بارداری و کودک

داروهای مجاز در دوران حاملگی، کدامند؟محققان دانشگاه آنگلیای شرقی معتقدند که این نگرانی فقط به عدم استفاده دارو برای کنترل تهوع صبحگاهی، سوزش سردل و بدن‌درد محدود نمی‌شود. بلکه احتیاط بیش از حد و پرهیز از استفاده داروهای مورد نیاز برای درمان بیماری‌هایی نظیر عفونت‌های مجاری ادراری، می‌تواند موجب عوارض جدی و در صورت عدم درمان، آسیب به کودک شود. گزارش مذکور در نشریه بین‌المللی داروسازی بالینی به چاپ رسیده است. سرپرست محققان، مایکل توویگ، می‌گوید: «هدف ما بررسی این موضوع بود که چگونه باورها و هراس‌ها در مورد استفاده دارو باعث می‌شود که زنان از استفاده داروهای بی‌خطر نیز پرهیز کنند.»

گروه بین‌المللی تحقیق از وب‌سایت‌های معتبری نظیر بونتی و پرگننسی فوروم استفاده کردند و در نهایت 1120 داوطلب برای شرکت در مطالعه آنلاین انتخاب شدند. از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که طی بارداری کدام یک از مشکلات شایع را تجربه کرده‌اند: تهوع، سوزش سردل، یبوست، سرماخوردگی، عفونت‌های ادراری، دردهای گردن و لگن، سردرد و مشکلات خواب. علاوه بر پرسش در مورد اینکه آنها تا اندازه داروها را مضر یا مفید می‌دانند، از آنها پرسیده شد که آیا از استفاده دارویی که توسط پزشک برای آنها نسخه شده در دوران بارداری خودداری کرده‌اند یا نه. توویگ، می‌گوید: «ما دریافتیم که یک‌چهارم زنان از برخی از اشکال دارویی برای درمان حداقل یک بیماری شایع در دوران بارداری استفاده کرده‌اند. تعداد اندکی دارو برای کنترل تهوع، یبوست یا مشکلات خواب استفاده کرده‌اند. هر چند که این علائم می‌توانند با تغییر در وضعیت تغذیه و عادات زندگی کنترل شوند. همچنین دریافتیم که تعداد قابل‌توجهی از زنان فکر می‌کنند که استامینوفن طی بارداری خطرناک است و باید از استفاده آن پرهیز کرد؛ در صورتی که استفاده این دارو در دوران بارداری مجاز است.»

نویسنده مقاله در ادامه می‌گوید: یکی از نگران‌کننده‌ترین مواردی که با آن روبه رو شدیم این است که بسیاری از زنانی که دچار عفونت‌های مجاری ادراری می‌شوند، برای درمان آن دارویی استفاده نمی‌کنند. در صورتی که عفونت‌های ادراری درمان نشده، می‌توانند موجب عوارض جدی جنینی شوند. در کل 72 درصد از زنان تحت مطالعه بیان کردند که آگاهانه از استفاده برخی داروها طی بارداری پرهیز می‌کنند. داروهایی نظیر استامینوفن، ایبوپروفن، ترکیبات متداول در درمان سرماخوردگی و ضدسرفه‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها و دکونژستانت‌های بینی از آن جمله‌اند. متاسفانه در برخی از این موارد، پرهیز از درمان دارویی بیمار را در معرض خطر به مراتب جدی‌تری قرار می‌دهد. درمان دارویی برای بیماری‌ها در دوران بارداری از 4/65 درصد برای عفونت‌های ادراری تا 1/1 درصد برای اختلالات خواب متغیر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن