بارداری و تغذیه کودکان

بارداری با استفاده متفورمین، ممکن می‌شود؟مطمئناً شما تنها فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در دنیا نیستید. به گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی امریکا این اختلال هورمونی در بین ۵ تا ۱۵ درصد زنان در این کشور رایج است.
در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیست‌ها در تخمدان رشد می‌کنند و این فعالیت منجر به این می‌گردد که بدن هورمون‌های اضافی با اسم آندروژن تولید کند که باعث نامنظم شدن چرخه قاعدگی می‌گردد. درنتیجه این فرایند، تخمک‌گذاری غیرقابل‌پیش‌بینی و بارداری چالش‌برانگیز می‌شود.

متفورمین و افزایش احتمال باردار شدن
کری، مادری که مبتلا به این سندروم است می‌گوید از دوران بلوغ هر زمان که چرخه قاعدگی‌ام را محاسبه می‌کردم همیشه با خودم فکر می‌کردم که آیا می‌توانم روزی باردار شوم؟
کری چندین بار برای بارداری اقدام نمود ولی ازآنجاکه قادر به تخمک‌گذاری نبود تلاش‌هایش هر بار بی‌ثمر باقی می‌ماند. پزشک متخصصی که کری از او مشاوره می‌گرفت پس از بررسی عملکرد خون، برای کمک به متعادل کردن هورمون‌ها جهت تخمک‌گذاری به کری توصیه کرد تا از داروی کلومید یا متفورمین استفاده کند.
کری می‌گوید:« ازآنجاکه اختلال ناچیزی در هورمون‌های من دیده می‌شد دکترم به من پیشنهاد داد که قبل از استفاده کلومید، ابتدا متفورمین استفاده کنم. این خبر برای منی که داستان‌های ترسناکی درباره استفاده کلومید شنیده بودم بسیار خوشایند بود.»
متفورمین دارویی است که برای بیماران مبتلا به دیابت تجویز می‌شود اما ازآنجاکه با متعادل شدن سطح انسولین، هورمون‌ها نیز تنظیم می‌شوند گاهی این دارو برای زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده این دارو همچنین به قاعدگی و چرخه تخمک‌گذاری منظم‌تر کمک می‌کند.
کری یک ماه بعد از استفاده متفورمین، باردار شد.
اما متأسفانه همه مبتلایان با این سندروم به پایان خوشی همانند آنچه برای کری اتفاق افتاد نمی‌رسند. متخصصان می‌گویند هنوز نیاز به شواهد بیشتری دارند تا ثابت کند که متفورمین می‌تواند به این دسته از بیماران کمک کند.
دکتر جوآن استون از بیمارستان مونت ساینای نیویورک در این خصوص می‌گوید: « وقتی تمام داده‌ها و مشاهدات را کنار هم می‌گذاریم به این نتیجه می‌رسیم که در مقایسه با استفاده متفورمین، درمان‌هایی که با کلومید صورت گرفته‌اند از نتایج بهتری در میزان بارداری برخوردارند.»
البته دکتر استون می‌گوید حتی اگر متفورمین منجر به بارداری برخی بیماران شده باشد به این معنا نیست روی همه افراد موثر باشد.

متفورمین و احتمال سقط جنین
با توجه به داده‌های انجمن بارداری آمریکا، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در معرض خطر سقط‌جنین هم قرار دارند.
مطالعات زیادی در مورد اینکه آیا متفورمین می‌تواند میزان سقط‌جنین را در این زنان کاهش دهد، صورت گرفته است. دکتر سوزان کاویک مدیر بخش غدد درون‌ریز و ناباروری دانشگاه لویولا شیکاگو در خصوص استفاده این دارو صرفاً به منظور کاهش خطر سقط‌جنین هشدار می‌دهد.

وی اذعان می‌کند که درمان معمول متفورمین در دوران بارداری برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک توصیه نمی‌شود و در مشاهدات و آزمایش‌های صورت گرفته هیچ تفاوتی در میزان سقط‌جنین در بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند دیده نشده است.

متفورمین و میزان شیردهی
یک انجمن تحقیقاتی در استرالیا که بر روی میزان شیردهی مادران تمرکز دارد می‌گوید، مادرانی که به این سندروم مبتلا هستند میزان ذخیره شیرشان به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از این بیماری، کمتر از سایر مادران است. پیشنهادشده است که استفاده متفورمین می‌تواند این نوع از اختلالات هورمونی را بهبود بخشیده و شیردهی را افزایش دهد؛ اما دکتر کریستین مولین متخصص ناباروری در نیویورک با این نظر مخالف است و می‌گوید هیچ شواهدی در خصوص اینکه متفورمین بتواند باعث بهبود وضعیت شیر مادرانی که به این بیماری مبتلا هستند بشود، وجود ندارد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دارکوب وب
بستن