انواع اضطراب در کودکان، تاثیر بازی بر استرس

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: یک روانپزشک گفت: احساسات کودکان بوسیله بازی بروز پیدا ‌کرده و تنش‌ها و اضطراب‌های او تخلیه می‌شود.

دکتر قاسم دستجردی افزود: روان شناسان معتقدند بازی در کودکان معادل صحبت کردن در بزرگسالان است بنابراین نمی‌توان بازی را منحصر به دوره کودکی دانست بلکه بازی در تمام عمر انسان با اشکال مختلف وجود دارد همچنان که در فرهنگ اسلام و سخنان ائمه هم بر بازی در کودکان تاکید فراوانی شده است.

این متخصص اعصاب و روان ادامه داد: بازی در سلامت کودک و رشد اجتماعی او نقش بسزایی دارد؛ به طوری که ثابت شده است بازی می‌تواند یک نوع تجربه رقابت برای کودک باشد. پذیرش پیروزی و شکست را به او آموزش دهد. همچنین نوعی همانند سازی و الگو برداری، ابراز وجود، آموزش ارتباط با دیگران، کشف محیط پیرامون خود و ارضاء حس کنجکاوی کودک آموخته می‌شود.

این روان شناس با اشاره به تاثیر بازی در رشد ذهنی کودک تصریح کرد: یادگیری زبان، تقویت هوش و آموزش مفاهیم (یادگیری اشکال، ‌فضا و حجم) از جمله این تاثیرات است. همچنین بازی سبب رشد عاطفی کودک می‌شود به عبارتی با بازی حس برتری جویی کودک ارضاء می‌شود، احساسات او بروز پیدا کرده و در نهایت کودک را برون گراتر می‌کند و تنشها و اضطرابهای کودک از طریق بازی تخلیه و نوعی کسب لذت، امتناع نیازها و افزایش اعتماد به نفس در کودک را ایجاد می‌کند.

وی گفت: بازی سبب تقویت ارتباط والدین با کودک می‌شود به شرط این که پدر و مادر در بازی مشارکت کرده و دخیل باشند و در حین بازی سعی کنند مسئولیت پذیری و اصول اخلاقی و تربیتی را به فرزندشان آموزش دهند.

دستجردی، انواع بازیها را به بازیهای فیزیکی، تقلیدی، نمایشی، سمبلیک یا نمادی، آموزشی و خلاقیتی تقسیم کرد و در پایان توصیه کرد: والدین باید به بازی کودکان اهمیت بدهند، بازیها باید با فرهنگ و ارزش‌های خانواده متناسب باشد، والدین در بازی دخالت نکنند بلکه بر آن نظارت کنند و بر مکان بازی از نظر امنیت فیزیکی و روانی توجه کرده و در انتخاب هم بازی و تنوع بازیها دقت کنند.

 

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن