تیترهای جالب

معرفی بهترین مواد خوراکی برای بهبود سریع زخم

[ad_1]

معرفی بهترین مواد خوراکی برای بهبود سریع زخم

معرفی بهترین مواد خوراکی برای بهبود سریع زخم 

بعضی مواد خوراکی میباشند که با تسریع در روند انعقاد خون به بهبود سریع تر زخم هاي بدن کمک می‌کنند که در هنگام جراحت خوردن انها پیشنهاد می‌گردد. برای همه ي ما پیش آمده هست که دچار زخم و یا جراحتی شده باشیم، اما سوال اینجاست که این زخمها و یا جراحتها، آیا سریع التیام پیدا کرده و یا مدت زیادی با شما همراه بوده هست.

 

رعایت یک برنامه خوراکی صحیح و مناسب به شما در التیام هر چه سریعتر زخم و جراحت کمک می نماید. یک برنامه خوراکی متعادل باید شامل تمام گروههای خوراکی باشد، یعنی شما در برنامه خوراکی هرروز خود به مقدار کافی از پروتئین ها، مغزها، میوه ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب و اسید هاي چرب غیر اشباع بهره گیری نمایید.

 

چرا برای ترمیم زخم هایمان به تغذیه صحیح احتیاج داریم؟
وقتی جایی از بدن زخم میشود و یا دچار آسیب و جراحتی میگردد، بدن سیستم ایمنی را برای مبارزه با عفونت تحریک می‌کند. مواد مغذی موجود در غذاها به بازسازی بافت هاي آسیب دیده کمک می نمایند و سیستم ایمنی را برای مبارزه با عوامل میکروبی تقویت می نمایند. به طور حتم گزینه غذا هاي مناسب در برنامه خوراکی سرعت بهبود زخم را افزایش می‌دهد.

 

کدام غذاها زخم هایمان را سریعتر ترمیم می نماید؟
از بعضی از مواد خوراکی به علت داشتن مواد مغذی خاصی غذا هاي بهبود دهنده نام برده می‌شود. این غذاها سرعت ترمیم زخمها و جراحات را افزایش داده و روند درمان را تسهیل می بخشند. این مواد خوراکی عبارتند از:

 

• مواد خوراکی حاوی ویتامینC مناسب برای ترمیم زخم ها
ویتامین سی برای سنتز ماتریکس بین سلولی بافت ها مثل استخوان، پوست، دیواره رگ هاي خونی و بافت پیوندی ضروری هست، همین طور این ویتامین اثرات آنتی اکسیدانی دارد و از آسیب سلولها پیشگیري می نماید. مواد خوراکی حاوی ویتامین سی عبارتند از: مرکبات، کیوی، خانواده کلم، گوجه فرنگی، خانواده کلم، انواع توت ها و ….

 

• مواد خوراکی حاوی ویتامین A مناسب برای بهبود زخم ها
یکی از نقش هاي مهم ویتامین A در بدن کمک به تولید گلبولهای سفید هست که این سلولها نقش مهمی در مبارزه با عفونت در اطراف زخم ها را دارد. همین طور این ویتامین نقش مهمی در سلامت پوست بدن دارد. این ویتامین نقش آنتی اکسیدانی نیز دارد و رادیکالهای آزاد که عامل مهمی برای آسیب به سلولها میباشند

 

را خنثی می نماید. مواد خوراکی حاوی ویتامین A عبارتند از: جگر، سبزیجات و میوه هاي زرد و نارنجی مثل هویج، انبه، فلفل دلمه اي، سیب زمینی شیرین.

 

• مواد خوراکی حاوی اسید چرب امگا3
اسیدهای چرب امگا 3 با کاهش التهاب نقش مهمی در افزایش سرعت بهبود زخم و جراحات دارد. همین طور این نوع از اسید چرب با کاهش التهاب در مفاصل درد را نیز در این مناطق کاهش می‌دهد. مواد خوراکی حاوی اسید هاي چرب امگا 3 عبارتند از: ماهی سالمون، ماهی ساردین، ماهی قزل آلا، ماهی تن، تخم کتان، گردو، خرفه.

 

• ترمیم زخم ها با مواد خوراکی حاوی روی
یکی دیگر از مواد مغذی موثر در بهبود زخم روی یا همان زینک هست. روی در تقویت سیستم ایمنی، تقسیم سلولی، سنتز کلاژن موثر هست و سرعت بهبود زخم و جراحات را افزایش میدهد. مواد خوراکی حاوی روی عبارتند از: گوشت قرمز، غذا هاي دریایی، مغزها و دانه ها مثل تخم کدو می باشد.

 

• مواد خوراکی حاوی عوامل ضد التهابی برای تسریع بهبود زخم ها
بعضی مواد خوراکی با داشتن عوامل ضد التهابی، التهاب را کاهش داده و از ایجاد عفونت جلوگیري می‌کنند و روند بهبود زخم را افزایش می‌دهند. این مواد خوراکی عبارتند از: عسل، آناناس و زرد چوبه. برای این که زخم هایتان به سرعت بهبود یابد ترکیب عسل و زرد چوبه را حتما امتحان نمایید. از دیرباز مصرف موضعی عسل نیز در التیام زخم ها و جراحات بسیار موثر بوده هست.

 

• با مصرف پروتئین ها ترمیم زخم ها را تسریع ببخشید
برای ترمیم زخم و جراحات بدن به پروتئین بیشتری نیاز دارد، بی شک یک رژیم خوراکی با مقدار ناکافی پروتئین سرعت و شدت التیام زخم را تحت تاثیر قرار میدهد و روند بهبود زخم را کند می نماید. سعی کنید برای افزایش سرعت بهبود زخم هایتان یک رژیم خوراکی پر پروتئین داشته باشید.

 

 

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن