تیترهای جالب

آزار جنسی و غیراخلاقی زنان در محل کار

[ad_1]

آزار جنسی و غیراخلاقی زنان در محل کار

مجموعه : اخبار جامعه و سیاست,اخبار اجتماعی
آزار جنسی و غیراخلاقی زنان در محل کار

آزار جنسی و غیراخلاقی زنان در محل کار 

شمار زیادی از زنان در کشورهای دنیا میباشند که در محل کار خود مورد آزار و آزار جنسی قرار میگیرند, از نگاه هاي آلوده گرفته تا تجاوز عاقبت زنان در محل کار هست. حکایت زندگی زنانی که در حوزه فناوری مشغول کار بودند اول به صورت نجواهای درگوشی و کمی با تردید تعریف می شد

 

تا تدریجی تبدیل به حکایت اصلی این روزها شد. یک زن کارآفرین تعریف می‌کند که چگونه وقتی که به دنبال کار با یک سرمایه دار بود به او توصیه ارتباط غیراخلاقی شد, اما پس از رد این توصیه چگونه توانسته کار خود را ادامه دهد. او پیام هاي دیگر توصیه بی شماری که از یک سرمایه گذار استارت آپ دریافت کرده بود را نشان داد.

 

یک مدیرعامل توضیح داد که وقتی دنبال گردآوری پول برای وبسایت انجمن آنلاین خود بوده, چگونه از سوی یک سرمایه گذار با نظرات غیراخلاقی متعددی مواجه شده هست.انچه پس از آن رخداد افتاد اغلب فقط توضیحی بود که زنان به نیویورک تایمز دادند. اکثر وقت ها شرکت هاي سرمایه گذار و همکاران, وقتی درمورد این موقعیت به انها گوشزد شد,

 

به اتفاقی که افتاده اهمیتی ندادند و آن را نادیده گرفتند. به این زنان اخطار داده شد که گفتن هر چیزی ممکن هست منجر به طردشان از محیط کار شود.اکنون برخی از این زنان کارآفرین تصمیم گرفته اند درمورد آن دشواری های گفتگو کنند. بیش از یک دوجین از زنان صنعت فناوری استارت آپ در روزهای جدید درمورد این که مورد آزار و آزار قرار گرفته اند

 

با تایمز گفتگو کرده اند. 10 نفر از انها سرمایه گذارانی راکه در اینکار دخیل بوده اند اغلب با فراهم کردن پیام ها و اي میلی هایي که این موضوع را ثابت می‌کند اسم برده اند و به سرمایه داران رده بالایی زا جمله کریس سوشا از «لاوِر کیس کاپیتال» و دیو مک کلوز از «استارت آپ 500» اشاره کرده اند.

 

این افشاگری پس از آن صورت گرفت که سایت فناوری «اینفورمیشن» گزارش داد کارآفرینان زن طعمه سرمایه دار جسوری «venture capitas- کسی که روی استارت آپ ها یا شرکت هاي کوچک سرمایه گذاری میکند» به نان جاستین کالد بک از شرکت «بیناری کاپیتال» شده اند.

 

گزارش هاي جدید این نکته را برجسته میکند که چگونه آزار رفتارهای غیراخلاقی در اکوسیستم استارت آپ هاي فناوری, از یک شرکت فراتر می‌رود و ریشه دار و گسترده هست. اکنون گفتگو هاي آن زنان حاکی از یک تغییر فرهنگی در «سیلیکون ولی» هست؛ جاییکه درمورد این رفتار غارتگرانه زمزمه هایي هست, اما به ندرت افشا میشود.

 

صنعت فناوری با وجود شرکت هایي نظیر گوگل و فیسبوک که اذعان دارند زنان مقداری در بین کارکنانشان وجود دارد, مدت مدیدی از عدم تعادل جنسیتی رنج برده هست. برخی مهندسان زن شروع به سخن گفتن درمورد این مسئله کرده اند؛ از جمله یکی از مهندسان پیشین شرکت «اوبر» که الگوی دقیقی از آزار و رفتارهای غیراخلاقی در این شرکت تهیه کرد و نخست تحقیقات داخلی در این خصوص موجب استعفای تراویس کالانیک- مدیرعامل اوبر- در ماه ژوئن شد.

 

اخیرا افشاگری ها درمورد آقای کالدبک در شرکت بیناری کاپیتال, موجب اعتراض شد. این سرمایه گذار متهم هست در هفت سال قبل که در سه شرکت سرمایه گذاری کار می کرده, اغلب در جلساتی که زنان شرکت هایشان را به او معرفی میکردند, به آزار و رفتارهای غیراخلاقی کارآفرینان پرداخته هست.

