کنترل بیماری یبوست در کودکان

[ad_1]

ایسنا: یک متخصص نوزادان با بیان این که ۹۰ درصد علت بروز یبوست نا مشخص است گفت: آغاز تغذیه کمکی برای شیرخوار، دوره آموزش انجام دفع اختیاری و دوره پیش از دبستان شایع ترین زمان بروز این عارضه در کودکان است.

دکتر وحید قبادی دانا دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که اجابت مزاج نرمال یکی از نشانه های سلامت در اطفال است، اظهار داشت: یبوست به معنی تاخیر یا سختی در دفع مدفوع است که برای سنین مختلف متفاوت است. برای مثال شیرخواران در هفته اول به طور متوسط چهار بار دفع در روز دارند که در سه ماهه اول تولد، شیرخواران شیر مادرخوار به طور متوسط ۳ بار در روز و شیرخشک خواران بطور متوسط ۲ بار در روز دفع دارند.

والدین عجله‌ای برای از پوشک گرفتن کودکان نداشته باشند

این متخصص نوزادان ادامه داد: یبوست از بیماری های شایع در کودکان است به نحوی که ۳ تا ۵ درصد مراجعات به متخصص کودکان را تشکیل می دهد و حداکثر شیوع آن در سنین بیش از دبستان دیده می شود.

وی با تقسیم بندی یبوست به ۳ دوره در کودکان گفت: دوره اول بعد از شروع تغذیه کمکی و اضافه شدن غذاهای جامد به رژیم شیرخوار است. دوره دوم زمانی است که کودک آموزش انجام دفع اختیاری ادرار و مدفوع را دریافت می کند و یا به اصطلاح از پوشک گرفته می شود. و دوره سوم در زمان آغاز دبستان است خصوصا اگر شرایط توالت مدرسه برای کودک رضایت بخش نباشد.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد: یبوست ممکن است به علت اشکال در هر یک از مراحل دفع مدفوع ایجاد شود. به طور کلی علل یبوست به دو دسته ارگانیک و عملکردی تقسیم می شود، و فقط ۵ درصد موارد یبوست علت ارگانیک دارند. علل ارگانیک شامل مالفورماسیون های مادرزادی مانند تنگی مقعد و توده های لگنی، اختلالات عصب و عضله روده مانند بیماری هیرشپرونگ، علل متابولیک مانند هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید)، هیپرکلسمی و بیماری سیستمیک فیبروزیس (CF) و غیره است.

دکتر قبادی گفت: در بیش از ۹۰درصد موارد علت یبوست نامشخص است و یبوست عملکردی (Functional) نامیده می شود. در این حالت معمولا یک تجربه دفع دردناک که اغلب بی سروصدا بوده و عاملی برای اجتناب کودک از دفع و نگه داشتن مدفوع است

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: گاهی موارد نیز در خلال آموزش توالت رفتن یا تغییر در رژیم غذایی، استرس، عدم دسترسی به توالت مناسب یا به تاخیرانداختن دفع به علت بازیگوشی، یا جذب آب مدفوع در روده بزرگ و سفت شدن توده مدفوعی، اجابت مزاج با درد همراه خواهد شد و این تجربه دردناک باعث اجتناب آگاهانه کودک از دفع مدفوع می شود.

وی ادامه داد: اگر کودک تاخیر در رشد داشته باشد، علاوه بر یبوست بی اختیاری ادرار داشته باشد، یبوست از بدو تولید بصورت تاخیر در دفع مدفوع اولیه (مکونیوم) داشته باشد و یا به درمانهای رایج پاسخ ندهد و باید علل ارگانیک را بیشتر مد نظر داشت.

دکتر قبادی گفت: خودداری از دفع مدفوع منجر به توقف طولانی مدت مدفوع در کولون (روده بزرگ) و در نتیجه جذب بیشتر آب مدفوع و سفت و سخت شدن مدفوع می شود. خروج مدفوع سخت باعث ایجاد آسیب و زخم در مخاط مقعد شده و می تواند باعث بوجود آمدن شقاق مقعد و مشاهده خونریزی هنگام دفع شود.

این متخصص نوزادان تصریح کرد: همچنین در نتیجه یبوست بتدریج احساس دفع بعلت وجود توده های بزرگ مدفوعی در انتهای روده بزرگ (رکتوم) از بین می رود. با کشیده شدن دیواره رکتوم ممکن است مدفوع خود به خود از کنار توده بزرگ و سفت مدفوعی نشت کرده و لباس زیر کودک را کثیف نماید که منجر به عصبانیت والدین و در نتیجه ترسیدن کودک می شود. با ادامه یبوست ممکن است اتساع شکم، دل پیچه و بی اشتهایی نیز ایجاد شود.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد: درمان یبوست در کودکان شامل سه مرحله تخلیه روده بزرگ از توده مدفوعی سفت و سخت به کمک داروهای تنقیه ای، دوم ایجاد یک مدفوع نرم به کمک داروهای خوراکی که بتواند روزانه به راحتی دفع شود و سوم ایجاد یک عادت برای تخلیه منظم روده ها و نیز رژیم مناسب غذایی صورت می گیرد.

دکتر قبادی گفت: مدت زیادی ممکن است برای یبوست با ملین ها و رفتار درمانی لازم باشد که اکثر شکست های درمانی ناشی از استفاده ناکافی دارو یا قطع زودرس آن است.

وی گفت: ملین را باید زمانی قطع کرد که کودک مدت ۶ ماه دفع مدفوع نرم روزانه داشته باشد. رژیم غذایی یک کودک مبتلا به یبوست باید حاوی مایعات فراوان و نیز مواد غذایی حاوی فیبر کافی مثل سبزیجات، میوه ها و غیره باشد. استفاده بعضی از میوه های حاوی سوربیتول نظیر گلابی و آلو تعداد دفعات اجابت مزاج و میزان آب مدفوع را افزایش می دهند.

این متخصص نوزادان اظهار داشت: یک جزء مهم درمان، تغییر رفتار به صورت توالت رفتن منظم کودک است. باید پس از صرف غذا زمان کافی برای این کار کودک در نظر گرفت و انجام آن را با دادن پاداش به کودک همراه کرد و بدین وسیله این رفتار را در او تقویت شود.

دکتر قبادی با اشاره به بیانیه آکادمی اطفال امریکا (AAP) گفت: والدین باید از مجبور کردن بچه ها برای آموزش توالت رفتن و کنترل مدفوع خودداری کنند و به اصطلاح عجله ای برای از پوشک گرفتن کودکان خود نداشته باشند و هر وقت که کودک از نظر تکاملی آمادگی ان را داشت این کار را بکنند. اصرار بر این امر موجب اختلال در مکانیسم دفع و بروز یبوست در کودکان می شود.

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن