تیتر فرهنگی

نماز جمعه از عوامل بقا و دوام حکومت اسلامی است

[ad_1]

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - نماز جمعه از عوامل بقا و دوام حکومت اسلامی است

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه شرکت در نماز جمعه نوعی تمرین وحدت است، اظهار کرد: حضور در این مراسم عبادی سیاسی نماد و نمود حضور در صحنه است و نماز جمعه از عوامل بقا و دوام حکومت اسلامی است.

به گزارش تیتر جالب، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در همایش گرامیداشت پنجم مرداد در مصلای بیت‌المقدس اراک با اشاره به مقام شهدا افزود: همه ما ملت ایران مدیون شهدای محراب، شهدای جنگ تحمیلی، شهدای هسته‌ای، مدافع حرم، مرزبان و 17 هزار شهید ترور هستیم.  

وی افزود: نماز جمعه از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی بوده و یکی از وظایف و اقدامات فرهنگی ائمه جماعات ترویج و تقویت فرهنگ شهادت و تجلیل از این بزرگان است.

تقوی اظهار کرد: ائمه جماعات براساس تکلیف شرعی و هویت‌ اسلامی موظفند فرهنگ ایثار را تقویت و توسعه دهند. یکی از اهداف دشمن از بین بردن این روحیه در بین مردم است از این رو یکی از سیاست‌های نماز جمعه توسط 900 امام جمعه فعال در سطح کشور مقابله با این هدف دشمن است. نماز جمعه جریانی است که از محوریت نظام اسلامی سرچشمه می‌گیرد و  از طرف شارع مقدس تشریع شده تا در ابعاد سیاسی، عبادی، تربیتی و رفتاری، انسان‌ها را خدایی و الهی کند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به سیاست‌های نماز جمعه و وظایف ائمه جمعه افزود: از رسالت‌های مهم نماز جمعه تبیین مواضع نظام است. نماز جمعه، نماز حاکمیت است از این رو باید مواضع حاکمیت را به عنوان خطوط اصلی نظام تبیین و تفسیر کند.

وی ادامه داد: اصل 110 قانون اساسی 11 وظیفه برای مقام معظم رهبری بیان می‌کند که اولین آن تبیین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با شورای تشخیص مصلحت نظام است. از آنجا که نماز جمعه در امتداد ولایت و رهبری است این رسالت را دارد که مواضع اصلی و اساسی نظام را تبیین و تفسیر کند.

تقوی با اشاره به مواضع نظام اسلامی ایران گفت: در دین اسلام اصول و فروعی وجود دارد که اصول را کسی نمی‌تواند انکار کند در غیر اینصورت از دین خارج می‌شود البته ممکن است در فروع دین اختلاف نظر وجود داشته باشد. انقلاب اسلامی نیز اصول و فروعی دارد، اصول انقلاب همان است که در قانون اساسی آمده است و بر اساس فرمایش رهبری ائمه جمعه موظفند این اصول را برای مردم بازگو کنند.

وی ضمن تشریح مهم ترین جریاناتی که ائمه جمعه باید به گوش مردم برسانند، گفت: یکی از این جریانات موضع نظام اسلامی در حوزه استکبارستیزی است که برآمده از فرهنگ قرآن، اهل بیت(ع) و روایات است. ضدیت با اشرافی‌گری و حمایت از مظلومان و محرومان در داخل و خارج کشور دو جریان مهم دیگر هستند که ائمه جمعه باید در خطبه‌های خود به آنها توجه کنند.

وی بیان کرد: براساس اصل حمایت از مظلومان، ما در سوریه و عراق حضور داشته و از یمن و فلسطین و دیگر کشورهای مظلوم حمایت می‌کنیم. این حمایت‌ها از یک سو به معنای حمایت از مظلومان و از سوی دیگر حمایت از امنیت کشور محسوب می‌شود. کسانی که می‌گویند چرا رزمندگان ایرانی در سوریه مبارزه می‌کنند باید بدانند اگر عکس العمل نشان ندهیم شکست می‌خوریم و دشمنان تا پشت درهای خانه‌های ما رسوخ می‌کنند، در این صورت است که ملت شکت خورده است از این رو باید با دشمن در آن سوی مرزها مبارزه کرد.

تقوی گفت: نماز جمعه باید این سیاست را به عنوان موضع نظام برای مردم تبیین کند. متاسفانه امروز هر چیز که به محوریت نظام متصل است مورد هجمه قرار می‌گیرد و همان نهادها و ارگان‌هایی که از ارکان اقتدار نظام هستند مورد هجمه قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح هر کشوری نماد اقتدار نظام هستند، افزود: اگر این نیروها تضعیف شوند اقتدار یک ملت زیر سوال می‌رود، از این رو نماز جمعه از اقتدار نظام حمایت و آنرا تقویت می‌کند. امروز سپاه و نیروهای مسلح بیش از همه مورد هجمه بدخواهان قرار می‌گیرند چراکه آنها نماد اقتدار کشور هستند و نیز به ولایت فقیه متصلند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ادامه گفت: یکی از موارد مورد هجمه اعزام حاجیان به مکه مکرمه است که در این خصوص در فضای مجازی هجمه‌های بسیاری صورت می گیرد مبنی بر اینکه با وجود مشکلات اقتصادی در کشور چرا باید ارز از کشور توسط حاجیان خارج شود. اما آنها یک کلمه نمی‌گویند که بیش از هفت میلیون نفر در این کشور، ارز را با سفر به کشورهای اروپایی خارج می‌کنند و  80 هزار حاجی که قصد ادای فریضه واجب دارند را مورد هجمه قرار می‌دهند.

تقوی با بیان اینکه جبهه‌ای تشکیل شده تا نهادهای موثر نظام را مورد حمله قرار دهند، عنوان کرد: نماز جمعه نیز مورد هجمه است چراکه امام جمعه در آن نصیحت و موعظه می‌کند و آنها موعظه را نیز برنمی‌تابند، اما ما مواضع خود را اعلام کردیم و آنها را تبیین و تقویت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نماز جمعه پشتیبان حزب‌الله است، اظهار کرد: همه باید بدانند که این نگاه فراحزبی و فراجناحی است. هر کسی که پای انقلاب ایستاده و پشت سر رهبری در خدمت آرمان‌های انقلاب است را حمایت می‌کنیم و دست مدیرانی که این صفات را داشته باشند می‌بوسیم.

این مقام مسئول ادامه داد: هر فردی و هر جریانی که بخواهد ولایت و چهره‌های مخلص را تخریب کند را مورد هدایت قرار می‌دهیم و اگر نپذیرفت با او مقابله می‌کنیم.

وی یکی دیگر از مواضع نظام را مقابله با جنگ نرم و تهاجم فرهنگی، عنوان و بیان کرد: جنگب بسیار گسترده‌تر و برنامه‌ریزی شده‌تر و با فرماندهان مصمم‌تر علیه ما آغاز شده و آن تهاجم فرهنگی است که یکی از آثار آن ایجاد ناامیدی در بین مردم و خروج نسل جوان از انقلاب است. از این رو نماز جمعه باید در این خصوص نیز روشنگری‌ها را صورت دهد. بدخواهان از برگزاری یک سمینار ساده که توسط روحانیون برگزار شده انتقاد می‌کنند، اما از سمینارهای تشریفاتی و پرهزینه که در هتل‌های گران قیمت برگزار می‌شود و از سفرهای بی‌خاصیت برخی مسئولان دم نمی‌زنند.

تقوی ادامه داد: امروز یک جبهه شکل گرفته که دارای اتاق فکر و برنامه ریزی است تا نهادهای موثر نظام را تخریب کند، اما نمازهای جمعه در مقابل همه آنها ایستاده است و در مقابل تهاجم فرهنگی مقابله می‌کنیم.

وی افزود: فعال نگهداشتن پایگاه‌ها و هیات‌های مذهبی و انجمن‌های خیریه، تقویت روحیه شهادت طلبی، ایجاد حوزه‌های رسانه‌ای، تحکیم فرهنگ انتظار، ترویج شعائر اسلامی، بی‌تفاوت نبودن در برابر نقشه‌های دشمنان از دیگر از نکاتی است که ائمه جمعه باید به آنها توجه کنند.

وی اضافه کرد: نماز جمعه انقلابی می‌تواند انقلاب اسلامی را تقویت کند. حزب‌الهی بودن به معنای پرخاشگری نیست بلکه افراد انقلابی با منطق و استدلال و مستند سخن می گویند. یک از سیاست های ما روشن کردن چراغ امید در دل‌هاست چرا که نظام اسلامی خدمت بسیاری کرده و خودباختگی و نومیدی گناه است.

تقوی با بیان اینکه از مواضع اصولی و اساس نظام ما برخورد با فتنه و فتنه گران است، گفت: طبق فرموده مقام معظم رهبری، فتنه خط قرمز ماست، این موضع نظام است و ما با فتنه گران سر سازگاری نداریم.

وی با بیان اینکه ما روشنگری می‌کنیم و مقابله با ترور و تروریسم موضع نظام است، افزود: ما آمریکا را دشمن درجه یک جهان و آنرا شیطان بزرگ می‌دانیم و رابطه با این کشور را رابطه گرگ و میش می‌دانیم که این موضوع نیز از مواضع ماست. نماز جمعه هرگز مشوق کسانی که زیرپای نمایندگان آمریکا فرش قرمز پهن کنند، نیست. نماز جمعه نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه دارد و باید اندیشه‌های امام راحل را در آن برای مردم بازگو کنیم و مدیران خادم را حمایت و تشویق کنیم.

تقوی خاطرنشان کرد: ‌در سطح کشور 42 هزار نیروی ستاد نماز جمعه فعال هستند که در هر شهرستانی به عنوان بازوی برگزاری نماز جمعه عمل می‌کنند.

به گزارش تیتر جالب، در این مراسم از فعالان ستادهای نماز جمعه تقدیر شد و در ادامه مسئولان و حضار از نمایشگاه قرارگاه ایمان و بصیرت بازدید کردند.


پایان

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
بستن