تیترهای جالب

عقیم سازی حیوانات چه عوارضی دارد آیا کار درستی است ؟


عقیم سازی حیوانات چه عوارضی دارد آیا کار درستی است ؟

به این مطلب امتیاز دهید

عقیم سازی حیوانات : عوارض عقیم سازی حیوانات چیست ؟ آیا عقیم سازی حیوانات کار درستی است ؟ در اینجا با مقاله ای درباره مهارت های خانه داری ، عقیم سازی حیوانات خانگی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

عقیم سازی رایگان سگ

قیمت عقیم سازی سگ ماده , عقیم سازی حیوانات

 

 

عوارض و فواید عقیم سازی حیوانات خانگی

عقیم سازی رایج ترین روش ناباروری در حیوانات می باشد و عبارت است از حذف اندام جنسی که می-تواند شامل بخشی یا تمام آن شود. معمولا در حیوانات نر از کلمه اخته کردن و در حیوانات ماده از کلمه عقیم کردن استفاده می گردد، هرچند هردو آنها تقریبا یک معنا بوده و گاه به جای یکدیگر استفاده می شوند.

 

امروزه در جوامع پیشرفته انسانی، پناهگاه ها و گروه های حمایت از حیوانات و صاحبان حیوانات خانگی به منظور جلوگیری از تولد توله های ناخواسته اقدام به عقیم سازی آنها کرده و بدین ترتیب در جلوگیری از افزایش بیش از حد جمعیت حیوانات بدون صاحب مشارکت می کنند.

 

برای عقیم سازی فواید دیگری نیز عنوان شده که اشاره ای به آنها خواهیم داشت.

  1. بهبود رفتارهای وابسته به جنس مانند خود ارضایی به خصوص در سگ ها، اسپری نمودن ادرار توسط گربه های نر و برخی از اشکال خشونت در نرها (در ارتباط با سگ های ماده فحل) که بهبود این رفتارها به دلیل کاهش سطح هورمون های جنسی بعد از عقیم سازی انفاق می افتد.

 

  1. شواهدی وجود دارد که عقیم سازی قبل از۳۰ ماهگی تا حدودی مانع از بروز سرطان پستان می شود و حتی چنانچه این عمل قبل از بلوغ انجام شود نیز خطر ابتلاء به میزان بالایی کاهش می یابد. سرطان پستان یکی از مشکلات رایج در سگ های ماده می باشدو در ۴/۳% از سگ ها اتفاق می افتد. که از این تعداد ۹/۵۰% آن از نوع بدخیم می باشد. تحقیقات نشان می دهد درصد زنده ماند سگ هایی که یک سال پیش از خروج توده سرطانی عقیم شده اند تقریبا ۴۵% افزایش می یابد.

 

سایر مزایای عقیم سازی عبارت است از جلوگیری از عفونت رحم، سرطان رحم، تخمدان و بیضه، از بین رفتن لکه گذاری در دوره فحلی، جلوگیری از فحلی کاذب (که در نیمی از سگ های عقیم نشده اتفاق می افتد) و در نهایت از بین رفتن تمامی مشکلات آبستنی

 

عوارض عقیم سازی

متعاقب هر عمل جراحی طبیعتاً خطراتی نیز وجود دارد که در این رابطه می توان به عفونت و خونریزی بعد از جراحی، عوارض ناخواسته بیهوشی و حتی مرگ اشاره کرد. هرچند موارد گفته شده برای یک حیوان سالم در شرایط عادی به ندرت اتفاق می افتد.

 

کاهش قدرت یادگیری، تغییرات در چرخه خواب و بیداری، پیشرفت اختلالات شناختی، افزایش بی-اختیاری ادرار در هر دو جنس (در صورت عقیم سازی پیش از سه ماهگی)، کم کاری غده تیروئید، افزایش میزان خشونت در سگ های ماده به دنبال عقیم سازی ناموفق (باقی ماندن تخمدان ها و یا حتی بخشی از آنها)، افزایش ترس در سگ های نری که در سنین خیلی پایین عقیم شده اند.

 

افزایش وزن و چاقی، افزایش خطر ابتلاء به سرطان های همانژیوسارکوم، دستگاه ادراری، لنفوم، پروستات استئوسارکوم (به خصوص در نژاد های بزرگ)، دیسپلازی مفصل لگن و آلوپسی پاسخ دهنده به هورمون. در این خصوص باید توجه داشت عوارض ناخواسته و مضرات عقیم سازی در حد ناچیزی است و شاید این آمارها توجیه مناسبی برای توقف و انصراف از این عمل نباشد.

 

روش های مرسوم عقیم سازی و نابارور سازی

 

حیوانات ماده

در حیوانات ماده عقیم سازی و القا ناباروری به سه روش باز، بسته و تزریق واکسن صورت می پذیرد. روش معمول در حیوانات ماده روش بازمی باشد که دسترسی به اندام های جنسی از طریق شکاف جراحی صورت می پذیردکه طول شکاف جراحی بسته به مهارت جراح و جثه حیوان متفاوت می باشد. در این روش بسته به شرایط یکی از روش های ذیل اتخاذ می گردد.

 

برداشت رحم و هر دو تخمدان: روش معمول در حیوانات خانگی به خصوص برای حیوانات بالغ می باشد.

 

برداشت هر دو تخمدان: این روش بیشتر در سگ ها و گربه های جوان صورت می گیرد.

 

برداشت رحم و باقی ماند یک و یا هر دو تخمدان: گاهی در حیوانات مزرعه و حمایتی به دلایلی مورد توجه است.

 

بستن لوله فالوپ: این روش، روش انتخابی افرادی است که نمی خواهند تغیری در سطح هورمون-های جنسی حیوان ایجاد شود.

 

روش بسته (لاپاراسکوپی): در این روش برداشت تخمدان ها از طریق دو شکاف کوچک به طول نیم تا یک سانتی متر صورت می پذیرد. از مزایای این روش می توان به درد کم. بهبود سریع تر زخم اشاره کرد. هر چند این روش تا به حال به دلیل قیمت بالای تجهیزات لاپاراسکوپی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

تزریق واکسن: در این روش از نوعی واکسن موسوم به Spay Vac استفاده می شود. تزریق یک دوز واکسن باعث ناباروری به مدت بیست و دو ماه تا هفت سال می گردد (بسته به نژاد و …)

 

نکته: روش های دیگری مانند روش های دارویی نیز وجود دارد که جز در موارد خاص توصیه نمی شود.

 

حیوانات نر

اخته کردن در سگ های نر به منظور کنترل کردن رفتارهای نامناسب (خودارضایی، خشونت، اسپری نمودن ادرار و…)، کنترل جمعیت و جلوگیری از تولد توله های ناخواسته و پیشگیری و درمان برخی بیماری ها به یکی از روش های ذیل صورت می پذیرد.

 

روش برداشت هر دو بیضه: مرسوم ترین روش می باشد و طی عملیات جراحی هر دو بیضه توسط جراح و تحت بیهوشی کامل حذف می گردد.

 

 

 هزینه عقیم سازی گربه نر

زمان عقیم کردن سگ ماده

 

 

وازکتومی: این روش که با بریدن و گره زدن وازدفران صورت می گیرد، روش انتخابی افرادی است که نمی خواهند تغیری در سطح هورمون های جنسی حیوان ایجاد شود و فقط می خواهند از تولد توله های ناخواسته جلوگیری کنند.

 

یکی از رایج ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که بهترین زمان برای عقیم سازی سگ و یا گربه چه زمانی است؟

 

بهترین زمان عقیم سازی در سنین پایین و در واقع پیش از بلوغ می باشد. این روش به خصوص در پناهگاه ها و مراکز نجات حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد و مورد تأیید انجمن دامپزشکی آمریکا، کانادا و بیمارستان های حیوانات آمریکا می باشد.

 

از مزایای این روش می توان به خطر کمتر بیهوشی و تغییر رفتار و مشکلات سلامتی اشاره کرد. توصیه می گردد به منظور جلوگیری از بی اختیاری ادرار و سایر خطرات احتمالی این کار بین چهار تا شش ماهگی و یا در موارد خاص و صلاح دید دکتر دامپزشک مجرب بعد از شش ماهگی و پیش از بلوغ صورت پذیرد.

 

نکاتی در مورد عقیم کردن حیوانات خانگی

آیا با عقیم کردن حیوانات خانگیمان، حقوق آنها را پایمال میکنیم؟؟ما در این بحث تنها می خواهیم به این نکته بپردازیم که آیا بهتر است حیوان خانگی خود را عقیم کنیم یا نه.

 

حیوانات را نبایستی با انسان مقایسه نمود. توضیح آنکه، چنانچه یک انسان حس غریزی تمایلات جنسی را تجربه کرده باشد، در مغز او به صورت خاطره حک شده و از این به بعد، نیازها و تمایلات جنسی او حتی با وجود عقیم شدن، باقی خواهند ماند و به صورت سرخوردگی نمایان میشوند و مشکلات بعدی را به دنبال خواهد داشت.این امر در مورد حیوانات مصداق ندارد. چراکه حیوانات قدرت تعقل و حفظ خاطره را در سطح انسان دارا نمیباشند و رفتارهای جنسی را با توجه به غریزه صرف انجام میدهند، و در صورت عقیمسازی، احساس ناتوانی جنسی نخواهند داشت! بلکه ابدا تواناییها و گرایشات جنسی و پیامدهای آن را نشان نخواهند داد.

 

حال اگر بخواهیم سخت گیرانه تر فکر کنیم مورد بالا را در نظر می گیریم و یک فرض به آن اضافه میکنیم؛ که حیوانات اندکی قدرت خاطره به هر حال دارند و ممکن است که پس از مدتی که تجربهی جنسی داشتهاند، به صورت خاطره در ذهنشان باقی مانده و در صورت عقیمسازی، سرخوردگی جنسی و به دنبال آن افسردگی گریبان گیرشان شود. هرچند این مورد بسیار کم رنگ مینماید با این حال،توصیۀ ما این است که عقیمسازی در سنین قبل از بلوغ انجام شود. در این صورت آن خاطره هم رخداد نخواهد داد و حیوان برای همیشه خنثی خواهد ماند و هیچگاه احساس نمیکند که در حق او اجحاف شده است.

 

پیشنهاد دامپزشکان در مورد عقیم کردن حیوانات خانگی چیست؟پیشنهاد آنها مثبت است زیرا منفعتهای برای حیوان و صاحب آن در پی دارد که ما در زیر برایتان شرح میدهیم: منفعت هایی که برای خود حیوان میتواند در پی داشته باشد:

 

۱      حدود ۴۵% از سگهای ماده که عقیم نشده اند، در سنین بین ۷ تا ۱۱ سال درگیر تومورهای پـسـتانی میشوند.عقیمسازی در قبل از بلوغ تا ۰٫۰۵ % احتمال رخداد این تومورها را کاهش داده حال آنکه بعد از اولین فحلی این احتمال به ۸% و عقیمسازی پس از دومین فحلی تا ۲۷% احتمال درگیری به سرطان پستان را کاهش می دهد.

 

۲      بسیاری از گربه ها و یا سگها که از بچگی در کنار شما زندگی کردهاند و توانایی مراقبت از خود را در محیط خشن و خطرناک خارج از خانه ندارند، در فصل جفت گیری (در مورد گربه ها) یا زمانی که فحل میشوند یا حیوان فحلی در مجاورت خانه شما وجود داشته (در مورد سگ ها)، رفتارهای عصبی از خود نشان داده، افسرده میشوند یا به شدت هیجان زده و عصبانی هستند و اشتهای خود را از دست می دهند و در اولین فرصت ممکن است خانه را ترک کنند و اینبار دیگر حتی به حرف شما هم گوش نخواهند داد و راه خیابان را در پیش خواهند گرفت. خطر دزدیده شدن، تصادف با وسایل نقلیه، درگیری با دیگر حیوانات و … آنها را تهدید می نماید. عقیمسازی سبب می شود حیوان شما خوش اخلاقتر باشد، رفتارهای جنسی ناپسند را با دسته مبل یا پای افراد یا به هر طریقی از خود نشان ندهد و سلامت او حفظ شود.

 

۳      بسیاری از حیوانات نر تومورهایی دارند که به دلیل وجود هورمورن های جنسی گسترش مییابند.

۴      پس از جفتگیری و آبستن شدن، بسیاری از سگها و گربه ها به دلیل ضعف شدید و کمبودهای تغذیهای، لاغر شده، مشکلات دندانی و استخوانی پیدا میکنند، پوشش مویی خود را از دست میدهند و تا مدتها عوارض ناشی از عدم تغذیه مناسب در حین آبستنی را با خود به دوش میکشند.

 

۵      به دنبال فحلی، در مواردی حیوان ممکن است مستعد بیماریهای رحمی شده و چون این بیماریها اغلب همانند اندومتریت و پایومتریت خاموش هستند، گسترش پیدا میکنند و وخیم میشوند و حتی جان حیوان را تهدید می نمایند.

 

منفعت هایی که برای صاحب حیوان میتواند در پی داشته باشد :

۱      حیوان شما منظم تر شده، مطیع تر خواهد بود و توجهش به شما بیشتر خواهد بود و بهتر تربیت میشود.توجه داشته باشیم که ما در محیط شهری از حیوانی نگهداری میکنیم و باید حیوان ما برای حفظ سلامتی خودش هم که شده، آموزش های مورد نیاز را ببیند و رفتارهای لازم در محیط خانواده شما را انجام دهد.

 

۲      همسایه های شما از پارس حیوان شما شاکی هستند. باید حیوان را به کسی بسپرید یا به باغی ببرید یا بفروشید! چه کسی بهتر از شما حیوان شما و نیازهای عاطفیاش را درک میکند؟ هیچ کس!شما مسئولید در قبال او.. پس میتوانید برخی از ناهنجاریهای رفتاری را با این عمل اصلاح نمایید و به راحتی او را در آپارتمان خویش نگه داری نمایید.

 

۳      با حیوان خود در پارک یا خیابان در حال قدم زدن هستید، ناگهان سگ دیگری از کنار شما رد میشود، حیوان شما بیقراری میکند تا به دنبال او بدود.. هم شما را خسته میکند و هم خودش افسرده میشود. در بسیاری از موارد این جستار در پی حیوان دیگر ناشی از گرایشات غریزی جنسی است. پس با عقیمسازی، حیوان شما در پارکها آرامتر خواهد بود و از محیط و حضور شما لذت میبرد و شما از شادمانی او خرسندتر خواهید بود.

 

داروی عقیم کننده سگ

عقیم سازی گربه و سگ

عقیم سازی حیوانات چه عوارضی دارد آیا کار درستی است ؟

 

منبع : ماهنامه نسخه حیوانات – bartarinha.ir / کلینیک دامپزشکی قیطریه / بیتوته / parsipet.ir

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن