تیترهای جالب

افراد مبتلا به دیابت و احتمال آب مروارید چشم

[ad_1]

افراد مبتلا به دیابت و احتمال آب مروارید چشم

افراد مبتلا به دیابت و احتمال آب مروارید چشم 

افرادی که مبتلا به دیابت میباشند معمولا در ناحیه چشم دچار ضایعات بسیار ناگواری میشوند که آب مروارید نیز یکی از همین عوارض هست. استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران بااشاره به این که دیابت می‌تواند تعداد زیادی از قسمت هاي چشم را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: دیابت احتمال ابتلا به آب مروارید را 2 تا 4 برابر افزایش می‌دهد.

 

دکتر مسعود ناصری پور درگفت و گو با ایرنا افزود: دیابت اضافه بر ایجاد آب مروارید، می‌تواند سبب التهاب داخل چشم شده و عضلات خارج چشم را هم تحت تاثیر قرار دهد.وی اظهار کرد که مریضی دیابت در اثر افزایش تورم پرده شبکیه چشم و ایجاد عروق اضافی و خونریزی ها در قسمتهای گوناگون چشم می‌تواند در دید افراد تاثیر بگذارد و آن را دچار اختلال کند.

 

فوق تخصص مریضی هاي شبکیه چشم، طول مدت دیابت و میزان قتد خون را دو عامل موثر این مریضی بر روی چشم اعلام کرد و گفت: هرچه طول مدت مریضی اکثر باشد، اثرات آن بر روی قسمت هاي گوناگون چشم به خصوص شبکیه افزایش پیدا میکند.

 

وی با اشاره به این که بیماران می‌توانند قند خون خود را نظارت کنند، بیان کرد: بیمار می‌تواند با بازرسی قند خون ظهور عوارض این مریضی را به تاخیر انداخته یا شدت آن را کاهش دهد.ناصری پورآزمایش استاندارد مناسب برای نظارت قند خون را هموگلوبین گلیکوزیله اعلام کرد و گفت:این آزمایش متوسط قندخون را در سه ماه قبل نشان میدهد

 

که باید کمتر از 6.5 تا 7 باشد.فوق تخصص آنکولوژی چشم ادامه داد که تعداد زیادی از بیماران دیابتی از این موضوع بی اطلاع بوده و فکر می‌کنند که با تزریق انسولین به تنهایی و بدون دقت به نوسانات قند خون در شبانه روز، آن را بازرسی کرده اند، در حالیکه با اینکار ممکن هست قندخون ناشتای آنان بازرسی شود. اما آن ها در ساعات بعدازظهر و شب قند بالایی را تجربه کنند و از آن بی اطلاع باشند.

 

** بیماران دیابتی حداقل سالی یک‌بار توسط چشم دکتر معاینه شوند
وی به بیماران دیابتی پیشنهاد کرد که حداقل سالی یکبار توسط چشم دکتر بخصوص متخصصان شبکیه مورد معاینه قرار گیرند تا دچار مشکلاتی در حوزه چشم نشوند.استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد که در صورت ابتلا به عوارض ناشی از دیابت در پرده شبکیه چشم یا سایر قسمت هاي چشم،

 

طول زمان معاینات برحسب شدت مریضی کاهش پیدا می‌کند.فوق تخصص مریضی هاي شبکیه چشم ادامه داد: افراد دچار تورم پرده شبکیه ممکن هست هر 3 تا 4 ماه نیاز به معاینه داشته باشند.ناصری پور با اشاره به این که مریضی دیابت می‌تواند ختلالات خفیف تا بسیار شدید بینایی که منجر به از بین رفتن دید می‌شود، ایجاد کند، گفت: هرچه نظارت قدن خون مناسب تر بوده و طول مدت دیابت کمتر باشد، شاهد عوارض کمتری خواهیم بود.

 

تخمین زده میشود شیوع دیابت در ایران حداقل 10 درصد باشد و این مریضی در کشور در حال افزایش هست.کم شدن فعالیت بدنی، رژیم خوراکی نامناسب و بالا رفتن سن از مهم ترین علل افزایش دیابت هست و به مردم پیشنهاد می‌شود که تحرک بدنی هرروز داشته باشند.

 

دیابت نوع دو در بزرگسالان معمولا در سال هاي اول علامت ندارد و آن ها باید هر سال آزمایش دهند.تعداد مبتلایان دیابت در جهان در سال 2013 میلادی 385 میلیون نفر بود و پیش بینی میشود تا سال 2035 به 592 میلیون نفر رسد که نشان دهنده افزایش 55 درصدی مبتلایان خواهد بود.

 

هزینه هاي درمانی در سال2013 میلادی 548 میلیارد دلار بود که پیش بینی میشود در سال 2035 به 627 میلیارد دلار برسد که نشان دهنده افزایش چشمگیر در این اساس هست.

 

 

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن