در رستوران‌ها هستند، ولی آیا توجه به همین موارد در انتخاب غذا کافی است؟ دکتر علی‌اکبر رمضانی، متخصص تغذیه در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: پیش از انتخاب رستوران باید همه جوانب را در نظر بگیرید.

پیشنهاد ما این است که برای رستوران‌های بین جاده‌ای سراغ آنهایی بروید که شلوغ‌تر هستند چون احتمال این که دچار مسمومیت شوید به مراتب کمتر خواهد بود.

برای انتخاب رستوران در شهرهای مختلف هم سراغ بهترین‌ها را از محلی‌ها بگیرید. از طرفی در طول سفر حداکثر روزی یک وعده غذای بیرون بخورید و چه بهتر این یک وعده،‌ ناهار باشد. در انتخاب غذا بهتر است به جای انتخاب غذاهای سرخ شده ‌از غذاهای گریل شده، کبابی یا بخار‌پز استفاده کنید.

به جای کباب کوبیده هم سراغ کباب برگ، شیشلیک، چنجه یا جوجه کباب بروید، چون هم سالم‌ترند و هم کالری کمتری دارند. همچنین یادتان باشد در طول سفر تا حد امکان سراغ نوشیدنی‌های کم کالری بروید.

 

معضلی به نام آب به آب شدن

اصطلاح آب به آب شدن را شنیده‌اید؟ این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که به دلیل سفر، وضعیت خواب، استراحت و تغذیه فرد به هم می‌ریزد و دچار مشکلات متعدد گوارشی می‌شود.

دکتر رمضانی معتقد است استفاده نوشیدنی‌های سالم و طبیعی تا حد زیادی جلوی بروز این حالت را می‌گیرد، اما استفاده میوه و سبزیجات تازه و البته ضدعفونی شده هم تاثیر به سزایی در رفع مشکل ایجاد شده دارد.

 

سفر با هواپیما یا ماشین؟

حتما شنیده‌اید وقتی برخی‌ها با هواپیما سفر می‌کنند، دچار برخی مشکلات پروازی می‌شوند که آزاردهنده است. به همین دلیل توصیه می‌شود چند روز قبل از مسافرت، سیستم ایمنی خود را با استفاده موادغذایی مفید و ویتامین‌هایی مثل ویتامین C تقویت کنید.

همچنین با مشورت پزشک یک روز قبل از مسافرت‌های طولانی تا سه روز بعد از آن آسپرین استفاده کنید، چرا که مشکل ترومبوز وریدهای عمقی یا تشکیل لخته در عروق جزو مواردی است که بر اثر بی‌تحرکی طولانی ایجاد می‌شود.

همیشه سعی کنید همراه خود یک بطری آب خنک و لقمه غذایی کوچک در کیف داشته باشید؛ حتی وقتی مدت زمان پروازتان بسیار کوتاه است. از طرفی حداقل ۲۴ ساعت قبل از پرواز از داروهای ضداحتقان برای پیشگیری از بروز مشکلات بینی و گوش استفاده کنید.

 

از اقامت تا برگشت به خانه

اگر قصد دارید در هتلی ارزانقیمت و مناسب اقامت کنید، می‌توانید سراغ هتل‌آپارتمان‌ها بروید. باید توجه داشته باشید این هتل‌ها مکان‌هایی هستند که در آنها برای مدت کوتاهی از مهمان پذیرایی می‌شود و همه امکانات هتل‌های چندستاره را ندارند.

دکتر فریده مهتی‌پور، متخصص پوست و مو نیز در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: اگر قصد کرایه کردن اقامتگاه‌هایی بجز هتل دارید باید ملحفه و روبالشی‌های تمیز حتما همراهتان باشد تا دچار مشکلات پوستی، حساسیت و حتی بیماری‌های عفونی مسری نشوید.

همچنین اتاقی را انتخاب کنید که کمتر آلرژی‌زا باشد. به عنوان مثال اتاق‌های موکت‌دار یا فرش‌هایی با پرزهای فراوان، تخت‌هایی با پتوهای پرزدار، پرده‌های ضخیم و… ممکن است مشکل‌آفرین باشند؛ بویژه برای بچه‌ها، سالمندان و افرادی که زمینه آلرژی‌های پوستی و تنفسی دارند.

از طرفی وقتی از سفر به خانه برگشتید حتما باید چمدان‌ها را داخل حمام باز کنید. در این صورت، اگر حشره‌ای را با خودتان به خانه آورده باشید، همان‌جا از شرشان خلاص خواهید شد. وسایل کثیف را همان‌جا بشویید و لباس‌ها را به ماشین لباسشویی انتقال دهید.

هر چیز غیرقابل شست‌وشویی را هم باید با الکل سفید ضدعفونی کنید، چون حشراتی مثل کک و کنه براحتی می‌توانند از وسایل شما به نقاط مختلف خانه مهاجرت و مشکلات پوستی زیادی ایجاد کنند.

 

جاهای دیدنی ایران برای مسافرت

سفر در تابستان

 

سفرهای تابستانی | نکاتی برای حفظ سلامتی در سفرهای تابستانی

منبع:salamatnews.com / بیتوته / تیتر جالب

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close