جوش قرمز در بارداری، علت چیست؟به عقیده محققان نروژی ، پوست با تغییرات ظاهری که نشان می‌دهد، می‌خواهد پیامی را به ما برساند که ما از آن بی‌خبر یا در اکثر مواقع بی‌توجه هستیم؟! نقطه‌های تیره‌رنگ یا تغییر رنگ پوست روی بدن ما  یا حتی بعضی جوش‌های مشکوک ممکن است به‌دلیل تغییراتی باشد که درون ما اتفاق افتاده است.
از قرص‌های ناباروری گرفته تا حساسیت‌های غذایی و برآمدگی‌های روی پوست همه و همه سعی دارند ما را از وجود برخی مشکلات باخبرکنند، اما در این مطلب ما با چند مورد آشنا می‌شویم که روی پوست ما تاثیرات منفی می‌گذارند؛ به‌عنوان مثال خواهیم فهمید علت به‌وجود آمدن برخی توده‌هایپوستی، جوش ها و حتی بروز مجدد برخی ضایعات پوستی که قبلا فروکش کرده اند اما حالا دوباره برگشته اند، چیست؟!

وقتی پوست سخن می‌گوید
یکی از مهم‌ترین دسته‌های دارویی داروهای هورمونی است. این داروها قادرند بدن ما را تنظیم کنند؛ حتی در برخی اوقات برای جلوگیری از بروز آکنه یا پیشگیری از برخی سرطان‌ها استفاده این داروها توسط پزشک تجویز می‌شود. به هر حال داروهای ضدبارداری یا همان داروهای هورمونی ممکن است باعث بروز ملاسما در فرد استفاده‌کننده شوند.
ملاسما به لکه‌های تیره قهوه‌ای یا خاکستری‌رنگ گفته می‌شود که بیشتر شبیه خال‌های ریز قهوه‌ای رنگ هستند. اما چرا ملاسما به‌وجود می‌آید؟ داروهای هورمونی باعث افزایش ملانین رنگدانه‌های تیره پوست می‌شوند. البته غیر از داروهای هورمونی عوامل دیگری هم ممکن است باعث بروز چنین عارضه پوستی شوند، ازجمله اشعه ماوراءبنفش خورشید، استفاده برخی داروهای اعصاب، اختلال تیروئیدی (کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید) و…  حتی عوامل ارثی و خانوادگی هم در بروز این خال‌های قهوه‌ای‌رنگ دخیل هستند.
متاسفانه هر دو هورمون موثر ‌یعنی استروژن و پروژسترون در بروز این مشکل مرتبط هستند که باعث به‌وجود آمدن ملاسمای پوستی می‌شوند، اما بهتر است بدانید تا زمانی که فرد از داروهای هورمونی استفاده می‌کند، این لکه‌های پوستی باقی خواهند ماند و احتمال دارد چندین سال طول بکشد تا آنها به‌طور کامل از بین بروند.
 اما درمورد راه‌های درمان باید با پزشک متخصص مشورت شود، زیرا ابتدا باید عامل اصلی به‌وجود آمدن این لکه‌ها مشخص شده سپس طبق آن، درمان درست به‌کارگرفته شود. اما به‌طور کلی می‌توان با کمک درمان‌های دارویی ازجمله استفاده داروهای موضعی یا با استفاده از روش‌های لایه‌برداری و لیزردرمانی این ضایعات پوستی را درمان کرد.

باردار هستید؟
بارداری دورانی است که خانم‌ها در آن دچار تغییرات هورمونی می‌شوند. این تغییرات هورمونی روی پوست‌شان هم تاثیر می‌گذارد که معروف به ماسک بارداری یا همان ملاسمای دوران بارداری است. خیلی از زنان باردار با مشاهده خال‌های قهوه‌ای‌رنگ دچار ترس و استرس می‌شوند.
در‌صورتی که این تغییرات در دوران بارداری شایع است، اما نگران نباشید چراکه بعد از زایمان این زایده‌های پوستی از‌بین خواهند رفت.
ملاسما بیشتر در ناحیه گردن، بازوها و کشاله ران بروز پیدا می‌کند. یکی دیگر از تغییرات پوستی در دوران بارداری بروز نقطه‌های قرمز‌رنگ در بعضی قسمت‌های بدن است، اما بازهم جای نگرانی نیست؛ چرا‌که در این دوران گردش خون در طول بارداری افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند باعث شکل‌گیری عروق ریز زیرپوست شود.
در دوران بارداری توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد مادران باردار از استفاده دارو خودداری کنند، اما درمان‌های دارویی ایمنی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان مشکل آکنه را درمان کرد.
 این داروها حاوی اسیدهای میوه و آلرژیک اسید است. با این حال توصیه می‌شود تا بعد از زایمان مادر صبر کند و از دارویی استفاده نکند؛ اگر بعد از زایمان این تغییرات پوستی ناشی از بارداری از بین نرفتند آن زمان برای درمان اصلی اقدام کند.

