تیترهای جالب

دانستنی‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی و خواص سیب زمینی

[ad_1]

دانستنی‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی و خواص سیب زمینی

به این مطلب امتیاز دهید

دانستنی‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی : دانستنی ها و نکات استفاده سیب زمینی چیست ؟ چگونه سیب زمینی را استفاده کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تغذیه سالم ، نکات استفاده صحیح سیب زمینی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

مضرات سیب زمینی پخته مانده

علت سیاه شدن سیب زمینی بعد از پوست کندن , دانستنی‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی

 

 

 

حقایق جالب درباره سیب زمینی

سیب زمینی گیاهی علفی از خانواده تاجریزی است. ۲۰۰ گونه سیب زمینی وحشی و بیش از ۴۰۰۰ گونه که از طریق پرورش انتخابی تولید شده اند وجود دارند. سیب زمینی از آمریکای جنوبی منشأ گرفته است. کشت سیب زمینی آسان و سریع است و در مقایسه با کشت دیگر محصولات به کود کمتری نیاز دارد. مردم در سراسر جهان صدها نوع مختلف سیب زمینی را کشت و استفاده می کنند. میزان استفاده سیب زمینی تقریباً با میزان استفاده ذرت و گندم برابر است.

 

واقعیت های خواندنی درباره سیب زمینی

 • اندازه سیب زمینی به نوع آن بستگی دارد. معمولاً ارتفاع گیاه سیب زمینی به ۶۱ سانتی متر می رسد. بزرگ ترین سیب زمینی ای که تاکنون اندازه اش ثبت شده، ۸ کیلو و ۱۱۳ گرم وزن داشته است.

 

 • بخش خوراکی سیب زمینی، ساقه زیرزمینی آن است که به غده معروف است.

 

 • سیب زمینی می تواند گل هایی به رنگ های سفید، قرمز، بنفش یا آبی تولید کند. رنگ گل سیب زمینی ارتباط نزدیکی با رنگ پوست آن دارد (سیب زمینی ای که دارای گل سفید است، پوست سفید نیز دارد.) ماری آنتوانت و لویی شانزدهم از گل سیب زمینی برای اهداف تزئینی استفاده می کردند.

 

 • سیب زمینی ها معمولاً به واسطه حشراتی مانند زنبور عسل، گرده افشانی می کنند.

 

 • سیب زمینی می تواند از طریق بذر، غده و قلمه تکثیر شود.

 

 • سیب زمینی ها منبع غنی کربوهیدرات (نشاسته)، ویتامین C و ویتامین های گروه B هستند. آنها همچنین از فیبر زیاد و مواد معدنی مهمی برخوردارند. سیب زمینی باید قبل از استفاده پخته شود. محبوب ترین غذاهایی که از سیب زمینی تهیه می شوند، سیب زمینی سرخ شده، سیب زمینی آب پز و سیب زمینی کبابی اند.

 

 • هر فرد در جهان هر سال به طور متوسط ۳۳ کیلوگرم سیب زمینی می خورد.

 

 • هر سال در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون تن سیب زمینی تولید می شود. بیشترین میزان تولید سیب زمینی در چین صورت می گیرد.

 

 • سیب زمینی غذای اصلی کشورهای متعددی در سراسر جهان است. قحطی بزرگی که در قرن ۱۹ در ایرلند به وجود آمد نتیجه نوعی بیماری قارچی سیب زمینی بود (با اسم سوختگی سیب زمینی معروف است). گسترش سریع بیماری و نبود سیب زمینی به مرگ نزدیک به یک میلیون نفر انجامید.

 

 • بخش سبز سیب زمینی حاوی ماده ای با اسم سولانین است. این ماده برای انسان سمی است. سولانین از گیاه در مقابل شکارچیان محافظت می کند.

 

 • سیب زمینی ها در معرض ابتلا به بیماری های ویروسی، باکتریایی و قارچی هستند. همچنین اغلب از سوی حشرات مختلف و کرم هایی که تخم می گذارند و بخش های مختلف سیب زمینی را می خورند هدف قرار می گیرند.

 

 • دانشمندان در چند دهه اخیر چندین نوع سیب زمینی را از طریق اصلاح ژنتیکی به وجود آورده اند. انواع جدید سیب زمینی ها در برابر آفات مقاوم اند، قادرند در آب و هواهای مختلف دوام بیاورند و / یا غنی از پروتئین اند.

 

 • سیب زمینی آبی رنگ نوعی سیب زمینی است که از آمریکای جنوبی منشأ گرفته است. پوست و گوشت این سیب زمینی به رنگ بنفش است اما بعد از پخت آبی رنگ می شود. رنگ آبی این سیب زمینی از غلظت بالای رنگدانه ای با اسم آنتوسیانین ناشی می شود.

 

 • سیب زمینی اولین گیاهی است که به فضا برده شده (در سال ۱۹۹۵) و با موفقیت در داخل شاتل فضایی رشد کرده است.

 

 • سیب زمینی گیاهی چند ساله است بدان معنی که می تواند بیش از دو سال در طبیعت دوام بیاورد.

 

دانستنی‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی

بسیاری از مردم اگرچه فراوان سیب‌زمینی استفاده می‌کنند، اما آشنایی اندکی با آن دارند؛ آن قدر که در باورهایشان سیب‌زمینی را بی‌بخار و بی‌خاصیت می‌دانند! یا وقتی با سیب‌زمینی‌هایی به رنگ قهوه‌ای، قرمز، بنفش و سفید مواجه می‌شوند، متعجب می‌شوند و می‌پرسند: «سیب‌زمینی است!؟» بنابراین خوب است بدانید:

 

* بیش از ۹۰ نوع سیب‌زمینی با طعم، اندازه، رنگ و استفاده‌های متفاوت در جهان وجود دارد.

 

* منبع عظیمی از نشاسته، پتاسیم، ویتامین ث و کلسیم است. درصدهایی از ویتامین B6، مس، منگنز و بسیاری مواد و عناصر مفید دیگر هم دارد.

 

* بخش اعظم پروتئین، ویتامین ث و به ویژه فیبر آن در پوست و بخش نزدیک پوست ذخیره شده است. به همین سبب بهتر است همراه با پوست پخته و استفاده شود. به جای جدا کردن پوست، آن را با برس زیر آب بشویید. اگر این شیوه را دوست ندارید و سیب‌زمینی را پوست می‌گیرید، لایه‌ای بسیار نازک از آن را جدا کنید.

 

* بهترین شکل استفاده آن تنوری است با کالری اندک و فواید بیشتر، بعد آب‌پز و بعدتر و بدتر هم سرخ کرده یا همان خلالی با کالری بسیار زیاد و فواید کمتر.

 

* در خرید آن دقت کنید که سفت، با پوستی صاف و به رنگ زرد طلایی یا خاکی باشد، مرطوب نباشد، جوانه و زوائد و ضایعات نداشته باشد؛ و مهم‌تر از همه قسمت‌های سبز رنگ (که سمی است) در هیچ جای آن دیده نشود.

 

 

 شیرین شدن سیب زمینی

سمی شدن سیب زمینی پخته

 

 

* جوانه یا قسمت‌های سبز، سمی با اسم آلکالوئید تولید می‌کند که سبب فشار خون، تنگی نفس، سردرد و اسهال شده، اگر زیاد استفاده شود نقیض بی‌بخاری خود را با ایجاد مسمومیت نشان می‌دهد! در آشپزخانه مدام آن‌ها را بررسی کنید تا اگر جوانه زده یا سبز شده است، این قسمت‌ها را جدا کنید.

 

بهترین شکل استفاده آن تنوری است با کالری اندک و فواید بیشتر، بعد آب‌پز و بعدتر

و بدتر هم سرخ کرده یا همان خلالی با کالری بسیار زیاد و فواید کمتر

 

* سیب‌زمینی‌های نرم و چروک نخرید، زیرا مانده است و بخش زیادی از فیبر و مواد مغذی خود را از دست داده است.

 

* دقت کنید فروشنده آن‌ها را نشسته باشد. برای نگهداری فقط خاک آن را بگیرید. تا نزدیک‌ترین زمان پخت هم آن را نشویید، چون لایه محافظش را از دست می‌دهد و زودتر خراب و فاسد می‌شود.

 

* بهتر است در خاک رس نگهداری شود، اما اگر به گلدان و خاک دسترسی ندارید، در جای خشک، خنک و به خصوص تاریک، نگاهشان دارید. نور و به ویژه نور آفتاب باعث خرابی زودتر و نیز تولید سم در آن می‌شود.

 

* هیچ‌گاه آن را در یخچال یا فریزر نگذارید، زیرا نشاسته سیب‌زمینی به قند تبدیل شده و این امر باعث شیرین و قهوه‌ای رنگ شدن سیب‌زمینی هنگام پختن و سرخ شدن می‌شود.

 

* از نگهداری سیب‌زمینی و پیاز در کنار هم (به خصوص اگر خودتان فروشنده سیب‌زمینی و پیازید) خودداری کنید؛ زیرا این کار به تولید گازی منجر می‌شود که خرابی و فساد زودتر هر دو محصول را در پی دارد.

 

* سیب‌زمینی، ادرارآور است و مفید برای کلیه و مثانه. آنزیم‌هایی برای التیام زخم معده دارد. پوره پخته آن برای تسکین ورم‌های خارجی و پوره خام آن برای سوزش و سوختگی‌های جزئی التیام‌بخش است. پوره خام آن اگر به صورت استریل روی پلک گذاشته شود، ورم را می‌خواباند.

 

* سیب‌زمینی بهترین دارو برای آن‌هایی است که بدنشان اسیدی است. این‌گونه اشخاص باید سیب‌زمینی را با پوست و با بخار بپزند و بخورند. سیب زمینی سرخ شده برعکس سیب‌زمینی بخار پز شده در بدن اسید تولید می‌کند.

 

* کسانی که زیاد سیب زمینی می‌خورند با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو روبرویند. سیب‌زمینی به دلیل آن که دارای شاخص گلیسمیک بالایی است سطح قند خون را به سرعت بالا برده که با گذشت زمان، این افزایش قند خون به سلول‌های انسولین‌ساز لوزالمعده آسیب می‌رساند و فرد را مستعد ابتلا به دیابت می‌کند.

 

* سیب‌زمینی داروی خوبی برای از بین بردن تورم است، برای این منظور آن را ورقه کنید و در سوپ بیندازید و هنگامی که نیم پز شد میل کنید.

 

هیچ‌گاه آن را در یخچال یا فریزر نگذارید، زیرا نشاسته سیب‌زمینی به قند تبدیل شده

 

و این امر باعث شیرین و قهوه‌ای رنگ شدن سیب‌زمینی هنگام پختن و سرخ شدن می‌شود

 

* سیب‌زمینی سبز و نارس حاوی سمی با اسم سولانین می‌باشد. مزه تلخ سیب‌زمینی به معنای افزایش سطح این سم در آن است. پختن و آب پز کردن تأثیری در نابودی این سم ندارد و از علائم مسمومیت به سولانین، سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، تب، زردی، کاهش حرارت بدن، فلج، اسهال و دل پیچه است.

 

* برگ و گل سیب‌زمینی به علت داشتن سولانین مخدر و آرام‌بخش است ولی به علت سمی بودن نباید مورد استفاده داخلی قرار گیرد.

 

* نور خورشید و یا نور لامپ‌های فلورسنت و معمولی می‌تواند سبب سبز شدن رنگ لایه‌های سطحی و گاه عمقی سیب‌زمینی شود. این تغییر رنگ پایدار است و با قرار دادن سیب‌زمینی در تاریکی برطرف نمی‌شود.

 

سیب زمینی به منوی غذاهای سالم باز می‌گردد

متخصصان تغذیه می‌گویند سیب زمینی به عنوان یک ماده غذایی سالم دوباره به منوی غذای رستوران‌ها و روی میزهای سرو غذا باز می‌گردد.

 

دکتر دونالد ای پزکزولا، سردبیر نشریه فناوری تغذیه در مقاله جدیدی با آزمایش روش‌های نوین برای تولید محصولات جدید در بازار و نیز بررسی فواید سیب زمینی برای سلامتی انسان دریافته است که این ماده خوراکی نشاسته‌ای به عنوان یک خوردنی سالم با طعم‌ها و افزودنی‌های مختلف، دوباره به منوهای غذا بازمی‌گردد.

 

سردبیر این نشریه تخصصی در مقاله خود آورده است: سیب زمینی خواص مفیدی دارد و در عین حال نیز در غذاهای بسیار متنوعی قابل استفاده است. سیب زمینی علاوه بر نشاسته که قسمت عمده آن را تشکیل می‌دهد، دارای آب فراوان و املاح معدنی، اسیدهای آلی، آنزیم‌ها و ویتامین‌های مختلف است. از این گیاه، نشاسته‌ای موسوم به «فکول» تهیه می‌کنند که نسبت به نشاسته گندم، شفاف‌تر و روان‌تر است.

 

سیب زمینی با توجه به ترکیب غذایی که دارا است، ماده غذایی مفید، سالم، نیروبخش و زودهضم بوده و استفاده مناسب آن برای مبتلایان به مرض قند نیز زیان بخش نیست.

 

سیب‌زمینی بهترین دارو برای آن‌هایی است که بدنشان اسیدی است. این‌گونه اشخاص باید سیب‌زمینی را با پوست و با بخار بپزند و بخورند. سیب زمینی سرخ

 

شده برعکس سیب‌زمینی بخار پز شده در بدن اسید تولید می‌کند

 

متخصصان تغذیه و بهداشت عمومی معتقدند که برای معالجه اسهال، ورم روده، زخم معده و التهاب دستگاه هاضمه می‌توان از آب سیب زمینی خام به طور طبیعی و یا همراه با آب کرفس استفاده کرد.

 

بر اساس این گزارش، سیب زمینی در بین سبزیجات حاوی ویتامین ث بالایی است به طوری که هر ۱۰۰ گرم سیب زمینی ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم ویتامین ث دارد. بنابراین سیب زمینی برای تأمین ویتامین ث مورد نیاز به منظور جلوگیری از خونریزی لثه مفید است، ولی نکته بسیار مهم این است که در اثر ماندن در انبار و پخت نامناسب مقدار زیادی از ویتامین ث آن به هدر می‌رود.

 

سیب زمینی علاوه بر ویتامین ث حاوی املاح مفید دیگری مثل پتاسیم، فسفر، آهن و منیزیم است. سیب زمینی تقویت کننده قلب، محکم کننده لثه، مسکن درد و زخم معده است.

 

همچنین به گفته کارشناسان تغذیه، سیب زمینی پخته شده یا کباب شده با پوست، بیشترین مقدار ویتامین‌ها را دارا است.

 

 

انواع سیب زمینی در ایران

خواص سیب زمینی برای بدن

دانستنی‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی و خواص سیب زمینی

 

منبع : ۰۲۰٫ir  / تبیان/ بیتوته

[ad_2]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
بستن