علایم حمله قلبی چیست و چگونه رخ میدهد

[ad_1]

علایم حمله قلبی چیست و چگونه رخ میدهد

به این مطلب امتیاز دهید

علایم حمله قلبی : آیا بعد از حمله قلبی میتوان ورزش کرد ؟ چگونه حمله قلبی را تشخیص دهیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره علائم بیماریها ، راه های تشخیص حمله قلبی ، و مراقبت های بعد از آن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

علائم حمله قلبی در جوانان

جلوگیری از حمله قلبی , علایم حمله قلبی

 

 

 

آیا باید بعد از حمله قلبی ورزش کرد؟

طبق مطالعات جدید، فعال بودن بعد از حمله قلبی احتمال مرگ تا چهار سال بعد را کاهش می‌دهد.

به نقل از سایت MNT، حمله قلبی یا جراحی قلب باعث ایجاد تغییرات زیادی در زندگی می‌شود. برای برخی از افراد این زنگ خطری است تا شروع به فعالیت کنند.

بعضی از افراد بعد از حمله قلبی از فعالیت کردن می‌ترسند اما فعالیت فیزیکی  بعد از حمله قلبی باعث طول عمر می‌شود.

بررسی‌های انجام شده در جامعه تخصص قلب اروپا نشان داده است که ورزشی بعد از حمله قلبی تا چهار سال احتمال مرگ را کاهش می‌دهد.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: افراد فعال کمتر احتمال حمله قلبی دارند و طول عمر بیشتری دارند. با این حال تاثیر ورزش بر زندگی افرادی که حمله قلبی داشته‌اند مشخص نبود.

در مقایسه با افرادی که فعالیت ندارند، افرادی که بعد از حمله قلبی به صورت مرتب فعالیت دارند ۵۹ درصد کمتر در معرض مرگ هستند. نتیجه‌ این تحقیقات برای تمام بیماران حمله قلبی صادق است.

 

حمله قلبی چیست ؟

زمانی که به علت گرفتگی رگ قلب، خون به عضله قلب شما نرسد، عضله قلب اکسیژن خود را دریافت نمی کند.

 بدون اکسیژن سلول های عضله قلب یا آسیب می بینند یا می میرند. تنها راه نجات رساندن سریع جریان خون به عضله قلب است.

اگر فکر می کنید علائم حمله قلبی را دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید

.

علل گرفتگی عروق قلب :

در طول زمان رسوب کلسترول باعث ایجاد پلاک در دیواره داخلی رگ های قلب می شود. اغلب حملات قلبی زمانی رخ می دهد که تکه ای از این پلاک بشکند. یک لخته خون روی پلاک شکسته شده تشکیل می شود و مسیر رگ قلب را می بندد

.

علائم :

ممکن است شما احساس درد، فشار یا ناراحتی در قفسه سینه یا احساس تنگی نفس، تعریق، تهوع یا ضعف شدید داشته باشید. احساس درد ناراحتی ممکن است در گردن، فک یا شانه هم وجود داشته باشد. علائم ممکن است در خانم ها یا آقایان متفاوت باشد. آقایان با احتمال بیشتری دچار تعریق سرد یا احساس درد تیر کشنده به سمت انگشتان در دست چپ می شوند

.

علائم در خانم ها :

خانم ها با احتمال بیشتری نسبت به آقایان دچار درد پشت یا گردن، سوزش سر دل یا احساس تنگی نفس می شوند. آنها علائم مشکل معده مثل احساس دل به هم خوردگی، تهوع و استفراغ را بیشتر نشان می دهند. همچنین با احتمال بیشتری احساس خستگی شدید، سبکی سر یا سیاهی رفتن چشم پیدا می کنند. چند هفته قلب از حمله قلبی ممکن است یک خانم علائم سرماخوردگی یا مشکل خواب داشته باشد

.

چه باید کرد :

اگر شما علائمی را که ممکن است مربوط به حمله قلبی باشد، دارید بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. اگر درمان طی ۹۰ دقیقه اول حمله قلبی آغاز شود، احتمال بقای شما بیشتر است. بلافاصله همزمان با تلفن به اورژانس، قرص آسپرین را بجوید و قورت دهید تا خطر کمتر شود. اگر شما در کنار فردی هستید که پس از ایجاد علائم هوشیاری خود را از دست داده ، عملیات احیا با دست را آغاز کنید تا شانس بقای او را بیشتر کنید

.

تشخیص :

یک نوار قلب در ابتدای امر میتواند به پزشک در تشخیص حمله قلبی کمک کند. همچنین تا حدی می تواند رگ درگیر را مشخص کند. اگر نوار قلب به تنهایی کمک کننده نباشد، یک آزمایش خون می تواند به تشخیص حمله قلبی کمک کند

.

درمان :

بسته به شرایط ممکن است پزشک شما، داروهای حل کننده لخته یا آنژیوگرافی عروق قلبی را برای شما انتخاب کند. گاهی در هنگام آنژیوگرافی با کمک بالون و استنت رگ قابل باز شدن است

.

عوامل خطر چه هستند؟

عواملی که شما را در معرض خطر حمله قلبی قرار می دهند عبارتست از : افزایش سن، مرد بودن، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، استفاده سیگار، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، چاقی، استرس، ورزش نکردن و البته افسردگی

.

پیشگیری :

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. این کار بلافاصله شانس حمله قلبی را به یک سوم کاهش می دهد. ورزش کنید (حداقل ۳۰ دقیق ورزش با شدت متوسط در روز و حداقل ۵ روز در هفته) . تغذیه مناسب داشته باشید (به اسلاید مربوط به تغذیه مراجعه کنید). برای بعضی افراد استفاده روزانه یک عدد آسپرین کمک کننده است. به این منظور با پزشک خود مشورت کنید. با کمک مشاور راه هایی برای کنترل استرس خود پیدا کنید

.

زندگی پس از حمله قلبی :

شما پس از چند روز بستری در بیمارستان مرخص می شوید. پس از چند هفته می توانید به زندگی عادی خود بازگردید. بازتوانی قلبی که مجموعه ای از ورزش های مناسب برای قلب است می تواند سرعت بهبودی شما را بیشتر کند. درمورد امکان انجام فعالیت های خاص با پزشک خود مشورت کنید.

 

* سکته بیشتر در چه سنی رخ می دهد؟

– سکته های قلبی در گذشته در سنین  ۶۰و۶۵ دیده می شد. متاسفانه با توجه به کم تحرکی افراد، استفاده غذاهای فست فود و استرس های روحی و روانی در زندگی شهری، الان سکته های قلبی در سن حدود  ۴۰،۴۵سال رخ می دهد.

 

 *بیشترین تاثیر درسکته قلبی کم تحرکی دارد یا تغذیه؟

– درسکته های قلبی یک عامل به تنهایی تاثیر ندارد،بلکه فاکتورهای مختلف وجود دارند که باعث بیماریهای قلبی می شوند و همدیگر را تشدید می کنند.فاکتورهای اعم از:چاقی ، تغذیه بد، استرس ، کم تحرکی، آلودگی های صوتی و محیطی  وسیگار.

 

 

 مدت زمان حمله قلبی

انواع سکته قلبی

 

 

 انسان با رعایت چه نکاتی کمتر در معرض سکته قلبی قرار می گیرد؟

باید سیگار را کاملا ترک کند،قند خون و فشار خون را کنترل کند.داروهای قندخون و فشار خون را منظم استفاده کند. وزن نرمال باشد، چربی از رژیم غذایی حذف و گوشت قرمز حتی المقدور کم استفاده شود،نمک غذا کم باشد، سبزی میوه ها بیشتر توصیه  می شود،هرروز ۲۰الی ۳۰دقیقه در فضای آزاد ورزش کند، استرس و فشارهای روحی کمترشود.

 

* آیا گروه خون تاثیری در سکته مغزی و قلبی دارد؟

– نه تاثیر خاصی ندارد.

 

 * آیا استفاده از تلفن همراه در سکته های قلبی تاثیر دارد؟

– تاثیر ندارد و در این زمینه مقاله یا چیزی ثابت نشده،ولی امکان تشدید تپش قلب هست.

 

 * آیا باشنیدن خبر خوب یا بد احتمال سکته است؟         

– خبر خوب یا بد به تنهایی تاثیر ندارد. این دو عامل اگر باعث استرس شوند ماده ای با اسم کاتاکولامین ترشح  می شود. موقع استرس یا وقتی می ترسیم قلب شروع به تند زدن می کند. مثل اینکه ورزش یا فعالیتی صورت گرفته باشد و باعث قرمزی پوست می شود. این علائم به خاطرهورمون هایی است که در بدن ترشح می شود. در رگ های قلب پلاک هایی وجود دارد که تپش  قلب باعث پاره شدن این پلاکها می شود و همان جا لخته می کند و موجب بیماریهای قلبی و سکته  می شود.

 

* آیا فشار خون در سکته قلبی تاثیر دارد؟

– بله فشار خون هم در سکته های قلبی وهم در سکته های مغزی نقش اساسی دارد.فشار خون بیماری است که درمان ندارد، ولی قابل کنترل است.

 

* چطور بعضی افراد  فشار خون دارند و بعضی  ندارند؟

–  از ۱۰۰مریض، در ۹۵ نفر علت فشار خون ناشناخته است.در ۵درصد موارد علت ممکن است  تنگی شریان کلیه وتنگی ائورت باشد که فشار خون ثانویه نام دارند. اکثر فشار خونها درمان قطعی ندارند.ولی قابل کنترل هستند.

 

* چه زمانی سکته قلبی منجر به مرگ می شود؟

– مرگ و زندگی دست خداست،سکته یکی از علت های مرگ است.در بعضی مواقع  با سکته خیلی خفیف مرگ رخ می دهد.ولی در سکته های شدید احتمالا فرد نمی میرد. یکی از علل های فوت در دنیا سکته قلبی است. گرفتگی رگ جلوی  قلب باعث سکته شدید می شود که درصد مرگ در چنین وضعی بیشتر است و عاملی است که ریسک مرگ را بالا می برد. عامل دیگر این است که  مرگ فرد سکته کند و دیر به پزشک مراجعه کند یا داروها را دیر شروع کند.

 

* سکته قلبی علایم و نشانه ای دارد؟

– بله؛ شایع ترین علامت سکته قلبی، درد قلب است،ولی افراد با اشتباه گرفتن درد قلب با دردهای دیگر مثل درد معده یا قولنج کردن به این علت درد را جدی نمی گیرند.این عامل باعث می شود دیر به پزشک مراجعه کنند.

در بعضی از بیماران علائم سکته، درد نیست فقط ممکن دچار تنگی نفس وعرق ریزی و حالت تهوع واستفراغ شوند. در افرادی که دچارقند خون هستند سکته بدون درد رخ می دهد.

 

* احتمال مرگ در سکته قلبی و مغزی نسبت به هم چگونه است؟

– در سکته مغزی گرفتگی رگ مغز و در سکته قلبی گرفتگی رگ قلب رخ می دهد،احتمال مرگ در هر کدام بستگی به شدت سکته و خونریزی و گرفتگی دارد.

 

 * سکته قلبی و مغزی در زنان بیشتر است یا مردان؟

– در مردان بیشتر است.

 

* ژن فرد درسکته قلبی تاثیر دارد؟

– ژن یکی از علتهای سکته قلبی سابقه فامیلی است، یکی از علل سکته قلبی هایپرکلسترول است. یعنی در بعضی افراد چربی خون بالاست و چربی زائد رسوب می کند.

 

* بیماری های قلبی و سکته قلبی بیشتر کدام افراد را تهدید می کنند؟

– افرادی که دیابتی و کم تحرک هستند.

 

* راه تشخیص و درمان گرفتگی های رگ قلبی چیست؟

در مواقعی مریض را آنژیوگرافی می کنیم.در آنژیو گرافی تشخیص داده می شود که کدام  وچند  رگ گرفته شده  و چه درمانی  اعم ازدارو ،عمل یا بالن و فنر نیاز است. هر کدام از این درمان ها در جای خود بهتر جواب می دهد. اخیرا استفاده دارو کم شده، افراد بیشترعمل یا بالن را انتخاب می کنند.

 

 * آینده سکته قلبی و مغزی  چگونه پیش بینی می شود؟

– سکته قلبی در کشورهای صنعتی  درحال کنترل است. آنها به مردم خود آموزش های جامع می دهند. غذاهای ناسالم را تا حد ممکن حذف می کنند و به ورزش اهمیت به سزایی می دهند. اما متاسفانه در ایران سکته در حال زیادن شدن است. امیدواریم با اطلاعاتی که داده می شود درصد سکته پایین بیاید.

 

 

 

 سکته قلبی خفیف

نکاتی درباره حمله قلبی

علایم حمله قلبی چیست و چگونه رخ میدهد

 

منبع: ایسنا/ عصرایران / بیتوته/ بازار طب بلاگ

[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
قالب وردپرس وردپرس افزونه وردپرس پاتوق وردپرس
بستن