ضررهای جبران ناپذیر استفاده الکل را بدانید

[ad_1]

ضررهای جبران ناپذیر استفاده الکل را بدانید

مجموعه : ترک سیگار و مواد مخدر
ضررهای جبران ناپذیر استفاده الکل را بدانید

ضررهای جبران ناپذیر استفاده الکل را بدانید 

اعتیاد به استفاده الکل در جوامع غربی بسیار دیدن می شود که می تواند روی بدن تاثیرات منفی بسیار ناگواری داشته باشد. شمار زیادی از کسانی که الکل استفاده می کنند با این تصور که میزان مصرفشان دائمی نیست و کم هست, کوشش می کنند توجیهی برای بی‌خطر بودن استفاده آن پیدا کنند, در حالیکه پزشکان معتقدند حتی استفاده بسیار کم ‌الکل ممکن هست در برخی از افراد عوارض جبران‌ناپذیری برجا گذارد.

 

از نظر علمی, عوارض الکل روی روان, جسم و اعضای گوناگون بدن اثبات شده و بی‌شمارند. از آنجا که سوء‌استفاده الکل میتواند موجب اختلالات روانی و رفتاری شود می توان انتظار داشت با افزایش استفاده الکل در جامعه آمار ارتکاب جرم, تصادفات رانندگی, نزاع و آسیب‌هاي اجتماعی بالا برود.

 

در این مقاله کوشش شده به شایع ترین عوارضی که استعمال الکل روی بدن دارد, اشاره شود. اگر علاقه به استفاده مشروبات الکلی دارید, قضاوت را برعهده خودتان میگذاریم که می خواهید این راه را ادامه دهید یا نه؟ در ادامه شما را با عوارض الکل آشنا می کنیم

 

الکل با دستگاه گوارش چه می کند؟

از همان لحظه که الکل وارد دهان میشود, جذب آن هم شروع می شود و احتمالا یکی از مهم ترین تاثیرات الکل را باید روی سیستم گوارشی بدن دانست. تاثیر الکل بر دستگاه گوارش به این ترتیب هست:

 

تاثیر الکل بر کبد

هپاتیت حاد الکلی: این مریضی با استفاده چندان الکل و در زمان کم ایجاد می شود. هپاتیت حاد الکلی با علائمی مثل التهاب کبد, زردی حاد, درد شکم, علائم مختص نارسایی کبد, کاهش قندخون و کاهش هوشیاری بروز می کند.

 

سیروز کبدی: این اضطراب با مقدار استفاده کم یا چندان الکل ولی طولانی‌مدت ایجاد میشود. الکل باعث می شود عملکرد سلول‌هاي کبد به‌تدریج به‌علت فیبروزه شدن کبد از بین برود. چنین بیمارانی دچار خستگی, ضعف و ناتوانی, بی‌اشتهایی, تهوع و کاهش وزن میباشند.

 

با ترقی مریضی ادم و تورم دست و پا نیز ظاهر می شود. در مراحل نهایی زردی پوست و خارش به‌علت رسوب املاح صفراوی زیر جلد هم وجود دارد. با ترقی مریضی و بالارفتن فشار ورید کبدی واریس مری ایجاد می شود و ممکن هست خونریزی شدید ایجاد شود که سلامت مریض را به‌شدت در معرض خطر قرار میدهد.

 

کبد چرب الکلی: در این مریضی آنزیم‌هاي کبدی افزایش می یابند و ممکن هست فرد کاملا بدون نشانه باشد. کبد چرب الکلی در طولانی‌مدت می تواند باعث آسیب جدی به کبد یا سیروز کبدی شود.

 

تاثیر الکل بر لوزالمعده

این مریضی به دو صورت حاد و مزمن بروز میکند. در التهاب حاد لوزالمعده مریض به‌دنبال استفاده چندان الکل در زمان کوتاه دچار التهاب می شود. التهاب مزمن لوزالمعده معمولاً در افرادی دیدن میشود که پیشینه چندبار التهاب حاد لوزالمعده را دارند. ترک کامل الکل باعث بهبود این بیماران میشود. بیمارانی که دچار التهاب مزمن لوزالمعده میشوند علائمی مثل لاغری, اسهال, مدفوع چرب, درد شکم و ضعف و بی‌حالی خواهند داشت.

 

به‌دنبال التهاب مزمن لوزالمعده ممکن هست سرطان لوزالمعده هم دیده شود. در واقع, الکل یک عامل مشخص در ابتلای افراد به سرطان لوزالمعده هست.

 

عوارض گوارشی الکل

کسانی که الکل استفاده می کنند, دچار دشواری های معده مثل خراش در معده, زخم‌هاي گوارشی, التهاب و درد معده میشوند. این عوارض در اثر استفاده کم یا چندان الکل ایجاد میشوند, ولی با استفاده چندان این عوارض اکثر بروز می کنند. الکل ممکن هست باعث ریفلاکس معده به مری شود؛

 

یعنی اسید معده وارد مری شود. بیمارانی که ریفلاکس دارند به هیچ وجه نباید الکل بهره گیری کنند چون الکل باعث تشدید ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری می شود. برخی از سرطان‌هاي مری و معده هم در اثر استفاده الکل گزارش شده هست.الکل موجب چاقی و اضافه وزن فرد نیز میشود چون انرژی بدن استفاده نمیشود و انرژی مازاد در بدن باقی میماند. از طرفی, استفاده الکل ممکن هست باعث کمبود ویتامین‌هاي گوناگون در بدن شود.

 

نکته پایان

گاهی این سوال مطرح میشود که استفاده چه مقدار الکل و در چه مدت میتواند باعث آسیب به بدن, دستگاه گوارش و… شود؟ تا به حال به‌طور دقیق به این سوال پاسخ داده نشده چون میزان آسیب در نژادهای گوناگون, زن و مرد, سن و… متفاوت هست. برخی بیماران با استفاده بسیار کم‌ الکل دچار آسیب کبدی می شوند ولی بیمارانی هم میباشند که سال‌هاي متوالی الکل استفاده کرده ولی دچار عوارض ناشی از الکل نشده‌اند.

 

الکل با جنین چه میکند؟

الکل تاثیرات بسیار جبران‌ناپذیری روی جنین دارد. مادرانی که به مقدار بسیار کم الکل استفاده می کنند, ممکن هست نوزادی با دشوار «نشانگان الکل جنینی» به جهان آورند. زمانی که الکل وارد جریان خون جنین میشود به مغز و سایر اندام‌هاي جنین آسیب میزند.

 

نشانگان الکل جنینی درمان ندارد. از هر 750 نوزادی که متولد میشود, یک نوزاد به نشانگان الکل جنینی مبتلاست. نوزاد با ترکیبی از تاخیر در رشد گذشته و بعد از تولد, بدشکلی در صورت و بدن و اختلالات دستگاه عصبی مرکزی متولد می شود. این کودکان در بدو تولد دچار ضعف در مکیدن میباشند و بعدها دچار دشواری های خواب, کندی در پردازش اطلاعات, دقت محدود, بی‌قراری, تحریک‌پذیری, بیش‌فعالی, ناتوانی در یادگیری, نقایص حرکتی و… میشوند.

 

گرچه برخی از کودکان به نوع خفیف نشانگان تاثیر الکل بر جنین مبتلا میباشند که نسبت به نشانگان الکل جنین خفیف‌تر هست. قابل‌دقت این که استفاده کم‌ الکل هم می تواند به جنین آسیب وارد کند. هرچه میزان استفاده مادر اکثر باشد, عوارض هم با شدت بیشتری بروز خواهند کرد, بنابراین بانو‌ها باید از استفاده الکل حتی به میزان بسیار کم از زمانی که تصمیم به بارداری می گیرند تا اتمام شیردهی اجتناب کنند.

 

تحقیقات نشان میدهد بانو‌هایي که در طول دوران بارداری الکل بسیار کمی استفاده کرده‌اند فرزندان‌شان در سنین 7-6 سالگی بیش از اندازه پرخاشگر بودند و بانو‌هایي که به میزان متوسط الکل استفاده کردند, معمولاً صاحب فرزندانی شدند که دشواری های رفتاری یا بزهکاری داشتند.

 

گرچه برخی از دشواری های مرتبط با نشانگان الکل جنینی ممکن هست بعد از تولد از بین بروند, ولی دشواری های رفتاری و یادگیری, بیش‌فعالی و عقب‎ماندگی تا پایان عمر ادامه مییابند.به‌طور قطع تولد چنین فرزندانی برای خانواده مخرب هست. سال‌ها باید تلاش کرد تا اوضاع نابهنجار طفل مقداری ارتقا یابد. مراقبت از این کودکان باوجود خرج‌هاي سنگین مراقبتی, پزشکی و آموزشی, ممکن هست به از هم گسیختن خانواده بینجامد.

 

 

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
قالب وردپرس وردپرس افزونه وردپرس پاتوق وردپرس
بستن