بارداری و کودک

تشخیص سرطان دهانه رحم، چند نکته عالی

[ad_1]

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - تشخیص سرطان دهانه رحم، چند نکته عالی

سرطان دهانه رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر نرمال در دهانه رحم، بخش پائین تر رحم رشد یافته و منتشر میشود. بیش از 12000 مورد جدید در هر سال در ایلات متحده آمریکا تشخیص داده شده است. یک حقیقت واحد در مورد سرطان دهانه رحم این است که اغلب موارد بدلیل یک نوع ویروس بوجود می آیند. اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود ، سرطان دهانه رحم قابل درمان می باشد.

هنگامی که سلول های دهانه رحم برای اولین بار غیر نرمال شدند، به ندرت علایم هشدار دهنده وجود دارد. به عنوان علایم پیشرفت سرطان، شامل موارد ذیل می باشد:

ترشحات غیرمعمول واژن

خونریزی واژینال بین دوره ای

خونریزی پس از یائسگی

خونریزی یا درد در هنگام رابطه جنسی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از بزرگترین گروه های ویروسی می باشد. در حدود 40 نوع می تواند نواحی تناسلی را آلوده کند و بعضی ها برای سرطان دهانه رحم خطرناک می باشد. آلودگی HPV در دستگاه تناسلی معمولا خود به خود پاکسازی می شود. اگر یکی مزمن شود ممکن است باعث تغییرات در سلول دهانه رحم گردد. این تغییر در نهایت باعث سرطان می گردد. در کل دنیا، بیش از 90 درصد سرطان دهانه رحم در اثر آلودگی به این ویروس بوجود می آید.

آلودگی به HPV معمولا نشانه ای ندارد و دور از دید خود ما است. بعضی از انواع ویروس HPV ممکن است باعث زگیل تناسلی گردد، اما اینها سویه ای که متصل به سرطان دهانه رحم باشد نیستند. نکته مهم این است که توجه داشته باشیم که زگیل تناسلی تبدیل به سرطان نمی شود، حتی وقتی که درمان نشود. خطرناک ترین نوع HPV می تواند برای سالها در بدن بماند بدون اینکه هیچ نشانه ای داشته باشد.

HPV چنان شایع است که بیشتر مردمی که زمانی رابطه جنسی داشته اند ( مردان و زنان) ویروس را می گیرند. بدلیل اینکه HPV می تواند بدون ضرر مدت زیادی جایی بماند، آن ها می توانند آلودگی را با خود داشته باشد حتی اگر چند سال قبل رابطه جنشی داشته باشیم. کاندوم ها می توانند خطر گرفتن HPV را کاهش دهد، اما نمی تواند بطور کامل از شما در مقابل ویروس مقابله کند. HPV به سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی و سرطان مقعد در هر دو جنس مرد و زن مرتبط می باشد.

اگر یکی سویه های پر خطر از HPV در بدن ماندگار شود می تواند باعث پیشرفت سلول غیر نرمال در دهانه رحم شود. این تغییرات پیش سرطانی به این معنی نمی باشد که شما سرطان دارید. اما با گذشت زمان، سلول های غیر نرمال ممکن است راهی باشد به سلول سرطانی. زمانی که سرطان پدیدار می شود، تمایل دارد که در دهانه رحم و محیط اطراف آن گسترش یابد.زنان اسپانیایی و آفریقایی- آمریکایی نسبت به زنان سفید پوست نرخ بالاتری از  سرطان دهانه رحم را دارا میباشند. همچنین خطر در زنان آلوده ای بالاتر است که:

سیگار میکشند

بچه های زیاد دارند

از قرص های ضد بارداری برای مدت زیاد استفاده میکنند

داشتن اچ آی وی مثبت یا سیستم ایمنی ضعیف

تست پاپ اسمیر یکی از موفقیت های بزرگ در تشخیص زود هنگام است. اغلب قبل از اینکه سرطان خود را نشان دهد، جاروب دهانه رحم می تواند سلول های غیر طبیعی را نشان دهد. در سن 21 سالگی ، زنان باید هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهند. از سن 30 تا 65 سالگی ، زنانی که هر دو تست پاپ اسمیر و HPV را انجام میدهند میتوانند مابین تست 5 سال وقفه قرار دهند. اما زنان با ریسک بالاتر اغلب نیاز به تست بیشتر دارند، بنابر این بهتر است با پزشک خود چک کنید. تست Skipping خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید: به دلیل آن که از تمام سرطان های دهانه رحم جلوگیری نمی کند، هنوز هم پس از دریافت واکسن HPV نیاز به آزمایش پاپ اسمیر می باشد.

اگر جواب تست نشان از غیر طبیعی بودن خفیف را داشته باشد، شما نیاز دارید تا تست را تکرار نمائید.  دکتر شما ممکن است برنامه تست کولپوسکوپی بدهد – امتحان با دستگاه افزایش دهنده نوری – برای بدست آوردن هرگونه تغییری در بافت دهانه رحم و همچنین برداشتن یک نمونه و بررسی زیر میکروسکوپ. اگر سلول غیر نرمال پیش سرطانی باشد، می توان آنها را حذف یا نابود کرد. جهت جلوگیری از پیشرفت سلول های پیش سرطانی به سلولهای سرطان این روش بسیار موفقیت آمیز است.

در بعضی موارد، دکتر ممکن است تست HPV DNA به علاوه پاپ اسمیر را انتخاب کند. این تست گونه پر ریسک HPVرا چک می کند. که ممکن است در ترکیب پاپ اسمیر برای غربالگری برای سرطان دهانه رحم در زنان بالای 30 سال استفاده شود. این تست همچنین برای زنان پس از اینکه جواب تست پاپ اسمیر آنها غیرنرمال باشد در هر سنی استفاده می شود.

بیوپسی شامل برداشتن قسمتی از بافت دهانه رحم برای تست در آزمایشگاه می باشد. پاتولوژیست نمونه بافت راچک می کند برای تغییر غیر نرمال، سلول های پیش سرطانی و سرطانی است. در اغلب موارد، بیوپسی در مطب دکتر در طول کلوپوسکوپی انجام می شود. بیوپسی مخروطی اجازه می دهد تا پاتولوژیست سلول های غیر طبیعی در زیر سطح دهانه رحم را بررسی کند، اما این آزمون ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشد.

مرحله صفر بیماری،  نشاندهنده سلول های سرطانی میباشد که تنها در سطح دهانه رحم یافت میشوند. سرطان پیشرفته تر به چهار مرحله تقسیم می شود. مرحله اول زمانی است که سرطان به خارج از دهانه رحم منتشر نشده است.مرحله دوم به معنای تومور به قسمت بالای واژن گسترش یافته است.تومور مرحله سوم گسترش به بخش پایین تر از واژن است و ممکن است که جریان ادرار را مسدود کند.در مرحله چهارم، تومور مثانه یا مقعد رسیده، و یا سلولهای سرطانی به دیگر بخش های بدن گسترش یافته و تومورهای جدیدی تشکیل شده است.

اگر سرطان از مرحله دوم نگذشته باشد، معمولا جراحی برای حذف بافتی که ممکن است سرطانی باشد پیشنهاد می شود. این معمولا شامل یک هیسترکتومی ، حذف دهانه رحم، خود رحم و بافتهای اطراف می باشد.جراح ممکن است لوله فالوپ، تخمدان و غدد لنفاوی نزدیک تومور را حذف کند.

همچنین پرتودرمانی خارجی با استفاده از اشعه X با انرژی بالا برای کشتن سلولهای سرطانی که در منطقه هدف قرار دارند. می تواند به تخریب سلول های سرطانی باقی مانده بعد از عمل جراحی کمک کند. تابش داخلی یا brachytherapy ، استفاده از مواد رادیواکتیو است که به تومور وارد می شود. زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم اغلب با ترکیبی از پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان می شوند.عوارض جانبی می تواند شامل کاهش تعداد سلول خون ، احساس خستگی، ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، مدفوع شل میباشد.

شیمی درمانی استفاده از دارو برای رسیدن به سرطان در هر جای بدن است. هنگامی که سرطان دهانه رحم به اعضای دورتر پخش می شود، ممکن است که شیمی درمانی گزینه اصلی درمان باشد. بسته به ویژگی های دارو و دوزهای خاص ، عوارض جانبی ممکن است شامل خستگی ، براحتی کبود شدن، ریزش مو، تهوع، استفراغ، و از دست دادن اشتها باشد.

درمان سرطان ممکن است باعث شود شما خسته و یا بی اشتها شوید. اما مهم این است که به اندازه کافی کالری برای حفظ وزن خود دریافت کنید. غذا خوردن خود را با یک متخصص تغذیه در طول درمان سرطان چک کنید.  فعال ماندن نیز بسیار مهم است. با ورزش ملایم می توانید انرژی خود را افزایش دهید در حالی که تهوع و استرس را کاهش می دهید. با دکتر خود مشورت کنید تا فعالیتی که برای شما مفید می باشد را پیدا کنید.

درمان برای سرطان دهانه رحم اغلب شامل برداشتن رحم و همچنین ممکن است شامل برداشتن تخمدانها باشد، که در بارداری آینده نقش بازی می کند. با این حال، اگر سرطان خیلی زود تشخیص داده شود ، ممکن است که شما هنوز هم قادر به داشتن فرزند بعد از درمان با جراحی باشید. یک روش به اسم  رادیکال تراکِلِکتومی (Radical Trachelectomy) می تواند دهانه رحم و بخشی از واژن را بر دارد در حالی که اکثریت رحم سالم و دست نخورده باقی می ماند.

شانس زنده ماندن کسانی که سرطان دهانه رحم دارند به اینکه چقد زود تشخیص داده شود بستگی دارد. تقریبا 68 درصد از زنان به طور کلی حداقل به مدت پنج سال پس از تشخیص زنده میمانند. اما آمار پیش بینی که چگونه به خوبی هر فرد به درمان پاسخ می دهند. اما آمار برای اینکه بفهمیم هر فرد چطور به درمان جواب واکنش نشان میدهد قابل پیش بینی نیست.

در حال حاضر برای دفع کردن دو نوع HPV که به شدت به سرطان دهانه رحم در ارتباط است واکسن در دسترس می باشد. هر دو سرواریکس و گارداسیل (Gardasil) نیاز به سه دوز در طی یک دوره شش ماهه دارند . مطالعات نشان می دهد واکسن در پیشگیری از عفونت های مزمن با دو نوع HPV که باعث 70 درصد از سرطان های دهانه رحم موثر است. گارداسیل نیز در برابر دو نوع HPV که باعث زگیل تناسلی می شود محافظت می کند.

واکسن تنها برای جلوگیری ازعفونت HPV استفاده می شود و نمی تواند آن را درمان کند. واکسن ها در صورتی موثر می باشند که قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود استفاده گردند. CDC توصیه می کند که به  پسران و دختران یک سری واکسن HPV را زمانی که آنها 11 یا 12 ساله هستند بدهند.

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید

بستن
بستن