بارداری و کودک

سرگرم کردن بچه ها، روزهای بارانی را چگونه بگذرانید؟

[ad_1]

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - سرگرم کردن بچه ها، روزهای بارانی را چگونه بگذرانید؟

این 14 فعالیت سرگرمی خوبی برای شما و کودک‌تان در خانه است که احتیاج به وسایل خاصی ندارد.

به قوه تخیل خود اعتماد کنید

چند ایده‌ی خلاقانه از خود ارائه دهید و سپس بگذارید قدرت تخیل فرزندتان به‌کار بی‌افتد. بچه‌ها را را تشویق کنید تا به‌راحتی و با آزادی کامل هر‌چه در ذهن دارند به‌زبان بی‌آورند. از آن‌ها بخواهید دستان‌شان را مثل یک هلی‌کوپتر در هوا تکان دهند یا مثل یک ماشین آتش‌نشانی در خیابان، صدای بوق دربی‌آورند. به بچه‌ها نشان دهید چگونه از دست و پای خود به‌شکل یک قیچی استفاده کنند. به بچه‌ها کمک کنید شبیه به حروف الفبا بدن خود را خم کنند.

المپیک‌های خانگی

با وسایل موجود در خانه، یک المپیک ورزشی خانگی راه بی‌اندازید (البته سعی کنید از وسایل شکستنی دوری کنید!):

بولینگ: 

بطری‌های خالی آب معدنی را در گوشه‌ای بچینید و با یک توپ آن‌ها را واژگون کنید.

هاکی: 

از یک توپ نرم و ساده و یک جارو برای بازی هاکی در خانه استفاده کنید.

والیبال: 

تکه‌ای نخ ساده یا کاموا را میان دو صندلی ببندید. از یک بادکنک به جای توپ استفاده کنید. می‌توانید با زانو یا پاها نیز به بادکنک ضربه بزنید.

حلقه بازی کنید

به پارکینگ خانه بروید (یا فضایی را خانه باز کنید) تا بتوانید کمی حلقه بازی کنید. بچه‌ها می‌توانند با تکان دادن کمر، دست‌ها و پاها تمرین‌های بدنی مفیدی انجام دهند. حلقه‌ها را به‌شکل خاصی روی زمین بچینید تا بچه‌ها بتوانند از یک حلقه به حلقه دیگر بپرند. هم‌چنین می‌توانید از حلقه‌ها برای پرتاب روی یک شی هدف کمک بگیرید.

توپ بازی کنید

فرزند شما به چند روش می‌تواند توپ را به زمین بزند و بگیرد؟ می‌توانید این مسابقه یا بازی را در اتاقی که دارای فضای کافی برای حرکت است انجام دهید. به کودک اجازه بدهید دریبل زدن را نزدیک بدن و دور از خود و به شکل‌های مختلف تمرین کند و با سرعت یا آرام دریبل بزند. می‌توانید این بازی را به صورت گروهی نیز انجام دهید.

بلند شو و برقص

اگر هوا بارانی یا تاریک است، می‌توانید در خانه بمانید، برقصید و شادی کنید. به بچه‌ها حرکات موزون بی‌آموزید. به موسیقی گوش دهید و در حین حرکت و رقصیدن، سعی کنید ناگهان مثل یک مجسمه ثابت بمانید. می‌توانید این بازی را تا ساعت‌ها ادامه دهید.

سیرک راه بی‌اندازید

اتاق نشیمن را به یک سالن بزرگ نمایش سیرک تبدیل کنید. حرکات ژیمناستیک، دو، پشتک و حتی حضور حیوان خانگی‌تان در میان شما می‌تواند این سیرک را هیجان‌انگیزتر کند. اگر واقعا انگیزه این کار را دارید، می‌توانید حرکات خود را هر روز تمرین کنید و برای سیرک‌های خانگی آخر هفته خود آماده شوید. بعد از مدتی، لباس‌های مخصوص تهیه کنید، همسایه‌ها را دعوت کنید و نمایش خود را به دیگران نشان دهید.

حرکات ژیمناستیک و بالانس را تمرین کنید

شما و فرزندتان می‌توانید به‌صورت گروهی و به شکل‌های مختلف، حرکات کششی و ژیمناستیک را تمرین کنید. یک فضای خلوت را در خانه در نظر بگیرید، روی پنجه بایستید، دست‌های هم را بگیرید و به آرام به عقب خم شوید، طوری‌که انگار می‌خواهید روی صندلی بنشینید. حالا زمان بگیرید و ببینید چه کسی می‌تواند زمان بیشتری را روی این صندلی خیالی بنشیند.

اکنون، حالت خود را عوض کنید، پشت به پشت هم بایستید، دست‌های یکدیگر را از پشت بگیرید و خلاف جهت به هم فشار بی‌آورید تا بتوانید بایستید.

بازی‌های تمرینی انجام دهید

هر نوع سیستم بازی می‌تواند در صورت انجام آن به صورت ایستاده و با حرکت، هیجان‌انگیزتر و فعال‌تر شود. از بازی‌هایی مانند ایکس‌باکس استفاده کنید که کودک حرکات بدنی هم در هنگام انجام یک بازی کامپیوتری داشته باشد.

بگذارید بچه‌ها ادای حیوانات را دربی‌آورند

می‌گویید خانه‌تان تبدیل به یک باغ وحش شده است؟ پس اجازه دهید بچه‌ها ادای حیوانات را دربی‌آورند. آن‌ها می‌توانند مثل کرم روی زمین بخزند، مثل کانگورو بجهند، مثل اسب‌های وحشی با قدرت راه بروند، یا مثل کروکودیل ترسناک شوند و پاهای‌شان را به‌سمت عقب بکشند. بگذارید جست و خیز کنند و در خانه آزادانه به بازی بپردازند.

روز مسابقه

چند مسابقه جالب می‌تواند قدرت و انعطاف زیادی را به کودک ببخشد:

مسابقه چرخ دستی: 

می‌توانید روی دست‌های خود راه بروید در حالی که هم‌گروهی‌تان پاهای شما را گرفته است و به شما کمک می‌کند.

مسابقه گونی لوبیا: 

یک کیسه کوچک پر از حبوبات را روی سر خود یا بین دوتا پای خود بگذارید و سعی راه بروید.

مسابقه خرچنگی: 

روی زمین بنشنید، کف پا را روی زمین بگذارید، دست‌ها را کمی عقب‌تر از خود روی زمین بگذارید، و سعی کنید باسن خود را کمی از زمین دور کنید. با کمک دست‌ها و پاها سعی کنید روی زمین حرکت کنید و به خط پایان برسید.

حرکات کششی یوگا تمرین کنید

به بچه‌ها کمک کنید حرکات یوگا را تمرین کنند. این حرکات، آگاهی بدنی، انعطاف، وضعیت بدنی و تمرکز را بالا می‌برد. پاها را به صورت ضرب‌دری قرار دهید و بنشینید. یکی از پاها را روی ران مخالف قرار دهید. در مورد پای دیگر هم همین حرکت را انجام دهید. یا پاها را به نوعی قرار دهید که زانوها با زمین تماس داشته باشند.

بازی‌های قدیمی

فرزندان شما می‌توانند از بازی‌های دوران کودکی شما لذت ببرند. فعالیت‌های ساده مثل قایم با شک و گرگم به هوا می‌تواند بازی خانگی فوق‌العاده‌ای باشد. بالا و پایین پریدن، دویدن روی پله‌ها و حرکات هوازی این چنین، به بهبود عملکرد قلب و شش‌ها کمک بسیاری می‌کند.

برف بازی خانگی راه بی‌اندازید

برای انجام برف بازی نیازی به برف نیست. ابتدا، وسایل شکستنی را جمع کنید. سپس، با گلوله کردن جوراب‌های تمیز، مچاله کردنذکاغذ یا دستمال کاغذی یا پنبه گلوله‌های برفی بسازید. اگر می‌خواهید بازی را جدی بگیرید اجازه بدهید بچه‌ها با بالشت، جعبه‌های خالی و ملحفه برای خود سنگر بسازند.

بازی با چتر نجات

شما برای انجام این بازی نیازی به یک چتر نجات واقعی ندارید؛ می‌توانید از یک ملحفه، یک فضای بزرگ مثل پارکینگ و گروهی از دوستان برای این بازی استفاده کنید. می‌توانید چند گلوله روی ملحفه بریزید و از بچه‌ها بخواهید آن‌ ملحفه را بالای سرشان بگیرند و تکان دهند تا گلوله‌ها مثل برف از آن پایین بریزند.

یا می‌توانید همگی با هم ملحفه را بالای سرتان بگیرید و یک‌باره رهایش کنید. دو نفر به‌طور هم‌زمان باید پیش از آن که ملحفه به زمین برسد به سرعت زیر ملحفه جابجا شوند.

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن