بارداری و کودک

استفاده قرص لتروزول، دوباره استفاده کنم؟سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام دکتر. من اسفند سال ۹۵ بدون استفاده هیچ قرص و دارویی باردار شدم، اما در پنج هفته سقط شد، بعد از سه ماه استفاده قرص ال دی اقدام به بارداری کردم، اما نتیجه ای نداشت و قاعدگی هام هم نامنظم بود، به پزشک مراجعه کردم و چکاپ کامل برام نوشتن و همه چی نرمال بود، اما باز هم باردار نشدم، دوباره به پزشک مراجعه کردم، ایشون برام سونوگرافی نوشت، بعد از انجامش، نتیجه رو پیش پزشک بردم و ایشون گفت کیست ندارم اما تخمدانهام به ظاهر تنبل شده و گفتن برات لتروزول تجویز میکنم تا باردار بشی، دوره اول به این خاطر که تا چند روز لکه بینی داشتم دکتر گفت سه روز بعد از خونریزی استفاده رو شروع کن، استفاده کردم اما باردار نشدم، دوره دوم از روز سوم پریود استفاده کردم و این ماه ۶ روز دیرتر پریود شدم و دو روز هم هست که فقط لکه بینی دارم، به نظر شما علتش چی هست؟ و اینکه این دوره هم لتروزول استفاده کنم؟ از سه روز بعد از خونریزی یا از روز سوم پریودم؟ میشه خواهش کنم کامل راهنماییم کنید و زود جوابم رو بدید!

پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی:

دوست عزیز علت لکه بینی شما ممکن است حاملگی خارج از رحم باشد. یک آزمایش بتا بدهید و با جواب به متخصص زنان مراجعه کنید، لتروزول و سایر داروهای محرک تخمدان را نباید سرخود استفاده کنید حتما باید با تجویز پزشک و برحسب معاینه و شرایط شما این داروها تجویز شود.

 

 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من با تجویز پزشکم این قرص رو استفاده کردم.

پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
برای تصمیم گیری باید معلوم شود که چه مدت است جلوگیری ندارید و باردار نمیشوید؟ بررسیهای کامل شما باید دیده شود و اینکه چقدر تشخیص تنبلی درست است. به فرض اینکه تنبلی هم داشته باشید اول یک دوره ۶ماهه به شما فرصت داده میشود و هیچ دارویی در این مدت لازم نیست. فقط رژیم غذایی مناسب و ورزش و فولیک اسید توصیه میشود. اگر این دوره پریود مثل همیشه نبوده آزمایش بارداری بدهید. در مورد شروع لتروزول بعد از بررسی کامل میتوان نظر داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن