تیترهای جالب

عوارض کم خوابی و تاثیر آن بر شغل شما

[ad_1]

عوارض کم خوابی و تاثیر آن بر شغل شما

5 امتیاز از 1 رای

عوارض کم خوابی چیست ؟ تاثیر کم خوابی بر روند کار و محیط کاری افراد چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره زندگی بهتر ، عوارض کم خوابی برای بدن و تاثیر آن در محیط کار در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

نحوه برخورد با همکاران در محیط کار

در محیط کار چگونه باشیم , عوارض کم خوابی

 

 

۶ نشانه هشدار دهنده رفتار در محل کار که خبر از کم خوابی می دهد

سالهاست که پزشکان تلاش کرده اند تا به ما بفهمانند ،نخوابیدن کافی، عواقب زیادی برای بدنمان دارد مانند:افزایش وزن، شکسته شدن پوست، کاهش مقاومت در برابر بیماری، پف چشم.

اما طریقه ای که عدم خواب کافی ، مغز را به هم میریزد، نتیجه اش فقط هشدارهای فیزیکی نیست شواهد عدم خواب کافی، خودش را در رفتار ما هم نشان می دهد رفتاری که در بخشی از آنها در محیط کار خود را بروز می دهند و در ادامه این بخش از نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

تغییرات رفتاری شما در محل کار که خبر از نیاز بدنتان به خواب بیشتر می دهند

 

شما اغلب خود را درگیر بحث و در وسط درگیری ها می یابید

محرومیت از خواب اثرات منفی بر روی خلق و خوی شما می گذارد و شما را بیشتر به مسائلی مانند افسردگی و حساسیت به رویدادهای روزمره تبدیل می کند بیشتر محققان فکر می کنند که کمبود خواب می تواند کنترل ضربان قلب را کاهش دهد و حتی باعث میشود در مقابل چیزی که شما را به چالش کشیده رفتار آرام و خوبی نداشته باشید و قبل از حرف زدنتان فکر نکنید.شما حتی می توانید گوشه های پول را ببرید یا از اعتبار دیگران استفاده کنید.

 

مردم از خواسته شما توضیح میخواهند و یا به نظر می رسد درتصمیم گیری شما سوالاتی دارند

کمبود خواب بر توانایی مغز در پردازش اطلاعات تاثیر می گذارد و به خوبی تمرکز نمی کند. که همراه با تنظیمات عاطفی ضعیف، می تواند به قضاوت ضعیف و تصمیم گیری بدون در نظر گرفتن داده ها به درستی ترجمه نشود. به عنوان مثال، مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که دقت در وظایف هایی که نیاز به تصمیم گیری سریع داشت ۲٫۴٪ افراد محروم از خواب بودند، در مقایسه با ۴٫۳٪ در افرادی که استراحت کرده انده ، شما همچنین می توانید درخواست های واضح و یا واکنش های عجیب دریافت کنید، زیرا شما فراموش کرده اید که افراد مهم را در آن بگذارید.

 

شما به فردی، کمی کند ذهن تبدیل شده اید

هماهنگی عالی در واقع نیاز به مقدار قابل توجهی از پردازش ذهنی دارد، به عنوان مثال مغز باید دقیقا مشخص کند که در فضای شما بر اساس ورودی حسی و ارسال پیام های زیادی از طریق بدن برای کمک به شما در ایجاد ثبات، حرکت و واکنش دهد با این حال، زمانی که خواب می بینید، مغز با این خواسته ها درگیر است . تمرکز و توجه ضعیف، می تواند مشکلات ما را حتی بدتر کند.در واقع، یک مطالعه از M. Williamson و Anne-Marie Feyer نشان داد که محرومیت از خواب به طور متوسط باعث کاهش عملکرد شناختی و حرکتی میشود.

 

شما بارها و بارها از مطالب استفاده می کنید

از آنجا که محرومیت از خواب بر شناخت و تمرکز تأثیر می گذارد، یاداوری و درک اطلاعات بسیار سخت تر میشوند شما ممکن است از مردم بخواهید حرف خودشان را تکرار کنند. زیرا شما ناخواسته از خستگی خسته شده اید. یادداشت برداری وسواس انگیز است زیرا شما به یاد نمی آورید که چه چیزی نوشته نشده است و حتی پس از آن شما به تقویم گوگل سر میزنید، با چک کردن غلط املایی و سایر ابزارهای غلط استفاده می کنید.

شما همچنین ممکن است دریابید که باید وقت بیشتری را صرف حفظ کردن نکات مهم ارایه ای خود کنید، یا اینکه بارها باید پاراگراف به پاراگراف را بخوانید قبل از اینکه هر مطلبی شما را در خودش غرق کند. یکی دیگر از علائم این است که شما در حال انجام بر روی کار خود هستید، و مدام حس خواهی کرد که چیزی گم شده یا اشتباه است و فراموش کرده اید. هر یک از این عادت ها می تواند به کاهش خروجی یا کیفیت پایین تر کار تبدیل شود.

 

شما هزینه بیشتری برای انجام کار کمتر میپردازید

کاهش کنترل پالس می تواند به طور کلی هزینه های زیادی را باعث شود اما زمانی که شما خسته هستید، احتمال بیشتری نیز دارید که احساس کنید ،انرژی ندارید و یا نمی توانید کارهای ساده ای را به تنهایی انجام دهید..

نتیجه؟ شما یک عالمه در کافه تریا پول خرج میکنید، زیرا شما تصمیم می گیرید که ناهار با خود نبرید یا شروع به جستجوی فروشگاه های مواد غذایی با خدمات تحیل میگردید و یا خانه سازی می کنید. شما به خودتان می گوئید که سلامت تان و وقت شما ارزشش را دارد، اما برای پرداخت هزینه های خدمات، به کارتان بازگردید، در مورد صورتحساب ها به خودتان فشار می آورید.

 

 

موفقیت در محیط کار

چگونه با همکاران خود رفتار کنیم

 

 

شما فرصت های خوب شغلی را از دست میدهید

زمانی که شما از لحاظ فیزیکی در محدودیت هستید، دفعه ای که کسی پیشنهاد می کند که مسئولیت دیگری را بپذیرید یا کاری جدیدی را برای خود انجام دهید، شما او را ترک می کنید و مانند یک لاک پشت به پوسته خود میچسبید. شما ممکن است متوجه باشید که یک شانس خوب در مقابل شما وجود دارد، اما خودتان را متقاعد می کنید که راحت هستید یا به آن نیاز ندارید، زیرا ناخودآگاه شما نمی توانید تصور کند که بیشتر از این شلوغ شوید.

استراحت و چرت زدن ،برای شما مناسب است. و یکی از رقابتی ترین و هوشمندانه ترین چیزهایی است که می توانید انجام دهید! پس بالشت و پتوی خود را پهن کنید،زیرا در دراز مدت،این کار به نفع شماست.

 

کمبود خواب چه تاثیری بر سلامتی می گذارد؟
تا به حال از چند نفر شنیده اید که شش ساعت خواب در طول شب برایشان کافی است؟ چنین جمله ای نشان می دهد این فرد سرش شلوغ است و کارهای زیادی برای انجام دادن دارد. تحقیقات نشان داده افراد بالغ نباید کمتر از ۷ تا ۹ ساعت بخوابند و اگر این مقدار خوابی که مورد نیاز بدنتان است را ندارید عواقبش وخیم خواهد بود.

 

در این جامعه دائما در حال تحول و سریع دنیایی از تعهدات و مسئولیت ها را طی ۲۴ ساعت روز از سر می گذرانیم. متاسفانه در لیست اولویت ها، یک شب کامل خوابیدن خیلی سخت پیدا می شود. خیلی از ما از خواب خود می زنند تا بتوانند بیشتر به کارهای روزشان برسند. اگر به اندازه کافی خواب نداشته باشیم بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟ بله روز بعد دائم خسته و دم دمی مزاج هستید و ممکن است از هر فرصتی برای چرت زدن استفاه کنید.

 

کمی خستگی کشیدن که کسی را نکشته نه؟ مشکل اینجاست که به مرور زمان کم خوابی باعث بروز مشکلات تهدید کننده سلامت می شود، پس وقتش است که به فکر باشیم تا شب ها درست بخوابیم.

 

خواب عمیق و اهمیت فیزیولوژیک
وقتی خواب هستید چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟ فرای استراحت بدن، تعداد زیادی فرآیندهای فیزیولوژیکی تنها زمانی که به سطح خواب بسیار عمیق می روید اتفاق می افتد. در طول خواب عمیق ( REM) بدن سلول های سفید خونی بیشتری تولید می کند که ایمنی بدن را در برابر بیماری و عفونت افزایش می دهند. حتی محققان به نتایجی رسیده اند که نشان می دهد مغز ما به خواب می رود تا به پردازش و آموختن رسیدگی کند. کمبود خواب تاثیر عظیمی بر افسردگی، استرس و خلق و خو دارد.

 

چه مقدار خواب برایمان کافی است؟

محققان به صورت تخصصی روی مسئله میزان خواب کافی کار کرده اند و به صورت تفکیک شده به ما می گویند که در هر سنی چه مقدار خواب برایمان کافی است. نوزادان و کودکانی که تازه راه رفتن را شروع کرده اند به بیشترین مقدار خواب نیاز دارند ( تقریبا ۱۲ تا ۱۷ ساعت در طول روز ) و افراد بالغ بین سنین ۱۸ تا ۶۵ سالگی حدودا هر شب به ۷ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند.

