تیترهای جالب

فلج خواب چیست | وقتی نصفه شب بیدار میشوید و نمی توانید حرکت کنید

[ad_1]

فلج خواب چیست | وقتی نصفه شب بیدار میشوید و نمی توانید حرکت کنید

به این مطلب امتیاز دهید

فلج خواب یعنی چه ؟ چرا گاهی در هنگام خواب دچار فلج خواب میشویم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت عمومی ، علت وقوع فلج خواب در بعضی شبها در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

موانع بهداشت خواب

بهداشت خواب چیست , فلج خواب

 

 

چرا گاهی وقتی نصفه شب بیدار میشوید، نمی توانید حرکت کنید و تکان بخورید؟!

تصور کنید که شما به طور ناگهانی از خواب بیدار می شوید و نمی توانید یک عضله راحرکت دهید ترسناک و وحشتناک به نظر می رسد، اما بالاخره این تجربه ای است که بسیاری از آدمها حتی در یک لحظه از زندگیشان تجربه کرده اند. این پدیده روانشناسی عجیب و غریب به عنوان فلج خواب شناخته شده است .جایی که فرد برای یک مدت کوتاهی نه میتواند حرف بزند ونه اینکه حرکت کند. این یک حالت انتقالی بین بیداری و خواب است که اغلب با توهم همراه است.

توهم و هذیان: مثل حس کردن حضور کسی که در اتاق یا نشستن کسی روی قفسه سینه، رایج هستند و ممکن است فرد برای نفس کشیدن به مشکل برخورد کند و برایش سخت باشد. این تجربیات فیزیکی، مانند رد شدن یک جریان قوی از بدن،معمول میباشد.

براساس یک نظر سنجی سیستماتیک که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد ، فلج و رخوت در خواب یک مورد نسبتا شایع میباشد.

براساس ۳۵ مطالعه و تحقیق نشان داده شده است که اکثر افراد در طول زندگیشان ۳۶۰۰۰ بار دچار چنین شکلی می شوند. محققین فهمیده اند که ۶ الی ۷ درصد از عموم مردم، این را تجربه می کنند، که۲۸/۳%آنها از گروه مردمی با ریسک بالا هستند.

مثل دانش آموزانی که دارای اختلال خواب هستند. ۳۱/۹%آنها در میان افرادی هستند که از اضطراب و افسردگی رنج میبرند.

این مطالعه به تحقیقات بیشتری نیاز دارد و بررسی بیشتری باید انجام شود تا بتوان بیشتر در مورد تاثیر آن بر وضعیت جسمانی و احساسی فرد؛ اطلاعات کسب کرد و وضعیت آن مشخص شود.

 

چه زمانی این فلج و بی حالی در خواب رخ میدهد؟؟

معمولا این اتفاق ،در زمان خاص در طول خواب رخ میدهد. در حالی که شما به خواب میروید ،بدنتان به آرامی آرام میشود،و ممکن است شما نتوانید خیلی سریع بدن خود را حرکت دهید و یا حتی صحبت کنید. بدن شما در طول خواب ،به طور متناوب ،بین حالت REM (سرعت حرکت چشم) و NREM(حرکت آهسته چشم)جا به جا میشود.در پایان NREM ،خواب شمابه REM تغییر میکند.

جایی که چشمها به سرعت حرکت میکنند،اما بدن شما بسیار آرام است. REM، عمیق ترین قسمت از چرخه خواب شماست ،وقتی که مغز شما باعث می شود، رویاهایی واضح و روشن ببینید. در این زمان ،عضلات بدن شما ،اساسا خاموش میشود تا شما در هنگام خواب و رویا دیدن ،عملکردی با بدن خود نداشته باشید.

اگر شما قبل از حالت چرخه REM از خواب بیدار شوید،کاملا آگاه هستید. اما بدن شما هنوز در حالت REM قرار دارد و شما قادر به حرکات داوطلبانه و خودکار و آگاهانه نیستید. چه نوع هذیان و توهم هایی در فلج خواب رخ میدهند؟ بر طبق یک مطالعه منتشر شده در باره آگاهی و شناخت درسال ۱۹۹۹،سه نوع توهم در طول فلج خواب رخ میدهد.

کابوس: در این نوع ،مردم احساس سوزش شدیدی ،روی سینه خود دارند و احساس میشود که نمیتوانند نفس بکشند.

در این جا ،بدن هنوز در حالت تنفس REM است.

نفوذ گر:در اینجا مردم حضور یک شخص ،ترس و توهم های بصری و شنیداری را حس میکنند.این یک حالتی است که در آن مردم ممکن است از کوچکترین محرک ها آگاهی داشته باشند.

تجربه های بدنی غیر معمول:در این نوع ،افراد تجربه های غیر از بدن طبیعی ،مانند پرواز و شناور بودن میکنند.

در اینجا ،قسمت های مختلف مغز بیدار میشوند.

 

چه کسی میتواند به فلج خواب دچار شود؟

طبق آکادمی پزشکی خواب آمریکا،افراد در سن ۱۴ تا ۱۷ سالگی ،فلج در خواب را برای اولین بار تجربه میکنند. این موضوع میتواند برای ۵ تا ۴۰ درصد افراد چه زن و چه مرد درهر گروه سنی اتفاق بیفتد.

اما طبق تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵ ،نشان میدهد که در این سنین ضعیف تر رخ میدهد با این حال هنوز مطالعات بیشتری برای رسیدن به نظر و نتیجه گیری قاطع لازم است.

برخی از عوامل مشترک برای دچار شدن به فلج در خواب عبارتند از:

خواب نا مناسب.

تغییرات مکدر در برنامه های خواب،مشکلات روانی،مانند اضطراب،استرس زیاد و یا اختلال دو قطبی را در بر دارند.

زمینه ژنتیکی.

خوابیدن به پشت.

مشکلات خواب مانند نارکولپسی یا گرفتن عظلات ساق پا استفاده از داروهای خاص.

سوء استفاده موادمخدر .

 

 

مراحل خواب

بهداشت خواب کودک

 

 

آیا این مشکل در خواب میتواند پیشگیری یا درمان شود؟؟

پیشگیری و یا درمان رخوت و فلج شدن در خواب میتواند، مشکل باشد، زیرا این امر مربوط به وراثت است و به مجموعه ای دیگر از مسائل خواب و سلامت مرتبط است.

با این حال، بسیاری از کارهایی که میتوانید برای حل این مشکل انجام دهید،وجود دارد:

سعی کنید زندگی خود را مدیریت کنید و استرس و تنش را کاهش دهید ورزش را به صورت منظم انجام دهید.(اما نه قبل از رفتن به خواب)

یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید و استراحت کافی کنید.اگر اختلالات روانی ،مانند اضطراب یا افسردگی دارید ،داروهایی را که توسط پزشک تجویز شده است را به طور منظم استفاده کنید.

به پشت بدن خود نخوابید.

حتما سعی کنید پهلو بخوابید. (مخصوصا پهلوی راست).

برای بیرون آمدن از این حالت بدن، سعی کنید انگشت پا یا دست را به آرامی حرکت دهید و روی آن تمرکز کنید .

به یاد داشته باشید که در این حالت ،جایی برای نگرانی نیست.

اگر رخ دهد، یک اتفاق طبیعی است و میتوانید با اقدامات مناسب به راحتی آن را مدیریت کنید.

 

 منظور از بهداشت خواب چیست؟

اگر اصول بهداشت خواب را رعایت کنید، میزان خوابتان مناسب خواهد شد. بهـداشـت خواب مجموعه کارهایی است که به فرد کمک می کنند تا خواب راحتی را تجربه کند. این کارها بسیار ساده هستند و اکثر افراد از آن آگاهی دارند اما در موقع خواب به آن عمل نمی کنند. شمامی تـوانیـد با چند اصـلاح و تـعـدیـل در شیـوه زنـدگی خـود بطور چشمگیری کیفیت خـواب خـود را بـهبـود ببـخشـید.

۱) بهترین زمان خواب، هنگام شب بخصوص قبل از نیمه شب (ساعت ۲۱-۴ صبح) است.

۲) ا از خوابیدن در روز و بخصوص ساعات عصر به شدت خودداری کنید.

۳) خواب نه با شکم کاملا سیر و نه با شکم خالی مناسب نیست. شام را میبایست حداقل ۳-۲ ساعت پیش از خواب صرف کرد.

۴) بهترین حالت خواب بر پهلو خوابیدن است. به پشت و و به شکم اصلا نخوابید.

۵) محل خواب باید پاکیزه، نرم، ملایم، به دور از رایحه بد و یا مواد محرک مثل عطرهای تند باشد.

۶) بپیش از خواب از کار و اعمال مهیج و درگیری های ذهنی خودداری کرد. داشتن آرامش روحی یکی از ارکان خواب آرام به حساب می آید.

۷) برای استراحت کامل مغز در خواب باید خون را به سمت پاها سوق داد و برای این کار دو راه توصیه می شود: ۱) آن که پاها را گرمتر از سر نگه داریم. ۲) رختخواب را به نحوی سرازیر قرار دهیم که طرف سر رخت خواب ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر بالاتر از پا باشد. بدین ترتیب خون از سر و سینه به سمت پاها حرکت می کند و باعث خواب راحت می شود.

۸) برای درمان بی خوابی تغییر سبک زندگی و رعایت اصول بهداشت خواب بسیار کمک کننده است. در بحث تغذیه طب سنتی به استفاده غذاهای سرد و تر و طب جدید به استفاده غذاهای حاوی تریپتوفان و سروتونین توصیه می کند. استفاده ماست، شیر، کاهو، بادام و همچنین ماساژ با روغن گیاهانی همچون بنفشه، اسطخودوس و بادام در هردو طب برای درمان بی خوابی توصیه شده است. قبل از خواب استفاده سیگار، چای، قهوه، (الکل!!)، و داروی خواب آور توصیه نمی شود.

۹) در صورت احساس خواب آلودگی در طول روز روزی نیم ساعت پیاده روی سریع در آفتاب بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

 

 چرا در خواب ارضا می شویم

فلج خواب چیست

فلج خواب چیست | وقتی نصفه شب بیدار میشوید و نمی توانید حرکت کنید

 

منبع : پرتال اول / نمناک

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
بستن