بارداری و کودک

انواع سرطان تخمدان، حتما بخوانید

[ad_1]

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - انواع سرطان تخمدان، حتما بخوانید

تحقیقات جاری پیشنهاد می کنند که سرطان تخمدان در لوله های فالوپ آغاز می شود و به سمت تخمدانها حرکت می کند، دو اندامی که در زنان تخمک تولید میکند و منبع اصلی هورمون زنانه استروژن و پروژسترون. در سالهای اخیر درمان سرطان تخمدان بسیار موثرتر شده است، زمانیکه در یافته های اخیر نتایج خوبی دیده شده است.

نشانه ها شامل :

نفخ یا فشار در شکم

درد در ناحیه شکم و لگنچه

احساس پری در هنگام غذا خوردن

تکرر ادرار

ممکن است این علایم ناشی از بیماری های دیگری غیر از سرطان باشد. اگر برای بیشتر از یک هفته باقی بمانند، ان را به تیم کارشناسان سلامتی خود اطلاع دهید.

رشد عجیب سرطان تخمدان در زنان زمانیکه اقوام نزدیک آنها سرطانهای تخمدان، پستان و یا روده بزرگ داشته باشند، بیشتر است. تحقیقات ثابت کرده اند که تغییرات ژنتیکی ارثی حدود 10% سرطانهای تخمدان میباشد. اینها شامل موتاسیون BRCA1 و BRCA2 میباشد که به سرطان تخمدان ارتباط دارند. زنهایی که با سابقه خانوادگی قوی باید با پزشک جهت انجام درمانهای پیگیرانه مشورت نمایید.

بیشترین عامل خطرساز سرطان تخمدان سن است. زنانی که دچار یائسگی می شوند بیشتر به این بیماری دچار می شوند. استفاده از درمان هورمونی پس از یائسگی ممکن است که ریسک ابتلا را افزایش دهد. بنظر میرسد که این ارتباط در زنانی که بمدت 5 تا 10 سال از استروژن بدون پروژسترون استفاده میکنند قویتر است. پزشکان از اینکه ترکیبی از استروژن و پروژسترون چگونه ریسک سرطان را افزایش میدهد اطمیان ندارند.

زنان چاق ریسک بالاتری نسبت به دیگر زنان، در ابتلا به سرطان تخمدان دارند. و نرخ مرگ بر اثر سرطان تخمدان در زنان چاق نسبت به زنان غیر چاق، بیشتر است. بنظر میرسد که زنان چاقتر ریسک بالاتری دارند.

تستهای غربالگری سرطان تخمدان

اگر نشانه های سرطان بروز نکند، هیچ راه مطمئنی برای تشخیص این سرطان وجود ندارد. بهرحال، دو روش برای غربالگری سرطان تخمدان در طول تستهای زنان و زایمان وجود دارد. یک راه، تست خون برای سطح افزایش یافته یک نوع پروتئین به اسم CA-125 میباشد.روش دیگر سونوگرافی تخمدانها میباشد. متاسفانه، هیچ تکنیکی برای نجات زندگی زنان با ریسک متوسط وجود ندارد. به همین علل، غربالگری تنها روش توصیه شده برای زنان با ریسک بالاست.

تشخیص سرطان تخمدان

تستهای تصویربرداری، مانند سونوگرافی و یا CT اسکن، میتوانند یک جرم تخمدان را ظاهر کنند. اما این تستها نمی توانند مشخص کنند که این حالت غیرنرمال سرطان است. اگر مشکوک به سرطان باشد، مرحله بعدی معمولا جراحی و برداشتن بافت سرطانی است. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا آزمایشات بیشتری بر روی آن انجام شود. این عمل بیوپسی نامیده میشود.

مراحل سرطان تخمدان

جراحی ابتدایی برای سرطان تخمدان می تواند مقدار گسترش سرطان را نیز مشخص نماید، که با مراحل زیر مشخص می شود:

مرحله 1: محدود به یک یا هر دو تخمدان

مرحله 2: گسترش به رحم یا ارگانهای نزدیک

مرحله 3: گسترش به غدد لنفاوی و خطوط شکمی

مرحله 4: گسترش به ارگانهای دورتر مانند ریه یا کبد

انواع سرطان تخمدان

شایعترین سرطان تخمدان نوع مخاطی آن است. اینها تومورهای بدخیمی هستند که از سلولهای روی سطح تخمدان بوجود می آیند. اغلب تومورهای مخاطی بطور واضح و روشنی سرطانی نسیتند. اینها بعنوان تومورهای با پتانسیل بدخیمی پایین (LMP) شناخته می شوند. تومورهای LMP بسیار کندتر رشد می کنند و بسیار کم خطرتر از دیگر اشکال سرطان تخمدان می باشند.

نرخ رهایی از سرطان تخمدان

سرطان تخمدان میتواند یک تشخیص ترسناک شود، با نرخ رهایی پنج ساله که از 89% تا 18% سرطان تخمدان مخاطی، بسته به مرحله ای که سرطان پیدا شود. برای تومورهای LMP نرخ رهایی مرتبط با 5 سال در محدوده 99 تا 77 % قرار می گیرد.

جراحی سرطان تخمدان

جراحی برای تشخیص و تعیین مرحله سرطان تخمدان استفاده می شود، اما در حقیقت می تواند اولین مرحله درمان باشد. هدف برداشتن سرطان تا حد ممکن میباشد. کعه این ممکن است شامل یک تخمدان و بافتهای نزدیک آن در مرحله اول باشد. در مراحل پیشرفته تر، ممکن است برداشتن هر دو آنها الزامی باشد، به همراه بافتهای رحم و اطراف آن.

شیمی درمانی

در تمام مراحل سرطان تخمدان، معمولا شیمی درمانی پس از جراحی انجام می شود. در این فاز درمان از داروهایی استفاده میشود که سرطان باقیمانده در بدن را هدفگیری نموده و میکشند. ممکن است که داروها ماهیانه، از طریق تزریق وریدی و یا بطور مستقیم درون شکم (شیمی درمانی داخل صفاقی) دریافت شوند. زنانی که تومورهای LMP دارند معمولا نیاز به شیمی درمانی ندارند مگر اینکه پس از جراحی تومورها عود کنند.

درمان های با هدف

محققان بر روی درمانهایی کار میکنند که در انها تا روشی که سرطان تخمدان رشد میکنند را مورد هدف قرار میدهند. یک فرآیند به اسم angiogenesis شامل شکل گیری رگهای خونی جدید برای تغذیه تومورهاست. یک دارویی به اسم Avastin میتواند از بروز این این واقعه جلوگیری کند که موجب میشود تومورها کوچک شده و رشد آن متوقف شود. Avastin  برای سرطانهای دیگر تایید شده است اما محققان سرطان تخمدان همچنان بر روی این درمان کار میکنند که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشند.یمی درمانی ندارند مگر اینکه پس از جراحی تومورها عود کنند.

پس از درمان

اوایل یائسگی

زمانیکه دو تخمدان زنان برداشته می شود، انها دیگر نمی توانند استروژن تولید کنند. این موجب یائسگی میشود، بدون توجه به جوانی بیمار. کاهش سطح هورمونها میتواند خطر شرایط پزشکی معین مانند پوکی استخوان  را افزایش میدهد. برای زنانی که تحت درمان سرطان تخمدان قرار گرفته اند مراقبت های پیگیرانه منظم بسیار حیاتی است.

ادامه حرکت

ممکن است که زنان دریابند که بازیابی انرژی آنها پس از اتمام درمانشان بسیار سخت باشند. خستگی شایعترین مشکل پس از درمان سرطان است. شروع یک فعالیت ورزشی ملایم یک روش موثر برای بازیابی انرژی و بهبود شرایط احساسی است.در مورد فعالیتهایی که برای شما مفید می باشد با تیم درمانی خود صحبت نمایید.

کم کننده های ریسک 

زایمان

زنانی که بچه های بیولوژیکی دارند نسبت به زنانی که هیچوقت بچه بدنیا نیاورده اند، کمتر به این سرطان ابتلا می شوند. بنظر میرسد که با هر زایمان ریسک ابتلا کاهش می آبد و ممکن است شیردهی نیز محافظت بیشتری ایجاد نماید.

قرص

همچنین سرطان تخمدان در زنانی که بطور مرتب از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند. زنانی که حداقل 5 سال از این قرصه استفاده کرده اند تقریبا ریسک ابتلای آنها نصف زنانی است که هیچوقت قرص استفاده نکرده اند. همانند بارداری، قرص های ضد بارداری مانع تخمک گذاری می شوند. برخی محققان اعتقاد دارند که تخمک گذاری کمتر منجر به محافظت علیه سرطان تخمدان می شود.

بستن لوله های رحمی

بستن لوله هایتان، ممکن است که محافظت علیه سرطان تخمدان در شما بوجود آورد. مانند هیسترکتومی / برداشتن رحم.

برداشتن تخمدان ها

برای زنانیکه بدلیل جهش ژنتیکی در زمره افراد با ریسک بالای ابتلا قرار دارند، برداشتن تخمدان یک گزینه میباشد. انجام هیسترکتومی در زنان بالای 40 سال مورد توجه قرار گرفته است.

رژیم غذایی کم چرب

درحالیکه هیچ رژیم غذایی مشخصی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد، شواهدی وجود دارد که چیزهایی که خورده میشود میتوانند تغییرات ایجاد نمایند. در یک مطالعه اخیر، زنانی که درگیر یک رژیم غذایی کم چربی برای حداقل چهار سال هستند، کمتر مبتلا به گسترش سرطان تخمدان شده اند. بسیاری از محققان گزارش کرده اند که سرطان در زنانی که مقدار زیادی سبزیجات استفاده میکنند نیز کمتر شایع است، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن