تیترهای جالب

پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید


پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید

به این مطلب امتیاز دهید

پرده بکارت چیست ؟ پرده بکارت چند نوع است ؟ چگونه از پرده بکارت محافظت کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت بانوان ، انواع پرده بکارت و نکات مهمی در این باره در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بکارت در دختران

نکاتی درباره پرده بکارت , پرده بکارت

 

 

پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید

پرده بکارت بخشی از اندام تناسلی زنان است که اعتقادات اشتباهی در رابطه با این اندام در بین مردم رایج است. در این مطلب چند واقعیت در مورد پرده بکارت و انواع آن بیان می شود.

 

در مورد بکارت چه می دانید؟ گفته می شود که می توان از طریق وجود پرده بکارت به دوشیزه بودن یا نبودن خانم ها پی برد. در برخی اعتقادات و رسم و رسوم نیز بر اساس خونی که بعد از اولین رابطه جنسی از واژن خانم خارج می شود، در مورد دوشیزه بودن وی مطمئن می شوند.

 

اما گاهی خانم ها بعد از اولین رابطه جنسی هیچ خونریزی ندارند که این اتفاق منجر به سوء تفاهم های زیادی بین زوجین می شود. بسیاری از این فرضیات و باورها در مورد بکارت خانم ها اشتباه است.

 

بسیاری از بررسی ها ثابت کرده اند که در طی انجام اولین رابطه جنسی همیشه لزوما خونریزی اتفاق نمی افتد و یا اینکه اگر خونریزی مشاهده می شود، حتما نشان دهنده پاره شدن پرده بکارت نیست. برای بحث و بررسی بیشتر این مسائل در ادامه به هر آنچه باید در مورد پرده های بکارت بدانید اشاره می شود.

 

پرده بکارت چیست ؟

پرده بکارت غشائی است که واژن یک خانم را احاطه کرده است. این پرده دارای یک سوراخ است که از لحاظ اندازه و شکل در خانم های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. پرده بکارت از زمان تولد در بدن خانم ها وجود دارد اما به تدریج و به طور طبیعی همراه با بلوغ و ترشحات واژن فرسوده شده و از بین می رود.

 

پرده بکارت چه شکلی است؟

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد پرده بکارت بدانید این است که این پرده در خانم ها با یکدیگر متفاوت است و به چهار نوع تقسیم می شود:

 

پرده بکارت از نوع معمولی

این نوع یکی از رایج ترین ها در بین خانم هاست که به شکل نیمه ماه است و قسمتی از واژن را پوشانده.

 

پرده بکارت از نوع میکروپرفوره Microperforate hymen

این نوع پرده به طور کامل روی واژن را پوشانده و یک سوراخ خیلی کوچک دارد.

 

پرده بکارت از نوع دو سوراخ یا تیغه دار یا پل دار Septate hymen

در این نوع پرده، غشا دارای دو سوراخ است.

 

پرده بکارت از نوع بدون سوراخ  Imperforate hymen

این نوع پرده روی واژن را بدون هیچ سوراخ و منفذی پوشانده است. این نوع بکارت معمولا باعث دل دردهای مداوم شده و درمان آن نیاز به جراحی دارد، بنابراین در سنین پایین شناسایی می شود. عدم وجود سوراخ بر روی این نوع پرده بکارت باعث می شود خون پریودی به راحتی جریان پیدا نکند و منجر به بروز درد می شود.

 

آیا هر خانم می تواند نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهد؟

تنها با مراجعه به پزشک می توانید نوع پرده بکارت خود را تشخیص دهید. به علاوه پزشک با انجام معاینه می تواند عدم وجود پرده را نیز تشخیص دهد.

 

چه عواملی باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

همانطور که قبلا هم بیان شد پرده بکارت به مرور زمان و به دلایل مختلف فرسوده شده و از بین می رود، به این ترتیب گاهی در اولین رابطه جنسی پاره نمی شود.

 

برخی خانم ها نیز ادعا می کنند در اولین رابطه جنسی دچار پارگی بخشی از پرده بکارت شده اند. اجازه بدهید یک مسئله را روشن کنیم. پرده بکارت انعطاف پذیر است و میزان انعطاف پذیری آن نیز در زنان مخلف با یکدیگر متفاوت است که این مسئله باعث می شود فرایند پارگی نیز در زنان یکسان نباشد.

به علاوه پارگی پرده بکارت در اولین رابطه جنسی به میزان زیادی به نوع پرده و عوامل فرسایش آن در طول زمان بستگی دارد.

 

در مواردی که پرده بکارت بر اثر فرسایش و به تدریج از بین نرفته باشد و میزان انعطاف پذیری آن کم باشد، اولین رابطه جنسی باعث خونریزی خواهد شد. انواعی از پرده بکارت وجود دارند که بسیار شکننده هستند که به راحتی پاره می شوند.

 

عواملی که باعث پارگی پرده بکارت می شوند، عبارتند از انجام حرکات تند و شدید، برخی ورزش ها (مانند ژیمناستیک، اسب سواری، افتادن های خیلی شدید که بیشترین شدت آن بر روی قسمت پایین بدن است و …).

 

انواعی از پرده بکارت نیز انعطاف پذیری خیلی زیادی دارند. این نوع پرده در زمان رابطه جنسی بدون اینکه پاره شوند کش می آیند. اگر بر روی این نوع پرده هیچ سوراخی وجود نداشته باشد برقراری رابطه جنسی برای فرد غیر ممکن خواهد بود و برای رفع مشکل نیاز به جراحی خواهد داشت.

 

آیا خونریزی تنها زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت پاره شود؟

این که خونریزی زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت پاره شود نیز یکی از مهم ترین و رایج ترین باورهای نادرست در بین مردم است. عوامل زیادی باعث خونریزی یک خانم در اولین رابطه جنسی می شوند، از جمله :

 

–    اگر در زمان دخول فرد به اندازه کافی تحریک نشده باشد یا از لوبریکانت استفاده نشده باشد، این امر باعث پارگی و سابیده شدن بافت های واژن می شود که خونریزی در پی خواهد داشت.

 

–    زمانی که برقراری رابطه جنسی با خشونت و حرکات تند همراه است که باعث پارگی بافت های داخل فرج و در نتیجه خونریزی می شود.

 

–    بر اثر عفونت، گاهی عفونت منجر به خونریزی می شود

 

–    بر اثر پارگی پرده بکارت

در خاتمه اینکه بکارت را پرده ای که به مرور زمان از بین می رود یا چند قطره خونی که بر اثر عوامل مختلف از واژن خارج می شوند؛ تعیین نمی کند، بکارت را اعتماد شما به طرف مقابل مشخص می کند.

 

 

بکارت در خانم ها

مراقبت از پرده بکارت

 

 

اطلاعات کامل در مورد پرده بکارت

۱-درپزشکی یونان قدیم ،کلمه “hymen” تکرارشده است. ارسطو می گوید hymen of heart /پرده قلب ،پرده روده ،پرده مغز. ازنظر ارسطو و یونانیها پرده بکارت کم وبیش یک پوسته یا غشاء است .پرده بکارت کلمه یونانی است بمعنای غشاء یا پوسته .

 

۲-حلقه پرده بکارت بعنوان یک نشان در بررسی پرولاپس اندام تناسلی (POP) استفاده می شود،که اغلب روش سنجش کیفی پرولاپس اندام تناسلی بکاربرده می شود. هریک از سه نقطه کمی دررابطه با حلقه پرده بکارت بعنوان یک نشان واژنی ثابت درنظر گرفته می شوند.

 

۳-حلقه پرده بکارت موجود درمحل باید از اشکال طبیعی پرده بکارت” که ممکن است شامل خرده ها،بریدگی ها و تگ ها باشند… متمایز بشوند. اگر لبه های پرده بکارت نرم و بدون انقطاع باشد درنیمه پایین و جلو ، احتمالا” پرده طبیعی است”. واژن و قسمتهایش ازجمله پرده بکارت،و حلقه هایش دارای زیبایی و تنوع هستند.

 

۴-پرده بکارت متشکل است از بافت رابط کلاژن وقابل انعطاف ،و هم سطح داخلی وهم خارجی با epithelium چینه چینه پوشیده شده است.. . لبه های این بافت  بسرعت قابل جمع شدن است . در زنان باردار، epithelium پرده بکارت ضخیم است و این بافت غنی از گلیکوژن است .تغییرات ایجادشده در پرده ازبدو تولد معمولا” قابل تشخیص است .

 

۵-Hymenotomy اشاره دارد به برش بافت پرده بکارت درطی تولد.” برخی پزشکان دریافتند که یک پرده بکارت ضخیم در مرکز افت پیداکرده است و با دیواراندام همسطح می شود، و دربرابر ترمیم مقاومت نشان می دهد.

 

۶-خونریزی در حین اولین مقاربت ضرورتا” دلیل بر پارگی پرده بکارت نیست. مفهوم اولین خون میتواند بدلیل سفتی ماهیچه -های واژن ، عدم انعطاف کافی ، ورود سخت و خشن یا سایش واژنی که به خونریزی پرده ربطی ندارد،باشد. بنابراین فقدان خونریزی درباراول دلیل بر عدم پارگی نیست یا اینکه پرده بکارت پاره شده است.بنابراین، تگ های پرده ای ممکن است حالت پرده طبیعی باشد.

 

۷-بعد ازدوره جنینی ،قطر پرده بکارت (اندازه حلقه پرده)تا تقریبا” ۱mm می شود.

 

۸- حلقه پرده بکارت یک رجوع آناتومیکی برای تشخیص درد تناسلی دارد .درد مزمن تناسلی مشخصه روشنی ندارد و vulvodynia نامیده می شود. وقتی درد درلبه خارجی پرده ایجاد می شود و سطح داخلی لبه کوچک باشد آن vestibulodynia نامیده می شود.

 

۹-حلقه پرده بکارت یک نشانه در طی خونریزی واژنی پس از تولد است. ببینید چه مقدارفضا بین بخیه لنگری و حلقه پرده ای وجود دارد.. اگر پرده عمقی باشد.، سعی کنید اخرین بخیه در جلو باشد. اگر پرده بکارت سطحی باشد بخیه را در پشت آن بزنید.. هرگز خودشان را به تگ های پرده ای بخیه نزنید و سعی نکنید ساختار پرده را بازسازی کنید. این باعث درد شدید می شود و غیرضروریست .

 

۱۰-Hemenorrhaphy یا hymenoplasty عامل نگهدارنده تگ های پرده بکارت هستند مشابه با پرده اصلی ، نتیجه نهایی سبب خونریزی در طی مقاربت است . که دوشیزگی در جوامعی که اولین باراول مقاربت مهم میدانند. یک جراحی ضروری ساده است که باعث ساخت مجدد می شود. این عمل در فرانسه، آلمان و انگلستان متداول است . زنان میخواهند با حفظ پرده شان به شرایطی برگردند که هرگز نداشتند. و بسیاری از پزشکان اینکار برای کمک روانی به بیمار انجام می دهند.

 

۱۱-پرده بکارت ۱-۲ cm داخل ورودی واژن نه خیلی عمیق در واژن قراردارد. دربعضی فرهنگ ها ، کمی پس از ازدواج همسرجدید انتظار دارد ورقه ای خونین ایجادشود تا دوشیزگی ثابت شود و با موفقیت توانسته پرده بکارت و نشان دوشیزگی را پاره کند.پرده بکارت تازه متولدین بنظر ضخیم و سفت می رسد. ولی بعد ازمدتی بیشتربافت پرده ای نازک می شود و دهانه بازتر می گردد.

 

۱۲- از۲۰۰هر زن( مونثها) ۱نفر مجرای ورودی پرده مجرد بسیار کوچک است طوریکه انگشت یا تامپون به سختی وارد می شود یا آنها کامل وارد نمی شوند. یک جراحی ساده لازم است . یک محقق می گوید که پرده بکارت مثل باقیمانده چیزیست وقتی که شما “سوراخی را حفر”می کنید.

 

۱۳-درحالی که بعضی پرده ها خیلی نازک وسریع شکننده هستند، بعضی پرده های دیگر خیلی ارتجاعی هستند بطوریکه همچنان قوی و کاملا” سالم در طی آزمایشات زنانگی یا حتی بعد ازتولد بچه ،مشهود هستند.

 

۱۴-پرده بکارت معمولا” بطورکامل مدخل واژن را بپوشاند، تا سبب شود خون مقاربت از بدن خارج شود . پرده بکارت مصنوعی “joan of Arc Red” یک پرده مصنوعی است. کپسول خون مصنوعی joan of Arc Red”پرفروش ترین پرده بکارت در چین است.

 

۱۵-یک مطالعه آشکارمی کند که تنها ۴۳% از زنان طی مقاربت خونریزی دارند . خونریزی نشانه داشتن یا پارگی پرده بکارت نیست. “اولین خونریزی” می تواند بدلیل عدم نرمی، ورود خشن یا سفت  بودن واژن باشد.

 

۱۶-دربرخی قبایل استرالیایی ، یک زن سالخورده می تواند یک هفته قبل از ازدواج پرده بکارت عروس را پاره کند.اگر پرده قبلا” از دیواره واژن جدا شده باشد زن مورد رسوایی در ملاء عام ،شکنجه و گاهی مرگ قرارمیگیرد. پرده بکارت ازنظر تاریخی به دوشیزگی اشاره دارد. گرچه، این پرده می تواند بدون مقاربت و نزدیکی کاملا” کش بیاید. پرده بکارت می تواند در حین ورزش، استفاده ازتامپون ، یا بی هیچ دلیل پاره شود.علاوه براین، بدلیل قابلیت ارتجاعی ممکن است تغییر کند.

 

۱۷-در یک پرده بکارت جدا شده از واژن نشانی از دوشیزگی نیست و نمی تواند نبود دوشیزگی را ثابت کند. مفهوم دوشیزگی یک معنی پوچ است  . وقتی پرده پاره می شود حین اولین مقاربت یا هرزمان دیگر ممکن است خونریزی خفیف یا درد یا هردو طبیعی باشد. بعضی زنان هیچ رضایت یا خونریزی را تجربه نمیکنند.

 

۱۸-یک زن/ خانم می تواند با وجود پرده بکارت سالم  و ورود آلت مذکر هم باردار شود .اگر اسپرم به لبه یا ناحیه واژن وارد شود میتواند به داخل واژن وارد و موجب بارداری شود.

 

۱۹-یک محقق می گوید پرده بکارت مانند یک چارچوب در ورودیست که نشان میدهد کجا ورود و کجا خروج آغاز میشود. هیچ چیز نمیتواند بدون عبور از چارچوب در وارد شود.

 

۲۰-دانشمندان معتقدند که اکثر خانم ها دارای یک پرده بکارت هستند. تنها حدود ۰٫۰۳% خانم ها بدون پرده قابل رویت متولد می شوند. چون پرده بکارت مانع بزرگی واژن می شود و نبود آن سبب بزرگی یا تغییر شکل واژن می شود.

 

۲۱-خوکهای گینه ای (همستر)مانند دیگر پستانداران پرده بکارت دارند . دیگرپستانداران مانند موش کورها ،والهای دندان دار، شمپانزه ها، فیل ها، موش خرماها، میمون پوزه درازو فوک هایا سیل ها  نیز پرده بکارت دارند.در خوکهای گینه ای پرده تا زمان جفتگیری هست بعد ازجفتگیری ازبین می رود درغیراینصورت پرده رشد کرده و تمام واژن را می بندد.

 

۲۲-مهمترین مشکل  پزشکی پرده بکارت سوراخ دار یا پرده با سوراخ ریز یا چند سوراخ کوچک یا یک پرده جدا ( با چند لایه یا بافت)است.

 

۲۳-درسال ۲۰۰۹ یک رهبر مذهبی در قاهره فراخوان داد برای مجازات افرادی که ازپرده مصنوعی استفاده می کنند. او اینکار را غیراخلاقی خواند.

 

۲۴-یک زن با سوراخ کوچک بکارت ممکن است دچار haematocolpos یعنی مقاربت داشته باشد ولی بتدریج خون دفع شود . آن باعث پرشدن واژن ،رحم و احتمالا” لوله های فالوپ می شود .پس از پارگی پرده دایره ای از مانده های صورتی رنگ کوچک میماند در انتهای پایینی واژن که تگ نامیده می شوند .این تگ (بقایای بکارت)ممکن است به مرور در مقاربت باعث ایجاد درد شوند در اینصورت نیاز به تسهیل کننده سکس یا یک جراحی کوچک است.

 

۲۵-چون پرده هر خانم متفاوت است با رشد خانم و رحم واندام تولیدمثلی و واژن هم رشد میکند و پرده بکارت این اندام را ازبقیه جدا می کند . در میانسالی پزشکان  معتقدند که یک تکه از گوشت درداخل واژن هست که مانند نخودچی میماند . آلت تناسلی مذکر این نخودچی را حین مقاربت خرد می کند.

 

۲۶-درقرن دهم ابوعلی سینا ایرانی اولین کسی بود که فرضیه وجود یک حلقه پوستی در مدخل واژن را عنوان کرد واینکه با اولین مقاربت ازبین میرود. پرده بکارت درنهایت درسال ۱۵۴۴ توسط آناتومیست مشهور آندرس وسالیوس در طی کالبدشکافی تاییدشد.

 

۲۷- مردم شناسان( متخصصین مردم شناسی) مطمئن نیستند که ازکجا فرضیه دوشیزگی آغازشد. برخی عقیده دارند ازهمان دوره ناندرتالها آغازشده است. دوشیزگی یک ساختارتاریخی و قدیمی است. پرده بکارت نقش بسیارمهمی در تاریخ و گذشته بازی میکند: با تولد کودک آغازمیشود، یک قداست است، منبعی از صداقت خانواده، یک مرز بین گناه و پاکی و راهی برای کنترل رفتار یک زن/خانم/دختر. وجود آن موضوع مرگ و زندگی است.

 

۲۸-پزشکان در قرن ۱۶ و ۱۷ حضور وفقدان پرده بکارت را بعنوان گواهی از بیماریهای جسمانی ،مطرح کردند (هیستری یا روان پریشی زنانه) .طبق اینها پزشکان معتقدند بیماری رحم قابل درمان نیست و منجربه مرگ می شود. گرچه، پرده بکارت یک نشانه مناسب از ورود واژنی هست پزشکان میتوانند ردی از رابطه جنسی یا سکس ازطریق ازمایش پیداکنند. برای یک زن توجه و مراقبت پزشکی بعد از رابطه جنسی بسیار حساس است.

 

۲۹- پرده بکارت یک بافت نازک وظریف متصل به دیواره واژن است. معمولا” شبیه یک ریشه ازبافت دراطراف مدخل واژن میماند ، هیچ بافتی درکل آن را دربرنگرفته است. لبه های یک پرده بکارت دراندازه، رنگ و شکل متفاوت است. ممکن است شبیه یک گلبرگ یک رز،گل میخک، یک تکه برگ یا یک نیمه ماه باشد. دربیشترموارد قابل ارتجاع و قابل کش آمدن است. واقعیات پرده بکارت: پرده بکارت درست در مدخل یا ورودی واژن است. پرده بکارت به گیلاس ، پرده دوشیزگی ، تاج واژن ، پوسته واژن یا راس دوشیزگی ،هم معروف است .

 

۳۰-تفاوت درماهیت پرده بکارت ،مثل پرده سوراخ ریزیا پاره ،عملکردهای دوگانه (مثل مقاربت واژنی یا مشکل قاعدگی ) می تواند تاثیرمنفی برزندگی زنان جوان داشته باشد. حلقه پرده بکارت در همه زنان متفاوت است وگاهی  حلقوی،  وحساس و یک ناحیه آناتومی واژنی که تحقیق اضافی در مورد قابلیت انعطاف واژن دررابطه با ترشح استروژن ،که قابلیت ارتجاعی در طی تولد و زایمان و یا  مقاربت دردناک و غیردردناک بررسی میشود.

 

 

پرده بکارت حلقوی

توصیه هایی از پرده بکارت

 

پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید

منبع: سیمرغ / تک پزشک / بیتوته

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Close