کمبود ویتامین دارید؟
 کمبود ویتامین عوارض زیادی برای اعضای بدن به‌خصوص پوست و مو به‌همراه دارد که اصلی‌ترین آن خشکی پوست است که باعث پر‌رنگ شدن فولیکول‌های مو روی پوست می‌شود  که به‌صورت نقاط تیره و سخت به‌نظر می‌رسد. یکی دیگر از عوارض کمبود ویتامین در بدن تیره شدن پوست اطراف چشم است. ویتامین‌های‌A‌،‌B،‌‌C و روی (زینک) برای حفظ سلامت و ظاهر پوست لازم و ضروری هستند، اما نکته مهم این است که دستگاه گوارش و کبد باید سالم باشند زیرا در غیر این صورت باعث می‌شود بدن به‌درستی این ویتامین‌ها را جذب نکند.

دوست دارید پوست‌تان تیره یا برنزه باشد؟
لکه‌های پوستی و ‌کک و مک یکی از عوارض حمام آفتاب است . این عارضه بر اثر سه تابش مختلف نور خورشید یعنی UVB، UVA و مادون قرمز به‌وجود می‌آید. تا اینجای مطلب را همه افراد به آن آگاه هستند اما نکته دیگری که باید غیر از کک و مک و چین و چروک‌ها ذکر کنیم، افزایش رنگدانه‌های پوست و فعالیت بیشتر ملانویست‌هاست. آفتاب اگر به‌صورت مستقیم و بدون محافظ به پوست تابیده شود علاوه بر مشکلات نام‌برده باعث بروز لکه‌های روشن به‌نام هایپوملانوزیست می‌شود.
اگر لکه‌ای سفید روی پوست ایجاد شود آسیب پوست در این مواقع خیلی بیشتر از زمان‌هایی است که لکه‌های تیره به‌وجود می‌آیند، چرا‌که رنگدانه‌های سفید پوست از‌بین می‌روند، ‌اما اگر سلول‌های ملانویست‌ها آسیب ببینند و فولیکول‌های مو را تحت‌تاثیر قرار دهند، ممکن است پوست‌های مرده وپروتئین‌های آسیب‌دیده باعث به‌وجود آمدن جوش‌های برجسته و سرسیاه یا سفید روی پوست شوند.
اما خطرناک‌ترین عارضه‌، سرطان پوست است. برای همین توصیه می‌شود افراد به‌خصوص کسانی که پوست سفیدی دارند درمعرض مستقیم آفتاب قرار نگیرند. همچنین علاوه بر استفاده از ضدآفتاب، از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنند، رژیم غذایی سالم داشته باشند و ورزش انجام دهند.  
 درد  دارید  و داروی مسکن استفاده می‌کنید؟
ایبوپروفن یکی از داروهای پرمصرفی است که در درمان درد، تب و التهاب بسیار موثر است. اما استفاده مداوم از آن باعث به‌وجود آمدن کهیر، راش (زایده‌های پوستی قرمزرنگ) و آلرژی‌های مختلف پوستی مثل حساسیت به نور و…  می‌شود. همچنین داروهای دیگری مثل آنتی‌مالاریاها، ضدصرع، داروهای ضد‌جنون و… می‌توانند در شکل‌گیری رنگدانه‌های پوستی اختلالاتی ایجاد کنند. البته این اختلالات بی‌ضرر هستند و بعد از قطع استفاده دارو ازبین خواهند رفت. برای همین اگر درمورد استفاده دارویی نگران هستید که برای‌تان عوارض پوستی ایجاد نکند، توصیه می‌شود قبل از استفاده با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت داشته باشید.

بعد از تماس با این مواد دست‌های خود را بشویید!
بعضی مواد یا گیاهان هستند که مواد خاصی ازجمله ماده شیمیایی فروکومارین دارند. پوست فرد اگر با این مواد برخورد کند و بعد از آن درمعرض نور آفتاب قرار گیرد ممکن است باعث واکنش پوستی و التهاب به‌عنوان فیتوماتیس هایپرپیگمانتشین شود. البته این مشکل بیشتر روی پوست‌های آسیب‌دیده اتفاق می‌افتد.
علائم این حساسیت به این صورت است که پوست به رنگ قهوه‌ای تغییر می‌کند و فرد حس آفتاب سوختگی دارد. کرفس، هویج وحشی، جعفری و مرکبات ازجمله لیمو و برگ درخت انجیر شامل این ماده شیمیایی یعنی فروکومارین هستند. برای جلوگیری از بروز این آسیب‌ها بهتر است دست‌ها و پاهای خود را بعد از تماس با این گیاهان و میوه‌ها بشویید.

در معرض دود هستید؟
اگر توجه کرده باشید افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، بعد از مدتی می‌گویند پوست‌شان شفاف‌تر و جوان‌تر از دورانی شده که از دخانیات استفاده می‌کرده‌اند. با این حال علاوه بر اینکه سیگار روی قسمت‌های مختلف بدن ازجمله، قلب، ریه، مغز و… تاثیر می‌گذارد روی پوست هم تاثیرات منفی باقی می‌گذارد.
نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ‌های خونی شده و این امر از جریان مناسب خون در مویرگ‌ها جلوگیری می‌کند.
اگر مویرگ‌هایی که در حقیقت مسئول تغذیه پوست هستند، قادر نباشند وظیفه خود را به نحو درست انجام دهند، چین و چروک‌ها و علائم بیشتر و عمیق‌تر پیری زودرس در سطح پوست به‌وجود می‌آید.
همچنین اگر توجه داشته باشید افرادی که سیگار می‌کشند دچار مشکلات پوستی ازجمله زخم یا التهاب پوستی می‌شوند و دیرتر از افراد غیرسیگاری بهبود پیدا می‌کنند، چرا‌که سیگار، جریان خون و اکسیژن دریافتی پوست را کاهش می‌دهد. همچنین یک تحقیق انجام شده که در آن دوقلوی همسان را با یکدیگر مقایسه کردند.
یکی از دوقلوها سیگاری بوده و دیگری سیگار نمی‌کشیده و مشخص شده وقتی این قل‌ها به 50‌سالگی می‌رسند، قلی که سیگاری بوده نسبت به قل دیگر 10سال پیرتر به‌نظر می‌رسیده است.

سولاریوم رفته‌اید؟
از عوارض آفتاب گفته شد اما هنوز خیلی از افراد از این موضوع آگاه نیستند که  ضرر سولاریوم دو چندان بیشتر از آفتاب است. خیلی‌ها فکر می‌کنند چون ساعت بیشتری در آفتاب هستند، عوارضش بیشتر از سولاریومی است که فقط فرد 10 الی 15دقیقه در دستگاه قرار می‌گیرد، اما چرا افرادی که از سولاریوم استفاده می‌کنند درصد ابتلا به سرطان پوست در آنها دو برابر بیشتر از افراد عادی است؟
آفتاب از طیف‌های مختلف نوری تشکیل شده است و به‌همین دلیل تا‌حدودی فرد قادر نیست به مدت خیلی طولانی در مقابل آن قرار بگیرد.
اما این دستگاه نور خالص شده ماوراءبنفش است و به‌دلیل اینکه خبری از نور ماوراءقرمز و طیف‌های دیگر نوری در آن نیست افراد به‌راحتی می‌توانند در مقابل این نور قرار بگیرند و ‌درصد ابتلا به بیماری‌های پوستی از‌جمله سرطان را در خود بالا ببرند.
 همچنین خیلی از افراد ممکن است ادعا کنند چند سالی است که از سولاریوم استفاده می‌کنند اما خبری از بیماری‌های پوستی در آنها نبوده است. در مقابل باید به این افراد گفت که سرطان جزء بیماری‌هایی است که با تاخیر بروز می‌کند و در کوتاه‌مدت خود را نمایان نمی‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
قالب وردپرس وردپرس افزونه وردپرس پاتوق وردپرس
بستن