تیترهای جالب

افزایش آمار استفاده سیگار و قلیان در زنان ایرانی

[ad_1]

افزایش آمار استفاده سیگار و قلیان در زنان ایرانی

مجموعه : ترک سیگار و مواد مخدر
افزایش آمار استفاده سیگار و قلیان در زنان ایرانی

افزایش آمار استفاده سیگار و قلیان در زنان ایرانی 

آمارها نشان می دهد که زنان در استفاده سیگار و قلیان علاقه زیادی را روز به روز از خود نشان می دهند,دختران ایرانی نیز رو به استفاده قلیان آورده اند. سخنگوی وزارت بهداشت شیوع استفاده دخانیات را در مردان 25.16 و در زنان 4 درصد اعلام و پافشاری کرد; استفاده دخانیات در زنان رو به افزایش هست.

 

وی ضمن اخطار نسبت به آمار بالای مرگ و میر در استفاده کنندگان مواد دخانی اعلام کرد; سالیانه 50 هزار مورد مرگ ناشی از استفاده دخانیات در ایران رخداد می‌افتد.پزشک ایرج حریرچی در نشستی خبری در خصوص آمار استفاده سیگار و سایر مواد دخانی در ایران و جهان گفت; سالانه هفت میلیون نفر در جهان به علت استفاده دخانیات جان می بازند؛

 

یعنی هر شش ثانیه یک نفر. نیمی از استفاده کنندگان آن نیز به علت عوارض مستقیم و غیرمستقیم دخانیات جان خود را از دست میدهند. در ایران نیز سالیانه 50 هزار مورد مرگ ناشی از استفاده دخانیات ثبت می شود. همین طور 500 هزار مورد بستری در سال به علت عوارض ناشی از دخانیات هست.

 

وی افزود; مرگ ناشی از تصادفات, ایدز, سلاح‌هاي سرد و گرم, مخدر و الکل کمتر از مرگ ناشی از سیگار و سایر دخانیات هست. استفاده دخانیات خطر ابتلا به مریضی‌هاي قلبی و عروقی را تا ۲.۴ و ریوی را تا ۲۳ برابر در مردان افزایش می دهد.

 

تولد نوزادان کم وزن از مادران سیگاری

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که 90 درصد موارد ابتلا به سرطان ریه ناشی از استفاده سیگار هست, ادامه داد; وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری 200 تا ۳۰۰ گرم کمتر از وزن نرمال نوزادان هست. همین طور هر وعده استفاده قلیان معادل استفاده 100 تا 200 نخ سیگار هست. حضور در کنار کسی

 

که قلیان می کشد مثل استفاده شش تا هشت نخ سیگار هست. در کشور ما از 79 میلیون نفر, هشت میلیون نفر به نوعی استفاده کننده مواد دخانی محسوب می شوند؛ یعنی ۱۴.۱۳ درصد از مردم استفاده کننده سیگار, قلیان, پیپ و سایر مواد دخانی میباشند.

 

روند رو به رشد استفاده مواد دخانی در زنان

وی شیوع استفاده دخانیات را در مردان ۲۵.۱۶ و در زنان ۴ درصد اعلام و پافشاری کرد; استفاده دخانیات در زنان رو به افزایش هست. در پنج سال قبل آمار استفاده دخانیات در ایران از ۱۴.۹ به ۱۴.۱۳ رسیده هست. گزارش‌ها نشان می دهند که استفاده هرروز سیگار در شش سال قبل از ۱۰.۹ به ۱۰.۱ کاهش پیدا کرده هست, اما استفاده قلیان در حال افزایش هست.

 

حریرچی ادامه داد; استفاده دخانیات در روستاها ۱۵.۴۴ درصد و در شهرها ۱۷.۶۲ درصد گزارش شده هست که نشان دهنده استفاده بالای دخانیات در روستاها هست. ایران متعهد شده هست که تا سال 1404 به علت آمار بالای مریضی‌هاي قلب و عروق, 30 درصد استفاده دخانیات را کاهش دهد, اما باید دقت کرد که استفاده سیگار در نوجوانان 13 تا 15 ساله افزایش کمی داشته که زیاد آن در دختران نوجوان بوده هست.

 

 

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن