عفونت خون در نوزادان، اهمیت روش درمان!

[ad_1]

نوزادان نارس بیشتر مستعد ابتلا به عفونت خون یا سپسیس هستند، سن نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگی تعریف می‌شود و در این گروه سنی به دلیل تضعیف سیستم ایمنی، توان مقابله با انواع عفونت‌ها پایین است به همین دلیل درمان عفونت بسیار اهمیت دارد چراکه عدم درمان کامل می‌تواند منجر به مقاومت دارویی و ابتلا به عفونت‌های سخت‌تر شود.

اهمیت درمان عفونت خون در نوزادان

 درصورتی که در هفته اول عفونت خونی رخ بدهد، جزو عفونت‌های زودرس و اگر از هفته اول تا سه ماهگی تظاهر پیدا کند، جزو عفونت‌های دیررس محسوب می‌شود.

علل موثر در بروز عفونت خونی زودرس و دیررس

از عوامل موثر در بروز عفونت خونی در هفته اول پاره بودن کیسه آب، عفونت ادراری در مادر، عفونت در کیسه آب و مایع آمنیوتیک و همچنین مشکلات حین زایمان است که می‌تواند باعث عفونت خون در نوزاد در هفته اول شود.

البته زایمان زودرس هم علت دیگر در بروز عفونت خونی زودرس است و معمولا کودکان نارس بیشتر مستعد ابتلا هستند. از هفته دوم به بعد نیز عوامل محیطی از جمله باکتری‌های موجود در محیط منجر به بروز عفونت می‌شود.

در صورتی که مادری اظهار کند که به یکباره وضعیت عمومی نوزادش تغییر کرده و به نظر می‌رسد که حال او خوب نیست، در این صورت باید احتمال ابتلای او به عفونت رد شود و معمولا با توجه به اینکه عفونت خون با علایم غیراختصاصی همراه است، هر چه سریع‌تر باید یکسری تست‌های آزمایشگاهی که دارای نقش اساسی در تشخیص این بیماری است، انجام شود.

علایم عفونت خون

در نوزادان بد شیرخوردن، زردی طول‌کشیده، بی‌حالی، استفراغ و به‌خصوص اسهال از مواردی است که در صورت مشاهده آن می‌توان ظن به ابتلای کودک به عفونت خون داشت.

درمان عفونت خون در نوزادان بسیار اهمیت دارد چراکه عدم درمان کامل می‌تواند منجر به مقاومت دارویی و ابتلا به عفونت‌های سخت‌تر شود و معمولا در صورت تشخیص، درمان بین ۱۰-۷ روز بستری در بیمارستان صورت می‌گیرد.

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code