 

چندین سرمایه گذار برتر استارت آپ ها در سیلیکون ولی و متخصصان فناوری, از جمله رید هافمن- یکی از بنیانگذاران «لینکد این», هفته قبل رفتار آقای کالدبک را محکوم کردند و برای امضای یک «تعهدنامه اخلاقی» فراخوان دادند. بیناری با بیرون رفتن آقای کالدبک از شرکت سقوط کرد و سرمایه گذاران پول هاي خود را از منابع مالی آن بیرون کشیدند.

 

این سلسله رویدادها موجب شد زنان بیشتری شهامت پیدا کنند به طور عمومی درمورد رفتاری که میگویند از سوی سرمایه گذاران متحمل شده اند, گفتگو کنند.«کارآفرینان زن بخش مهمی از پیکره سیلیکون ولی میباشند.» این را کاترینا لیک بنیادگذار و مدیرعامل استارت آپ پوشاک آنلاین «استیچ فیکس»- یکی از زنانی که هدف آقای کالدبک بود-

 

میگوید و اضافه میکند «مهم هست نوعی از رفتار که در چند هفته قبل گزارش شده هست افشا شود؛ در این صورت جامعه میتواند این دشواری های را شناسایی و مشخص کند».تجربیات زنان به توضیح این که چرا سرمایه گذاران این حوزه و اکوسیستم استارت آپ- که صنعت فناوری را پی ریزی کرده و شرکت هایي مانند گوگل, فیس بوک و آمازون را ایجاد کرده هست- تا این حد از نظر جنسیتی غیرمتعادل شده اند, کمک میکند.

 

اغلب سرمایه گذاران این حوزه و کارآفرینان مرد میباشند. طبق آمار موسسه اطلاعاتی «پیچ بوک» در سال قبل کارآفرینان زن یک و نیم میلیارد دلار منابع مالی دریافت کرده اند و در برابر مردان 58 و دو دهم میلیارد دلار. از آنجا که کارآفرینان برای تبدیل ایده ها و ابتکار هایشان به یک کسب و کار به پول نیاز دارند,

 

شمار زیادی از سرمایه گذاران قدرت بی نظیری دارند. و به علت این که مقررات شفاف سازی مقداری در صنعت سرمایه گذاری وجود دارد, مردم درمورد سرمایه گذارانی که حریم کارآفرینان را زیر پا می گذارند, سکوت کرده اند.در سال هاي جدید سوءاستفاده از قدرت برخی سرمایه گذاران این حوزه علنی شده هست.

 

در سال 2015 آلن پائو کارفرمای پیشین خود- کِلینر پارکینز, مدیر شرکت سرمایه گذاری معتبر «کافیلدانا بایرز»- را با اتهامات تبعیض جنسیتی و انتقام حرفهای پس از رد پیشروی جنسی, به محاکمه کشاند. بانو پائو پرونده را باخت اما همین جرقه این بحث را زد که زنان عرصه فناوری باید به طور عمومی و با صدای بلند درمورد رفتارهای نابرابر گفتگو کنند.

 

گش هاس, کارآفرینی که مدعی هست در سال 2014 توسط پاول کوردایِ سرمایه گذار, توصیه ارتباط غیراخلاقی داشته هست «آقای کوردا پس از آن عذرخواهی کرده هست» می‌گوید «به احتمال چندان پیش از آنکه چندین زن از جمله من و الن پائو در این موقعیت قرار بگیریم, این راه هموار شده و صنعت فناوری را به این نتیجه رسانده که این چیزها واقعا رخداد می افتند».

 

برخی از کارآفرینانی که با تایمز مصاحبه کرده اند, گفته اند اغلب بدون اجازه توسط سرمایه گذاران یا مشاوران مورد آزار قرار گرفته اند.سال 2009 در یک همایش فناوری که اکثر حاضران مرد بودند, سوزان وو, یک کارآفرین و سرمایه گذار گفت که آقای ساکا- یک سرمایه گذار و مدیر پیشین گوگل- بدون رضایت او و به گونه ای که موجب ناراحتی او شده

 

صورتش را لمس کرده هست. بانو وو همین طور گفت که سال 2012 زمانی که دنبال فراهم سازی منابع مالی بوده, از سوی آقای کالدبک توصیه ارتباط غیراخلاقی داشته و پس از این که مشارکت شان به اتمام رسیده, به سختی کوشش کرده که از او دوری کند.

 

بانو وو گفت چنان عدم تعادل قدرت عظیمی وجود دارد که زنان این صنعت اغلب در موقعیت هاي غمگین کننده اي قرار می‌گیرند. پس از این که از سوی تایمز با آقای ساکا تماس گرفته شد, روز پنجشنبه او در یک متن وبلاگی نوشت: «اکنون درک می‌کنم که من شخصا به این دشوار کمک کرده ام؛

 

متاسفام» و در بیانیه اي که به تایمز داد افزود: «سپاسگزار سوزان و دیگر زنان شجاعتی که داستانشان را به اشتراک گذاشتند هستم. مطمئنم که نتیجه دلیری انها تغییری طولانی مدت و پایدار خواهدبود».پس از انتشار این نوشتار آقای ساکا مجدد با تایمز تماس گرفت تا با افزودن این که «روایت سوزان از سال 2009 را محکوم میکنم» بیانیه اصلی خود را اصلاح کند.

 

شمار زیادی از این زنان هم‌چنین گفتند آن ها یقین دارند به علت این که به یک منبع مالی, شغل یا کمک دیگری نیاز دارند, اغلب اوقات برای پیشگیري از رفتار نامناسب توان محدودی دارند.در سال 2014 سارا کُنست- یک کارآفرین سی و یک ساله- گفت برای یک شغل بالقوه در «استارت آپ 500» «یک استارت آپ انکوباتور در سانفرانسیسکو» مذاکره کرده.

آزار جنسی و غیراخلاقی زنان در محل کار

طی روند استخدام آقای مک کلور, بنیادگذار استارت آپ 500 و یک سرمایه گذار, یک پیام فیسبوکی برایش فرستاد که در بخشی از آن نوشته بود «نتوانستم بفهمم شما را استخدام کنم یا روی شما تاثیر بگذارم».بانو کنست که اکنون روی یک استارت آپ تناسب اندام کار میکند, می‌گوید مانع اطاعت آقای مک کلور شد.

 

زمانی که او با یکی از همکاران آقای مک کلور درمورد این پیام گفتگو کرد, او گفت استارت آپ 500 مذاکره اش با وی را پایان یافته میداند. و استارت آپ 500 گفت «آقای مک کلور که زیر بار «آر.اف.سی» «مرامنامه مهندسان رایانه» نرفته, بعد از یکسری تحقیقات داخلی دیگر مسئول امور هرروز نیست.

 

پس از این که آگاه شدیم دِیو رفتار نامناسبی با زنان جامعه فناوری داشته, از درون تغییراتی انجام دادیم. او به اشتباهات خود پی برده و از طریق مشاوره کوشش کرده روی تغییر رفتار غلط قبلی خود کار کند.»راشل رناک, مدیرعامل «وتاس» اوضاع مشابهی را توصیف کرد که در آن, وقتی دنبال فراهم سازی منابع مالی برای سایت

 

انجمن آنلاین خود بوده, با اظهارنظرهای غیراخلاقی مواجه شده هست. وقتی او و شرکای زنش در ماه مارس دنبال جذب سرمایه بودند, یک سرمایه گذار به انها گفت انها باید برای پول ازدواج کنند و این که او مبارزه کردن زنان را دوست داشت زیرا همۀ وقت} او برنده می شد و این که آن ها در ارائه شان به عکس هاي زیبا تری از خودشان نیاز داشتند.

 

بانو رناک گفت آن ها هم با این واقعیت ناخوشایند موافق بودند. به دلیل این که نمی توانستند جهانی راکه 500 هزار دلار, دیگر روی میز باشد تصور کنند! بانو رناک از اسم بردن از آن سرمایه گذار امتناع کرد. وتاس 500 هزار دلار را از یک سرمایه گذار دیگر به دست آورد و هنوز هم در حال جذب سرمایه هست.

 

وندی دنت چهل و سه ساله که شرکت «سینِمرس»اش یک نرم افزار برای ساعت هاي هوشمند ساخته هست گفت که او سال 2014 که تلاش می‌کرد شرکتش را تاسیس کند, به طور فزاینده اي از سوی یک مشاور استارت آپ به اسم مارک کانتر, پیام هاي عاشقانه دریافت می‌کرد.

 

آقای کانتر که دهه 1980 یک شرکت نرم افزاری که به اسم «ماکرومدیا» شناخته میشود را پایه گذاری کرد, ابتدا توافق کرد که به او در پیدا کردن یک شریک سرمایه گذار کمک کند. اما با گذشت زمان محتوای پیام هاي او جنسی شد.در پیامی که توسط تایمز هم مرور شد, او خطاب به بانو دنت نوشته او «جادوگریه که طلسمی ساخته».

 

در پیام دیگری درمورد این که او در لباس آبی چگونه به نظر میرسد نظر داده و اضافه کرده «میدونی دارم به چی فکر می‌کنم؟ این که چرا دارم این پیامو خصوصی برات می فرستم».

 

گفت بانو دانت «قویا از من خواهش کمک کرد» و این که او به طور عمومی از جنسیتش بهره گیری کرد. او گفت ایده هاي آن بانو را دوست نداشته بنابراین طوری رفتار کرده که وی را از خودش دور کند. از برخی کارآفرینان خواسته شده درمورد رفتاری که تجربه کرده اند حرف نزنند.

 

سال 2014 در یک رقابت استارت آپ ها در سانفرانسیسکو, کارآفرینی به اسم لیزا کرتیس استارت آپ خوراکی خود موسوم به «کولی کولی» را تاسیس کرد و گفت ایده او بیشترین پیشباز را از سوی مخاطبان داشته هست که این درها را برای سرمایه گذاری هاي احتمالی باز میکند. به محض این که او صحنه را ترک کرد سرمایه گذاری به اسم خوزه دِدیوس گفت: «گرچه که برنده شدي. تو یه بانو کوچولوی زیبا درجه یکی».

 

بانو کرتیس بعداً در فیسبوک متنی درمورد مبادله منتشر کرد و از یک سرمایه گذار دیگر تماسی دریافت کرد. کرتیس می‌گوید آن مرد به او گفته «اگه که من این پست رو حذف نکنم, دیگه توی سیلیکون ولی هیشکی به من پول نمیده». و بانو کرتیس آن پست را پاک کرد.

 

آقای دِدیوس در بیانیه اي کفت او «به صراحت چنین اظهارنظر توهین آمیزی نکرده هست».برخی از زنان می‌گویند اغلب تغییرات زمانی رخداد میوفتد که یک افشاگری عمومی وجود داشته باشد. در قضیه آقای کالدبک و شرکت بیناری سرمایه گذار و شرکت عذرخواهی کردند؛ همانگونه که کارفرمای قبلی آقای کالدبک, یعنی شرکت سرمایه گذرای «لایت اسپید ونچر پارتنرز» که شکایت هایي را درمورد او دریافت کرده بود عذرخواهی کرد.

 

لایت اسپید در توییتر گفت: «از این که تصویر العمل قوی تری نشان ندادیم پشیمانیم. اکنون واضح هست که باید کار بیشتری انجام می دادیم. کارآفرینی در سانفرانسیسکو به اسم بانو لیندسی مِیر گفت سال 2015 آقای کالدبک 25 هزار دلار از پول خودش را در استارت آپ تناسب اندام او سرمایه گذاری کرد.

 

آن کار علتی بود تا آقای کالدبک به طور مداوم به او پیام بدهد. در آن پیام ها که توسط تایمز مرور شده, از او پرسیده شده آیا جذب آقای کالدبک به طور مداوم به او پیام بدهد. درآن پیام ها که توسط تایمز مرور شده, از او پرسیده شده آیا جذب آقای کالدبک شده, و این که چرا ترجیح میدهد به جای او با دوست پسر خودش باشد. بانو میر گفت کالدبک بارها وی را مورد آزاد قرار داده هست.

 

بانو میر که یک آسیایی- آمریکایی هست گفت: «احساس می‌کردم باید این اوضاع را بردباری کنم چرا که این خرج یک «کارآفرین زن غیرسفیدپوست» بودن هست».اما حتی بعد از این که او به اسنادی دسترسی پیدا کرد که درمورد اعمال آقای کالدبک به یکی از سرمایه گذاران بیناری به اسم «لگسی ونچر» اخطار داده بود, تغییر کوچکی به وقوع ضمیمه. لگسی اقدام به مشارکت در سرمایه گذاری جدید بیناری کرد. بیناری و آقای کالدبک از اظهار نظر امتناع کردند.

 

لگسی در بیانیه اي اعلام کرد: «ما پیگیری اطلاعات درخصوص رفتار شخص آقای کالدبک ناکام بودیم. ما از این کنترل پشیمانیم و مصمم هستیم که اینکار را بهتر انجام دهیم».

 

 

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن