" />غلبه بر استرس | نکاتی برای غلبه بر اضطراب در سخنرانی - تیتر جالب

غلبه بر استرس | نکاتی برای غلبه بر اضطراب در سخنرانی

[ad_1]

غلبه بر استرس | نکاتی برای غلبه بر اضطراب در سخنرانی

به این مطلب امتیاز دهید

غلبه بر استرس : راه های غلبه بر استرس و اضطراب هیجانی چیست ؟ چگونه استرس و نگرانی را درمان کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت روان ، راه کارهایی عملی و جدید برای درمان استرس و نگرانی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 درمان اضطراب و استرس

درمان اضطراب شدید , غلبه بر استرس

 

 

۸ روش اثبات شده برای غلبه بر استرس

کسی که همیشه استرس دارد به سختی می‌تواند از زندگی لذت ببرد. ممکن است نیمه شب از خواب بیدار شوید و ذهنتان درگیر شود و دیگر خوابتان نبرد، دچار نوسانات خلق و خو شوید، سر درد بگیرید، مشکلات گوارشی پیدا کنید، عضلاتتان دچار تنش شوند، دل درد بگیرید و …. در این مطلب به راه‌های مقابله با استرس پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

ما برای استرس‌های کوتاه مدت برنامه‌ریزی شده‌ایم، هورمون آدرنالین باید در زمان خطر ترشح شود تا واکنشی مناسب نشان بدهیم و جان خود را نجات دهیم. اما در دنیای مدرن امروزی ما با خطرات جدی روبرو نیستیم اما مدام استرس داریم مثلاً در ترافیک، مشکلات شغلی، دردسرهایی با بچه‌ها، مشکلاتی در روابط و نگرانی‌های مالی.

و نتیجه اینکه هورمون‌های استرس بیشتر اوقات در بدنمان می‌چرخند. به مرور زمان این اتفاق روی سلامت ما تأثیر می‌گذارد و استرس نیز موجب طیفی از بیماری‌های مزمن می‌شود از افسردگی گرفته تا بیماری‌های قلبی. عامل استرس شما هر چه که باشد در این مطلب راه‌های علمی و ثابت شده‌ی کنترل آن را به شما توصیه می‌کنیم تا احساس آرامش کنید.

 

در طبیعت وقت بگذرانید

تحقیقات نشان داده وقت سپری کردن در طبیعتی مانند جنگل، یکی از بهترین راه‌های بهبود روحیه است.

 

شکرگزار داشته‌هایتان باشید

توجه کردن به داشته‌ها و قدردان بودن بابت آن‌ها کمکتان می‌کند تا شادتر بشوید و بهتر بخوابید. طبق مطالعات هر وقت احساس آشفتگی و استرس کردید یک قلم و کاغذ بردارید و فوراً نگرشتان را تغییر دهید و به چیزهای خوبی که دارید فکر کنید و آن‌ها را روی کاغذ بیاورید و به خاطر آن‌ها از خداوند سپاسگزاری کنید.

 

به موسیقی گوش دهید

ورزش کردن یکی از بهترین راه‌های غلبه بر استرس است. مواد شیمیایی که هنگام ورزش و تحرک ترشح شده و وارد خون می‌شوند به احساس آرامش کمک زیادی می‌کنند. ورزش‌های هوازی ضربان قلب را بالا می‌برند و ثابت شده که از فعالیت‌های آرامش‌بخش دیگر مؤثرتر هستند

حتماً می‌دانید موسیقی می‌تواند روحیه‌تان را فوراً تغییر بدهد و مطالعه‌ای نیز دریافته که چیزی که این میان مهم است این است که به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید تا رگ‌هایتان باز شوند و جریان خون بهتری در بدنتان انجام بگیرد، با این کار کمک زیادی به خونسرد شدن و آرام شدن خودتان می‌کنید.

 

تشخیص دهید که چه زمانی نیاز دارید تنها باشید و چه زمانی به بودن در میان دیگران نیاز دارید

خیلی‌ها تصور می‌کنند وقتی استرس دارند باید زمانی را در خلوت خودشان سپری کنند. برای برخی از ما یک شب آرام و ساکت و به دور از دیگران برای آرام شدن کافی است. اما اگر شما یک آدم برونگرا هستید و انرژی خود را از بودن با دیگران کسب می‌کنید پس احتمالاً تنها بودن حالتان را بدتر می‌کند. شاید بد نباشد شام را با دوستانتان بیرون صرف کنید تا روحیه‌ی بهتری بگیرید.

 

ذهنتان را مشغول کنید

حتماً در مورد فواید مدیتیشن و ذهن آگاهی شنیده‌اید؛ یک جای راحت و ساکت بنشینید و نفس‌های عمیق بکشید، البته رام کردن یک ذهن ناآرام کار راحتی نیست اما باید تمرین کنید تا یاد بگیرید. اگر برایتان واقعاً دشوار است می‌توانید راه دیگری برای سرگرم کردن ذهنتان پیدا کنید. هر چیزی که نیاز به تمرکز شما داشته باشد خوب است، مثلاً رسیدگی به گل و گیاه، پختن کیک و شیرینی یا ورزش کردن.

 

اسطوخودوس بخورید

تحقیقات نشان می‌دهد استفاده کپسول‌های عصاره‌ی اسطوخودوس به اندازه‌ی داروهای ضد اضطراب موجود در بازار مؤثر هستند. می‌توانید دمنوش اسطوخودوس درست کنید و بنوشید یا در خانه‌تان اسانس اسطوخودوس اسپری کنید تا رایحه‌ی آرامش‌بخش آن آرامتان کند.

 

 

درمان اضطراب عصبی

کاهش اضطراب و استرس

 

 

تحرک داشته باشید

ورزش کردن یکی از بهترین راه‌های غلبه بر استرس است. مواد شیمیایی که هنگام ورزش و تحرک ترشح شده و وارد خون می‌شوند به احساس آرامش کمک زیادی می‌کنند. ورزش‌های هوازی ضربان قلب را بالا می‌برند و ثابت شده که از فعالیت‌های آرامش‌بخش دیگر مؤثرتر هستند. به هر حال هر تحرکی که از آن لذت می‌برید می‌تواند مفید باشد. حتی می‌توانید طناب بزنید یا با حلقه‌ی هولا هوپ تمرین کنید.

 

کمتر کافئین استفاده کنید

وقتی سرتان شلوغ است و احساس می‌کنید نیاز دارید تا متمرکزتر و هوشیارتر باشید ممکن است وسوسه شوید که سراغ کافئین بروید اما کافئین زیاد می‌تواند شما را عصبی کند و در نهایت روز بعد مضطرب‌تر شوید. به جای قهوه می‌توانید دمنوش‌های آرامش‌بخش بنوشید مانند دمنوش بابونه.

 

  نکاتی برای غلبه بر اضطراب در سخنرانی

ریتم مناسبی برای سخنرانی‎تان بیابید

زمانی‎که شما با ریتمی تند و جویده جویده، کلمات خود را ادا می‎کنید، نمی‎توانید آنچه در سر دارید را به‎صورت کامل در ذهن حاضران در سالن تفهیم کنید و گویی آنها رابا مجموعه‎ای از سؤالات پی در پی با این عنوان که “الان سخنران دقیقاً چه منظوری داشت؟” در سرگشتگی و ابهام رها می‎کنید.

اگر به خاطر استرس می‎خواهید با ریتمی تند، کار خود را به پایان برسانید، یک نفس عمیق بکشید و بر روی پیام خود تمرکز کنید تا آرامش از دست رفته‎تان را بازیابید و مجدداً به کار خود با آرامش ادامه دهید.

سخنرانی با ریتم بسیار کند نیز معایب خاص خود را دارد. ریتم کند و بسیار آرام برای شنونده خسته‎کننده و کسالت‎بار است و حتی ممکن است حاضران در سالن احساس خواب‎آلودگی کنند.بهترین حالت برای اجراء، بهره‎گیری از ریتمی متعادل است به همراه تن صدایی که یکنواختی ندارد و زیر و بمی صدای خود را در نحوه ادای کلمات، کاملاً رعایت می‎کند.

 

از تیک‎های کلامی و حرکتی بپرهیزید

برخی از افراد هنگام دلشوره دچار برخی از تیک‎های عصبی و حرکتی یا حتی کلامی می‎شوند. ادای برخی از واژگان به عنوان تکه کلام خاص خودتان برای شنونده فاقد جذابیت است. این موضوع درباره تیک‎های حرکتی نیز صادق است. پس تا جائی‎که امکان دارد از تکرار واژه‎ها و ارتباطات غیرکلامی جداً خودداری کنید.

 

دنیای ذهنی خود را تغییر دهید

همانطور که می‎دانید درمان قطعی برای رفع دلشوره و نگرانی وجود ندارد،بلکه این تغییر رفتار خود شماست که می‎تواند بهترین درمان باشد. همه چیز از یک فکر و ایده ذهنی منفی شروع می‎شود که نخستین نشانه‎اش این است که احساس می‎کنید، همه عضلات بدنتان گرفته است،امّا کنترل کردن این حس در دستان شماست.

قبل از هر چیز مانع ورود افکار منفی خود باشید، امّا در صورتی‎ که یک ایده‎ منفی به‎صورت ناگهانی به ذهنتان خطور کردبه آن شاخ و برگ اضافه نکنید. به‎طور مثال: اگر در روزهای تمرین برای اجراء در یک لحظه این ایده به ذهنتان خطور کرد: “راستی اگر یکی از حاضران در سالن، فلان سؤال را از من بپرسد و من نتوانم جواب درستی به او بدهم چه می‎شود؟” در وهله اول اگر ذهنی منفی‎باف داشته باشید، به سرعت شروع به پردازش مابقی مشکلات مربوط به اجراء خواهید کرد، امّا اگر این فرآیند را کنترل کنید، می‎توانید در مرحله بعدی به دنبال پاسخی برای سؤالات احتمالی مخاطبان باشید تا دلواپسی خود را رفع کنید.

تلاش کنید، آگاهانه افکار تان را تحت کنترل بگیرید وروی آن‎ها تمرکز کنید. در هنگام بروز هر نوع تفکر منفی، بهتر است، نوع برداشت خود را نسبت به آن موضوع عوض کنید. مثلاً زمانی‎ که یکی از نقاط ضعف خود را برای اجراء به یاد آوردید، به جای تمرکز بر روی آن، می‎توانید این مشکل را در مرحله اول بپذیرید، سپس با خود یاد‎آوری کنید که آگاهی درباره این موضوع باعث پیشرفت شما می‎شود و نه عقب ماندگی، زیرا اکنون که از این نقطه ضعف مطلع هستید، می‎توانید با تمرین و پشتکار آنرا از میان ببرید. بنابراین این نگرانی به نفع شما تمام شده، زیرا تبدیل به انسانی قوی‎تر با صفات مطلوب‎تری برای روز سخنرانی شده‎اید.

در شرایطی که دلشوره به سراغتان می‎آید،اگر تنها باشید بیشتر به این حس دامن می‎زنید؛ امّا اگر در این شرایط، اوقات خود را با دوستان و افراد خانواده‎تان بگذرانید و احساسات خود را با آن‎ها در میان بگذارید، نگرانی‎ شما به میزان محسوسی کاهش خواهد یافت.

سعی کنید با افراد مثبت‎اندیش و خونسرد دلشوره‎هایتان را در میان بگذارید. چرا که این افراد می‎توانند با انرژی‎های مثبت درونی‎شان از دلواپسی شما بکاهند.

 

 

داروی اضطراب

نکاتی درباره استرس و اضطراب

غلبه بر استرس | نکاتی برای غلبه بر اضطراب در سخنرانی

منبع: سلامت نیوز/ سخنوران / بیتوته

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
بستن