قدم به قدم با کاهش وزن و لاغر شدن


قدم به قدم با کاهش وزن و لاغر شدن

مجموعه : رژیم و تغذیه
قدم به قدم با کاهش وزن و لاغر شدن

قدم به قدم با کاهش وزن و لاغر شدن 

اگر دنبال برترین راه برای لاغری هستید میتواند مرحله به مرحله اقدامات معرفی شده در زیر را انجام دهید تا به ایده آل خود برسید. اضافه وزن یکی از مشکلاتی هست که اکثر گروه‌هاي سنی با آن دست به گریبان میباشند و دریافت کالری کمتر از مقدار کالری که فرد در روز می‌سوزاند,

 

نخستین اقدام برای رفع آن هست, اما این موضوع به این معنا نیست که اگر فردی میخواهد وزن کم کند, باید گرسنگی بکشد, بلکه باید مقدار مواد خوراکی پرکالری و باارزش تغذیه‌اي کم را با مواد خوراکی کم‌کالری و باارزش تغذیه‌اي بالا جایگزین کند.گرچه ترک عادت‌هایي که موجب چاقی فرد میشود نیز بسیار کمک‌کننده و سودمند هست.

 

در این مقاله به 7 اقدام و عادت خوراکی که تکرارش موجب کاهش کالری دریافتی در طول یک سال میشود, اشاره کرده‌ایم که انجام انها, کاهش تقریباً 500 کیلوکالری در دریافت انرژی را به دنبال دارد.

 

1. استفاده شیر بدون چربی و شیر خشک

شیر جزو برترین مواد خوراکی هست که جایگاه خاصی در تغذیه افراد دارد زیرا فواید آن بر سلامت استخوان‌ها, دندان‌ها, رویارویی با مریضی‌هاي جدی مثل سرطان, دیابت نوع2, فشار خون و… را نمی توان فراموش کرد. گرچه به نظر میرسد شیرخشک فقط برای نوزادان و کودکان مناسب هست, اما برای کسانی که قصد بازرسی وزن دارند نیز بینظیر خواهد بود. هر لیوان شیرخشک 47 کیلوکالری دارد و عادت به خوردن این گروه از شیرها, دریافت انرژی هرروز را کاهش میدهد.

 

2. صبحانه تندرست

صبحانه مهمترین وعده غذای هرروز هست که حذف آن اضافه بر احساس بی‌حالی و خستگی صبحگاهی, ولع غذا خوردن در وعده ناهار و درنتیجه اضافه وزن را نیز افزایش میدهد. جودوسر یکی از برترین انتخاب‌هاي خوراکی برای صبحانه هست که کنار خواص متعدد سلامت, مانع از افزایش انرژی دریافتی نیز میشود.

 

3. کاهش استفاده دسر

دسرها, خوراکی‌هایي لذیذ, اما سرشار از چربی و قند میباشند. یک دسر لذیذ به اندازه یک بشقاب حدود 500 کیلوکالری انرژی دارد که اگر انواع کوچک‌تر آن «به اندازه یک کوکی» را گزینه و میل کنید, فقط 350 کیلوکالری انرژی به بدن تان می رسد. گرچه میتوان خوردن دسرها را فقط به مهمانی‌ها و جشن‌ها محدود کرد.

 

4. 30 دقیقه ورزش هرروز

رژیم خوراکی درست تنها در صورتی تاثیر بینظیر خود را خواهد داشت که فرد شیوه زندگی بی‌تحرکی نداشته باشد. فعالیت‌هاي ورزشی به عملکرد دلخواه سیستم قلبی-عروقی, بهبود کیفیت خواب, تقویت حافظه, جلوگیری از مریضی‌هاي مزمن مثل دیابت, افزایش شادابی و سرزندگی و… کمک میکند. اگر هرروز حدود 3500 متر راه را پیاده‌روی کنید, 200 کیلوکالری سوزانده‌اید.

 

5. نوشیدنی‌هاي بدون کالری

نوشیدنی‌هاي صنعتی و گازدار به‌علت دارا بودن شکر, گاز دی‌اکسیدکربن و دیگر مواد افزودنی عوارض جدی مثل دیابت, پوکی استخوان, مریضی‌هاي گوارشی و… دارند. نوشیدن هر بطری نوشابه گازدار در روز 150 کیلوکالری به بدن میرساند که به‌تدریج فرد را مستعد اضافه وزن و چاقی میکند و حذف آن از برنامه خوراکی موجب کاهش دریافت انرژی می شود.

 

6. میوه‌ها به‌عنوان تنقلات

میوه‌ها خوراکی‌هاي مفیدی میباشند که میتوان به جای تنقلات در بین‌وعده‌ها انها را استفاده کرد. گرچه در صورت تمایل به کاهش وزن میتوان انواع کم‌شیرین‌شان «مثل سیب, گلابی, هلو, آلو و…» را گزینه کرد زیرا اگر به جای هر بسته چیپس که 140 کیلوکالری دارد, یک سیب بخورید, تنها 60 کیلوکالری دریافت کرده اید.

 

7. چیدمان بشقاب غذای تندرست

نیمی از بشقاب غذایتان را از میوه‌ها و سبزی‌هاي گوناگون و فصل پر کنید. این اقدام موجب میشود به‌طور متوسط در هر وعده خوراکی, 300 کیلوکالری انرژی کمتر دریافت کنید. سبزی ها سرشار از فیبرهای خوراکی, ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها میباشند که کنار فراهم سازی نیاز بدن به ریزمغذی‌ها, احساس سیری طولانی‌تری برایتان ایجاد خواهند کرد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
قالب وردپرس وردپرس افزونه وردپرس پاتوق وردپرس
بستن