 

تاثیر کمبود خواب طولانی مدت بر سلامتی
در یک تحقیق محققان از ۴۲۰۰ کارمند در بخش های مختلف کسب و کار درباره خواب و بهره وری خود نظرسنجی کردند. نتیجه نظر سنجی نشان داد با اینکه بیشتر مردم فکر می کنند ۶ تا ۷ ساعت خوابیدن در طول شب کافی است اما مقدار قابل توجهی نیز بر این عقیده هستند که تنها ۴ تا ۶ ساعت خواب دارند.

 

نتایج بخش دوم این تحقیق که در مورد بهره وری کارمندان و کمبود خواب بود زیاد ما را متعجب نکرد، هرچه مقدار خواب کمتر باشد، کارمندان کمتر درگیر فعالیت های کاری می شوند و البته این نظر سنجی نشان داده کاهش بهره وری به واسطه کمبود خواب سالیانه مقدار زیادی کسری حقوق برای این افراد در پی داشته است.

 

کمبود خواب از قدیم تا به امروز یکی از مشکلات اساسی سلامت بوده است و بسیاری از مردم در سراسر جهان با آن درگیر هستند. با این حال کمبود خواب شاید زیاد به چشم نیاید و برخی از پزشکان در مواجه با بیماری هایی نظیر ناراحتی قلبی، خستگی مزمن، التهاب، اضطراب و افسردگی اصلا درباره خواب چیزی نمی پرسند.

 

چگونه عادات سالم خواب بسازیم؟
چه اتفاقی برایمان افتاده که سطح خوابمان از مقدار مناسب تا به این حد کاهش یافته است؟ بسیاری از افراد بالغ و شاغل ساعات زیادی از روز خود را مشغول کار هستند و به همین دلیل باقی وقتی که دارند را باید صرف دیگر تعهدات از جمله خانواده، مسئولیت های خانه داری، مطالعه و ورزش کنند، انجام چنین کارهایی به شب و یا آخر هفته ها منتقل می شود. فشار کاری و تعهداتی که در زندگی داریم باعث می شود کنترل استراحت از دستمان برود.

 

حتی اگر زود هم به رختخواب بروید به این معنا نیست که توانسته اید یک شب کامل استراحت کنید. قابلیت به خواب رفتن و حفظ خواب عمیق برای ریکاوری ذهن و بدن چیزی است که برای بسیاری دشوار است. تحقیقات نشان داده افزایش استفاده سدیم، قند و کافئین به کاهش کیفیت خواب منجر می شوند. بعضی تحقیقات نیز زمانی که افراد صرف صفحه های نمایشی از جمله تبلت ها، تلوزیون، لپ تاپ و گوشی های همراه می کنند را مقصر دانسته اند. گفته می شود نور صفحه های نمایش روی ریتم شبانه روزی بدن تاثیر می گذراند و قابلیت به خواب رفتن را تضعیف می کنند.

 

چند نکته ساده برای داشتن خواب راحت

اگر می خواهید مقدار خوابی که از دست می دهید را دوباره بدست بیاورید، نکات ساده ای که در ادامه می آید را دنبال کنید تا بتوانید خوابی سالم را عادت خود کنید:

√ برای داشتن خواب راحت استفاده نوشیدنی های حاوی کافئین و گلوکز خود را کاهش دهید.
√ حداقل سه ساعت قبل از اینکه بخوابید وعده ای سنگین میل نکنید. اگر لازم بود ۴۵ دقیقه قبل از خواب میان وعده ای سبک میل کنید تا راحت تر بخوابید.

√تشک خود را بررسی کنید و اگر لازم بود با تشکی مناسب که روی آن احساس راحتی داشته باشید تعویض کنید.

√ برای داشتن خواب راحت و کافی حداقل یک ساعت قبل از خواب از کار با وسائل الکترونیکی یاتماشای تلوزیون اجتناب کنید. چنین وسائلی را از اتاق و محل خواب خود دور کنید تا به استفاده آنها وسوسه نشوید.

√مقدار دمای اتاق خواب را تنظیم کنید. دمای آن باید متعادل باشد، درجه ای که برای خواب راحت باشد نه خیلی سرد نه خیلی گرم.
√ مانند هر عادت دیگری که برای ذهن و بدنمان مزیت به همراه دارد، خو گرفتن بدن با درست خوابیدن نیز نیاز به زمان و تمرین دارد. با ایجاد اصلاح در فضایی که در آن می خوابیم و همچنین آگاه بودن از مواردی که باعث کمبود خواب می شوند می توانیم به مرور کمبود خواب را در خود از بین ببریم.

 

 

ارتباط با مقام مافوق در محیط کار

نکاتی درباره محیط کار سالم

 

عوارض کم خوابی و تاثیر آن بر شغل شما

منبع : رستانو/ نمناک / سایت دکتر کرمانی

 

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن