تاملی پیرامون یک حادثه شوم؛ راننده خاطی مقصر است یا تاکسی‌های اینترنتی؟!

[ad_1]

وقوع یک حادثه شوم توسط یک مسافرکش یا رقم زدن حادثه‌ای که برنامه‌ریز آن، مجموعه‌ای بزرگ بوده است؟ این قابل تامل ترین سوالی است که پیرامون حادثه شومی که به تازگی رقم خورده و مورد توجه عموم قرار گرفته، مطرح است اما کسی درصدد پاسخگویی به آن بر نمی‌آید.

به گزارش «تابناک»، همانقدر که تاکسی‌های آنلاین به شدت مورد توجه عموم قرار گرفته و به مدد این توجه توانستند در زمان نسبتا کوتاهی، جایگاه مهمی برای خود دست و پا کرده و این نوع کسب و کار را در جامعه سنتی حمل و نقل کشورمان اصطلاحا جا بیاندازند، چند روزی ست که خبر شوم مرتبط با یکی از این تاکسی‌ها به شدت مورد توجه قرار گرفته و به سرعت نگرانی آفرین شده است.

کار تا آنجا بالا گرفته که بسیاری از ضرورت بازبینی برخی امور مرتبط با این تاکسی ها و اعمال نظارت شدید بر ایشان سخن به میان می‌آورند و برخی پا را فراتر نهاده و خطرات استفاده از تاکسی‌های آنلاین را برمی‌شمارند تا ضرورت برچیدن بساط این کسب و کارهای نوپای اینترنتی را نتیجه بگیرند.

فضای ملتهبی که البته با فاجعه‌ای تمام و کمال آغاز شده اما در ادامه به عقده گشایی شباهت یافته است. عقده گشایی آنهایی که با تاکسی های آنلاین، کاسبی سنتی شان تحت تاثیر قرار گرفته و نرخ های گزاف و خدمات ضعیفشان، قدرت رقابت را از ایشان گرفته و حالا با موج سواری بر حادثه شوم تجاوز، قصد احیای موقعیت خود را دارند.

این را می‌شود از حجم اخباری دریافت که در این روزهای اخیر در خصوص تجاوز یکی از رانندگان شاغل در یکی از تاکسی های آنلاین رقم زده، منتشر می‌شود و به جای تقبیح و اعمال انزجار از رویداد رقم خورده، بر نام تاکسی آنلاین در آنها تاکید می‌شود. گویی برای نخستین بار است که یک نفر از صنف رانندگان تاکسی، مرتکب چنین عمل شیطانی ای می‌شود.

 

تاملی پیرامون یک حادثه شوم؛راننده خاطی مقصر است یا تاکسی های اینترنتی؟! 

رویه ای برخلاف دیگر حوادث که تلاش می‌شود در آنها فرد مجرم، ورای شغل، دین و زادگاهش معرفی شود چراکه پذیرفته‌ایم دین و قومیت افراد نقشی در ارتکاب جرایمی مانند قتل ندارد و در سراسر کره خاکی، افراد از نژادها و ملیت های مختلف، چه پیرو ادیان الهی باشند، چه به ادیان دیگر معتقد باشند یا حتی بی دین باشند، ممکن است مرتکب قتل و تجاوز و هر جرم و جنایتی شوند و در این مسیر، گاه ممکن است از مسائلی مانند موقعیت شغلی خود نیز در این مسیر بهره ببرند.

وضعیتی که از تامل در پرونده های فراوان تجاوز و دیگر جنایت ها در سراسر جهان خودنمایی می‌کند و رویداد شوم یاد شده نیز از آن مستثنی نیست. موضوعی پذیرفته شده که به شکلی عجیب در خصوص این پرونده ندید گرفته شده و اگر بشنویم موجب رنجش افراد شریف پرشماری که در این تاکسی های نوظهور و آنلاین در کشورمان به خدمت مشغولند را فراهم آورده، جای تعجب نخواهد داشت.

این در حالی است که با مطالعه جزئیات پرونده و اعترافات فرد متجاوز که بازنشر وسیعی در فضای مجازی و رسانه‌ها داشته، درخواهیم یافت عامل دستگیری این فرد، اطلاعاتی است که از وی در پرونده تشکیل شده برایش در تاکسی آنلاین به ثبت رسیده است؛ اطلاعاتی که البته اشکالات بسیاری داشته و قصور فراوانی در بررسی و صحت سنجی شان رخ داده است، اما به هر حال راه آسانی برای یافتن و بازداشت کردن متهم به دست داده است.

همه اینها در حالی است که نمی‌توان از تلخی های فراوان این پرونده صرف نظر کرد و افکار عمومی به شدت مشتاق صدور حکم اشد مجازات برای راننده مجرم هستند اما همان گونه که مجرمانی مانند «خفاش شب»، راننده ای خطاکار در زمره مسافرکش های شخصی محسوب شدند و بروز جرایم در دیگر شاغلان اصناف دیگر، به حمله به این اصناف منجر نشد، بی انصافی است مزایای تاکسی های آنلاین را به پای این حادثه شوم قربانی کنیم.

حادثه شومی که البته رقم زننده آن در نتیجه قصور این مجموعه مشهور تاکسی اینترنتی، استخدام شده بود و از این رو، می‌بایست مدیران این مجموعه را مقصر خوانده و برایشان تنبیهاتی در نظر گرفت اما غیرقابل تعمیم به تمامی شاغلان در این مجموعه و دیگر مجموعه های مشابه است و از این رو، هجمه وارد آمده به این تاکسی های آنلاین را شائبه برانگیز جلوه می‌دهد؛ شائبه هایی قابل بررسی که در آن نه نفع مردم دیده می‌شود و نه اصلاحاتی در راستای پیشگیری از تکرار در آینده، بلکه بیشتر شبیه تسویه حساب های شخصی با این دست کسب و کارهاست.

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن