با آنتی بیوتیک و عوارض آن و خطرات جانبی اش برای بدن آشنا شوید


با آنتی بیوتیک و عوارض آن و خطرات جانبی اش برای بدن آشنا شوید

4 امتیاز از 1 رای

آنتی بیوتیک و عوارض آن : آنتی بیوتیک چیست ؟ عوارض استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره عوارض داروهای آنتی بیوتیک و تاثیر استفاده بیش از حد آنها برای سلامتی و بدن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

استفاده طولانی مدت آنتی بیوتیک

تغذیه هنگام استفاده انتی بیوتیک , آنتی بیوتیک و عوارض آن

 

 

 آنتی بیوتیک و عوارض های جانبی آن

با توجه به این که استفاده آنتی بیوتیک در بین ما بسیار بالاست ، توجه به عوارض جانبی آن نیز اهمیت زیادی دارد . در سال ۲۰۱۸ آنتی بیوتیک ها به عنوان پرفروش ترین دارو در جهان معرفی شدند . استفاده آنتی بیوتیک ها از سال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۵ تقریبا ۴۰ درصد افزایش یافته است . برخی از کارشناسان اعتقاد دارند تا سال ۲۰۵۰ به دلیل ایجاد مقاومت بدن انسان ها به آنتی بیوتیک ، سالانه ۱۰ میلیون مرگ رخ خواهد داد .

با استفاده بی رویه آنتی بیوتیک ها و ایجاد مقاومت به این داروها ، مشکلات بهداشتی بسیار زیادی در جهان به وجود آمده است .

 

 عوارض جانبی مشترک بین اکثر آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک چیست ؟

گروه هایی دارویی که برای درمان انواع عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شوند آنتی بیوتیک نام دارند . یکی از معروف ترین انتی بیوتیک ها پنیسلین است که در سال ۱۹۲۶ برای اولین بار معرفی شد .

 

رایج ترین آنتی بیوتیک ها که به صورت گسترده استفاده می شوند عبارتند از :

 • آموکسی سیلین
 • داکسی سایکلین
 • سفالکسین
 • سیپروفلوکساسین
 • کلیندامایسین
 • مترونیدازول
 • آزیترومایسین
 • سفیکسیم
 • آموکسی سیلین
 • تتراسایکلین

برخی از رایج ترین موارد استفاده آنتی بیوتیک ها عبارتند از :

درمان جوش ، برونشیت ، عفوت ملتحمه چشم ، انواع عفونت های گوش ، بیماری های جنسی ، عفونت های پوستی ، اسهال ، عفونت دستگاه تنفسی ، عفونت دستگاه ادراری و … توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری بر عفونت های ویروسی ندارند . یکی از رایج ترین عفونت های ویروسی که مردم معمولا به صورت اشتباه برای درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده می کنند سرماخوردگی و آنفولانزا است . فقط در صورتی که به دلیل این بیماری ها دچار عفونت باکتریایی گلو شده باشید ممکن است استفاده انتی بیوتیک مفید باشد . در این مورد نیز توجه داشته باشید که اکثر عفونت های گلو و گلو درد ها بدون استفاده دارو به راحتی خوب می شوند .

در بین مردم بسیار رایج است که به محض درمان شدن عفونت ، استفاده آنتی بیوتیک را قطع می کنند در صورتی که استفاده این داروها را باید تا تمام شدن دوره درمان ادامه دهید و قطع زود هنگام این داروها می تواند باعث ایجاد مقاومت باکتریایی شود . حتی در صورتی که شما به اشتباه برای درمان بیماری های ویروسی از آنتی بیوتیک استفاده کنید نیز می تواند باعث بروز مقاومت بدن نسبت به این دارو ها شود .

 

۱ ) ایجاد مقاومت عفونت ها به دارو

هر ساله در امریکا ۲۳۰۰۰ نفر به دلیل مقاوم شدن باکتری ها به آنتی بیوتیک جان خود را از دست می دهند . درحال حاضر بزرگ ترین نگرانی کارشناسان وجود عفونت هایی است که کاملا نسبت به این دارو ها مقاوم شده اند . ولی چرا این اتفاق افتاده است ؟ دلیل مقاوم شدن باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک می تواند شامل این موارد باشد .

 

 • به دلیل استفاده بی رویه و اشتباه آنتی بیوتیک ها
 • به دلیل کامل نکردن دوره درمان
 • به دلیل استفاده مواد غذایی حامل آنتی بیوتیک شیمیایی مانند انواع گوشت ها و انواع لبنیات

 

۲ ) آلرژی و آسم

تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه مستقیمی نسبت به استفاده آنتی بیوتیک ها و احتمال ابتلا به آسم و آلرژی وجود دارد . در مطالعات گسترده ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شده است ، پرونده سلامت ۷۹۲۰۰۰ کودک مورد بررسی قرار گرفت . در این تحقیق ارتباطاتی بین ابتلا به آسم و استفاده انتی بیوتیک در زمان تولد تا ۶ ماهگی یافت شد . طبق این تحقیق به نظر می رسد استفاده این داروها در دوران کودکی می تواند احتمال ابتلا به آسم در بزرگسالی را افزایش دهد .

 

۳ ) ارتباط استفاده آنتی بیوتیک با اسهال

یکی از رایج ترین عوارض استفاده آنتی بیوتیک ها اسهال است که در موارد حاد می تواند باعث کمبود آب بدن و عدم تعادل الکترولیتی شود . این اسهال ممکن است حتی هفته ها بعد از قطع استفاده آنتی بیوتیک ها می تواند ادامه داشته باشد . توجه داشته باشید که در دوره استفاده این داروها نباید از داروهای جلوگیری از اسهال مانند لوپرامید استفاده کنید .

 

۴ ) خستگی و بی حوصلگی

زمانی که شما بیمار هستید به صورت معمول احساس خستگی و بی حوصلگی می کنید . در این زمان در صورت استفاده آنتی بیوتیک ها ، خستگی و بیحوصلگی شما شدت بیشتری خواهد یافت .

 

 

 آنتی بیوتیک باکتری روده

ماندگاری انتی بیوتیک در بدن

 

 

۵ ) تورم زبان ، سیاه شدن زبان ، حتی مو در آوردن مو روی زبان

این عارضه جانبی در بین آنتی بیوتیک ها بیشتر در زمان استفاده آموکسی سیلین مشاهده می شود . در صورتی که این دارو به صورت طولانی مدت و در دوزهای بالا استفاده شود می تواند باعث تغییر رنگ زبان ، تورم زبان و حتی حالتی شبیه به مو در آوردن زبان شود . برخی از سایر عوارض جانبی رایج آموکسی سیلین عبارتند از :

حالت تهوع / استفراغ / اسهال / دل درد / سوزش سر دل / خارش واژن و داشتن ترشحات غیر معمول واژن / سردرد / تغییر در دوره های قاعدگی

 

۶ ) تغییر در دوره های قاعدگی

یکی دیگر از عوارض جانبی استفاده آنتی بیوتیک ها ، تغییر در دوره قاعدگی و پریود است . به نظر می رسد این عارضه در برخی از زنان اصلا مشاهده نمی شود ولی در برخی دیگر به صورت واضح قابل مشاهده است . به نظر می رسد این عارضه به دلیل این است که آنتی بیوتیک ها بر متابولیسم استروژن و پروژسترون در کبد تاثیر می گذارد . هنگامی که استفاده این داروها باعث برهم خوردن تعادل هورمونی بدن می شود باعث تغییر در دوره های قاعدگی خواهد شد .

البته برخی از کارشناسان بر این باور هستند که تغییرات قاعدگی به دلیل استفاده آنتی بیوتیک ها نیست بلکه عفونت موجود در بدن و استرس بیماری باعث این تغییر می شود .

 

۷ ) اختلالات روانی / هذیان گویی

به تازگی مشخص شده است که آنتی بیوتیک های فلوروکینولون می توانند به میتوکندری آسیب رسانده و باعث آسیب های عصبی شوند . فلوروکینولون ها با عوارض جانبی مانند افسردگی ، هذیان گویی ، توهم ، حرف زدن در خواب و حتی روان پریشی همراه است . حدود ۱۰ سال پیش FDA  به سازندگان این نوع آنتی بیوتیک ها هشدار داد تا بر روی جعبه این آنتی بیوتیک ها به برخی از عوارض جانبی آنها مانند افزایش خطر آسیب های عصبی و حتی آسیب به تادون ها ، اشاره شود .

اثرات جانبی آنتی بیوتیک ها چندین هفته طول می کشد.

 

نکاتی درباره آنتی‌ بیوتیک‌ ها

یک داروساز با اشاره به تبعات منفی استفاده بدون تجویز آنتی​بیوتیک​ها، بر لزوم استفاده این داروها تنها به تشخیص و دستور پزشک معالج تاکید کرد.

دکتر فرخ رامش با اشاره به تبعات منفی استفاده بدون تجویز آنتی​ بیوتیک​ها اظهار کرد: عامل اصلی بسیاری از عفونت​ ها از جمله عفونت‌های تنفسی که از شایع​ترین عفونت​ ها هستند، ویروسی است و از آنجا که آنتی ​بیوتیک​ها روی ویروس‌های بیماری​زا تاثیری ندارند، استفاده از آنها در عفونت​ های ویروسی نه تنها سودمند نیست بلکه می‌تواند آسیب​ رسان هم باشد.

وی افزود: آنتی​ بیوتیک، دارویی است که تنها بر روی باکتری​ها موثر است و ضرورت استفاده از این داروها تنها پس از انجام معاینات لازم و توسط پزشک باید تشخیص داده شود.

این داروسازی عنوان کرد: انواع مختلف عفونت​ های باکتریایی وجود دارد و انتخاب آنتی​ بیوتیک موثر از میان انواع موجود آن نیز باید با نظر پزشک انجام شود.

رامش ادامه داد: مهم​ترین مشکلی که استفاده خودسرانه آنتی​ بیوتیک می​تواند ایجاد کند، مقاومت میکروبی است. مقاومت به آنتی​ بیوتیک​ها به معنای کاهش و یا از بین رفتن اثر درمانی آنتی​ بیوتیک​ها بر روی باکتری​های بیمار​ی‌زا است. مقاومت به آنتی​ بیوتیک زمانی ایجاد می​ شود که باکتری به گونه ​ای تغییر کند که اثر دارو بر روی باکتری کم شده یا کاملا از بین برود.

وی گفت: وقتی آنتی​ بیوتیک در موقع لزوم استفاده نشود و باکتری​های بیماری‌​زا در طولانی‌مدت با آن تماس داشته باشند، به تدریج باکتری​هایی ایجاد می​شوند که نسبت به این داروها مقاومت پیدا کرده و این توانایی را نسل به نسل منتقل می‌کنند؛ بنابراین به مرور زمان با باکتری​هایی مواجه می​شویم که نمی​توان با آنها مبارزه کرد.

این داروساز عنوان کرد: استفاده خودسرانه آنتی ​بیوتیک​ها می تواند عوارضی را برای فرد ایجاد کند. همچنین باید به موارد منع استفاده و یا تداخلات دارویی در استفاده آنتی‌بیوتیک‌ها توجه کرد و نیز آنتی‌بیوتیک‌ها در برخی زمان​های فیزیولوژیکی خاص مانند بارداری و شیردهی قابل استفاده نیستند. با توجه به این موارد، توصیه می​شود که آنتی‌بیوتیک‌ها تنها با مشاوره پزشک استفاده شوند.

رامش افزود: استفاده نابجای داروها موجب هدر رفتن منابع دارویی می​شود و سرمایه​ای را که می​توان در قسمت​های دیگر هزینه کرد و با آن، جان بسیاری از افراد را نجات داد، از بین می​رود.

وی با تاکید بر این که نباید آنتی ​بیوتیک​ها را برای مصارف بعدی نگهداشت، گفت: گاهی پزشک، دارویی را برای بیمار می​نویسد اما وی به محض برطرف شدن علایم ظاهری بیماری، استفاده دارو را قطع می​کند که این مورد می​تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. همچنین برخی بیماران با توجه به تشابه ظاهری علایم بیماری، داروی خود را به دیگری پیشنهاد می​ کنند، در این موارد باید در نظر داشت که علایم به ظاهر یکسان از نظر بیمار، می​تواند تفسیر کاملا متفاوتی از نظر پزشک داشته باشد و بدین دلیل هرگز نباید داروی خود را به بیمار دیگری توصیه کنید.

 

 

انتی بیوتیک

عوارض انتی بیوتیک

 

با آنتی بیوتیک و عوارض آن و خطرات جانبی اش برای بدن آشنا شوید

منبع: روابط عمومی معاونت غذا و داروی اهواز / عصرایران / نمناک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ئ
قالب وردپرس وردپرس افزونه وردپرس پاتوق وردپرس
بستن