انواع کیست تخمدان | علل و راه های درمان موثر

[ad_1]

انواع کیست تخمدان | علل و راه های درمان موثر

به این مطلب امتیاز دهید

انواع کیست تخمدان : چند نوع کیست تخمدان وجود دارد ؟ راه های درمان و پیشگیری از کیست تخمدان چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت بانوان ، راه های درمان کیست های تخمدان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان کیست تخمدان با رازیانه

درمان کیست تخمدان با سیاه دانه ، انواع کیست تخمدان

 

 

تخمدانها چگونه کار میکنند؟

تخمدانها دو اندام کوچک و لوبیا شکل هستند که بخشی از سیستم تولید مثل هستند. یک خانم دو تخمدان دارد- هر یک از تخمدان ها در یک طرف رحم قرار دارند. تخمدان دو وظیفه اصلی دارد:

– هر ۲۸ روز تخمک را به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی آزاد می کند
– هورمون های زنانه، استروژن و پروژسترون، که نقش مهمی در تولید مثل دارند را آزاد می کند

 

کیست های تخمدان ممکن است به صورت همان زمان دو تخمدان را تحت تاثیر قرار دهند یا ممکن است تنها بر روی یک تخمدان اثر بگذارند.

علائم کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان معمولا در صورتی که دچار پارگی شود، خیلی بزرگ باشد، یا منبع خون به تخمدان را مسدود کند، علائمی ایجاد می کند. در این موارد، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 

۱- درد لگن – این درد می تواند از یک احساس ناخوشایند، درد شدید تا ناگهانی، درد شدید و تیز باشد
۲- درد در هنگام رابطه جنسی

۳- مشکل تخلیه روده
۴- نیاز مکرر به ادرار کردن

۵- پریودی های سنگین، دوره های نامنظم یا دوره های سبک تر از حد طبیعی
۶- التهاب و تورم شکم

۷- احساس سیری زیاد کمی پس از خوردن
۸- مشکل حاملگی – اگرچه در بسیاری از خانم ها حاملگی تحت تاثیر کیست تخمدان قرار نمی گیرد.

 

اگر علائم پایدار کیست تخمدان دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر درد ناگهانی و شدید لگن دارید، باید بلافاصله با پزشک، اورژانس یا نزدیکترین درمانگاه تماس بگیرید.

 

کیست تخمدان و باروری

کیست تخمدان معمولا از بارداری شما جلوگیری نمی کند، گرچه بعضی اوقات ممکن است مشکل ساز شود. اگر نیاز به عمل برای برداشتن کیست دارید، جراح به شما کمک می کند در حین برداشتن کیست به باروری شما آسیبی وارد نشود. این به معنی برداشتن کیست و دست نخورده ماندن تخمدان ها و یا برداشتن یک تخمدان می باشد.

 

در برخی موارد، جراحی برای برداشتن هر دو تخمدان ضروری است. در این صورت شما دیگر تخمکی نخواهید داشت. حتما قبل از عمل با جراح خود درباره اثرات بالقوه جراحی بر باروری صحبت کنید.

انواع کیست تخمدان را بشناسید:

کیست تخمدان زمانی بزرگ است که بیش از ۵ سانتیمتر باشد و کیست تخمدان غول پیکر بیش از ۱۵ سانتیمتر است. در کودکان، کیست تخمدان بالای سطح ناف بزرگ در نظر گرفته می شود.

 

کیست تخمدان عملکردی
اکثر کیست های تخمدان به طور طبیعی به عنوان نتیجه چرخه قاعدگی در طول سالهای باروری خانم ایجاد می شوند. پیش از تخمک گذاری، فولیکول های کوچک در تخمدان ایجاد می شوند. این فولیکول ها هورمون ها را آزاد می کنند و هنگام تخمک گذاری تخمک را خارج می کنند. گاهی اوقات، یک فولیکول طبیعی به رشد خود ادامه می دهد و پس از چرخه قاعدگی مایع خود را حفظ می کند؛ این حالت کیست عملکردی می باشد. این کیست ها تقریبا بی ضرر هستند و معمولا طی چهار تا هشت هفته به صورت خود به خودی ناپدید می شوند. کیست های عملکردی به عنوان بخش نرمال چرخه قاعدگی شکل می گیرند. چندین نوع از این کیست وجود دارد:

۱- کیست فولیکولار:
رایج ترین نوع کیست تخمدان است. در خانم هایی که پریود می شوند، فولیکول حاوی تخمک بارور است که در طول تخمک گذاری پاره می شود. اگر این اتفاق نیفتد، قطر کیست فولیکولر بیشتر از ۲٫۵ سانتی متر می شود.

۲- کیست جسم زرد:
بعد از تخمک گذاری ظاهر می شود. جسم زرد باقی مانده فولیکول بعد از تخمک گذاری (تعیین زمان تخمک گذاری بعد از پریود ) است که به لوله فالوپی منتقل می شود. جسم زردی که بزرگتر از ۳ سانتی متر است تبدیل به کیست می شود.

۳- کیست لوتین تکا:
در داخل لایه تکال سلول های اطراف تخمک های در حال رشد تشکیل می شود. در اثر هورمون زیاد hCG، سلول های تکال می توانند تکثیر و تبدیل به کیست شوند. این اتفاق معمولا در هر دو تخمدان رخ می دهد.

کیست تخمدان غیر عملکردی

کیست غیر عملکردی شامل موارد زیر است:

۴- تخمدان با تعداد زیادی کیست، که ممکن است در زنان عادی یا در محیط سندرم تخمدان پلی کیستیک یافت شود.

۵- کیست های ناشی از آندومتریوز، با اسم کیست های شکلاتی (کیست شکلاتی یا اندومتریوما : علائم، تشخیص و ۱۰ درمان خانگی کیست)

 

۶- کیست تخمدان هموراژیک (آیا کیست هموراژیک (خونی) خطرناک است؟)

۷- کیست درموئید (کیست مویی چیست و چگونه درمان میشود)

 

۸- سیست ادنوما سروز تخمدان

۹- سیست ادنوم موکینوس تخمدان

 

۱۰- کیست پارااوارین (همه چیز درباره کیست پارااورین تخمدان)

۱۱- آدنفیفرم کیستی

 

۱۲- کیست تومورال مرزی

 

درمان کیست تخمدان چگونه است؟

کیست های وابسته به کم کاری تیروئید (۱۶ علائم کم کاری تیروئید در زنان ) یا سایر مشکلات غدد درون ریز با درمان مشکلات زیر کنترل می شوند. حدود ۹۵٪ کیست های تخمدان خوش خیم هستند و سرطانی نیستند.

 

 

درمان کیست تخمدان با پیاز

درمان کیست تخمدان با بومادران

 

 

– کیست های عملکردی و کیست تخمدان هموراژیک معمولا به صورت خود به خودی برطرف می شوند. با این حال، هر چقدر کیست تخمدان بزرگتر باشد، احتمال این که خود به خود ناپدید شود کمتر می شود. اگر کیست طی چند ماه از بین نرود، رشد کند یا باعث افزایش درد شود درمان مورد نیاز خواهد بود.

 

– کیست هایی که بیش از دو یا سه دوره قاعدگی ادامه می یابند و یا بعد از یائسگی رخ می دهند ممکن است بیماری جدیتری را نشان دهند و باید از طریق اورولوژی و لاپاروسکوپی بررسی شوند. چنین کیست هایی نیاز به بافت برداری دارند. علاوه بر این، قبل از عمل آزمایش خون برای بررسی CA-125 افزایش یافته، نشانگر تومور، که اغلب در سطوح بالای سرطان تخمدان مشاهده می شود، مورد نیاز است.

درمان درد ناشی از کیست تخمدان

درد همراه با کیست های تخمدان را می توان به روش های زیر درمان کرد:
– داروهای مسکن مانند استامینوفن، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، یا مواد مخدر.

– در حالیکه روش های هورمونی ضدبارداری مانع رشد کیست های جدید می شوند، اما برای درمان کیست های فعلی مفید نیستند.

 

عمل جراحی برای کیست تخمدان

اگر چه در اغلب موارد کیست تخمدان نیاز به نظارت دارد، اما در برخی از موارد عمل جراحی مورد نیاز است. عمل جراحی شامل برداشتن کیست، یا یک یا دو تخمدان است. در عمل جراحی معمولا از لاپروسکوپی استفاده می شود، مگر اینکه کیست بزرگ باشد یا تصویربرداری قبل از عمل بدخیمی یا آناتومی پیچیده کیست را نشان دهد. کیست هایی که به جراحی نیاز دارند عبارتند از:

 

– کیست تخمدان پیچیده (compelex) و پایدار
– کیست های پایدار که باعث ایجاد علائم می شوند
– کیست تخمدان پیچیده و بزرگتر از ۵ سانتی متر
– کیست تخمدان ساده که بزرگتر از ۱۰ سانتیمتر است یا کیست تخمدان ساده که در بیماران پس از یائسگی بزرگتر از ۵ سانتیمتر است

 

درمان کیست های خوش خیم نئوپلاستیکی

– کیست های خوش خیم تخمدان در دخترها قبل از قاعدگی علائمی ندارد. حدود ۶۸٪ این کیست ها در دختران ۱۲-۲ سال و ۸۴٪ در تخمدان دختران ۰-۲ ساله یافت میشوند. اکثر این کیست ها کوچکتر از ۹ میلی متر است در حالیکه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از آنها بزرگتر هستند. کیست های کوچکتر در عرض ۶ ماه ناپدید می شوند اما کیست های بزرگتر پایدارتر هستند.

 

– این نوع کیست ها نادر هستند و در شکل های مختلف وجود دارند. این کیست ها با رشد غیرطبیعی بافت مشخص می شوند. شایع ترین نوع کیست های خوش خیم نئوپلاستیک، کیست تراتوم است که به عنوان کیست درموئید نیز شناخته می شود. این کیست ها شامل انواع مختلفی از بافت، از جمله غدد سباسه، سلول های پوست یا فولیکول های مو می باشند. گاهی اوقات این کیست ها هیچ علائمی ندارند، اما گاهی اوقات عوارض پزشکی و درد لگنی ایجاد می کنند. معمولا این نوع کیست ها به صورت خود به خودی برطرف نمی شود.

درمان کیست آندومتریوز

این کیست ها در اثر رشد بافت های شبیه به اندومتریوز در خارج از رحم ایجاد می شوند و به تخمدان می چسبند. در طول دوره قاعدگی هورمون ها باعث می شوند بافت رحمی پس از تخمک گذاری فرو بریزد و از بدن خارج شود. بافت آندومتر در تخمدان ها ریخته نمی شود بنابراین باعث می شود بافت انباشته شود و کیست های قهوه ای تیره ایجاد شود.به همین علت، کیست آندومتریوز معمولا “کیست های شکلاتی” نامیده می شود. این کیست ها معمولا خود به خود برطرف نمی شوند و اگر پاره شوند، باعث درد لگن، چسبندگی و ناباروری می شوند.

درمان کیست های بدخیم تخمدان

– در اکثر خانم ها در سن باروری در هر ماه کیست های کوچک ایجاد می شود. کیست های بزرگ که باعث ایجاد مشکل می شوند در حدود ۸٪ از خانم ها قبل از یائسگی ایجاد می شوند. کیست تخمدان در حدود ۱۶٪ از خانم ها بعد از یائسگی ایجاد می شود و در صورت تشکیل این کیست احتمال سرطان زیاد است.

 

– اکثر کیست ها خوش خیم هستند، اما هر نوع کیستی می تواند بدخیم یا سرطانی شود. کیست بدخیم، یا تومور، نشان دهنده سرطان تخمدان است. هنگامی که مشخصه خاصی در طی معاینه فیزیکی، سونوگرافی یا پرونده پزشکی بیمار مشاهده شود، کیست مشکوک به بدخیم است. در این وضعیت، بافت برداری یا حذف کامل کیست توصیه می شود.

 

درمان کیست تخمدان با چند توصیه آسان

یکی از مشکلات شایع میان اکثر زنان دنیا کیست های تخمدانی است و آمار مبتلایان به این کیست ها در میان دختران جوان و سایر زنان رو به افزایش است. کیست های تخمدانی اغلب باعث ایجاد چاقی، عضلات و استخوان های درشت، رویش مو بر روی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، آکنه و عادت ماهیانه نامنظم می شوند.

 

در صورت بی توجهی به درمان، کیست های تخمدانی می توانند باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته ها، حملات قلبی و سرطان رحم شوند. دلیل برخی از این نوع کیست ها ناشناخته است و حتی ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا نمی کنند، اما با تغییر سبک زندگی و تغذیه مناسب می توان از ایجاد گونه های دیگر پیشگیری کرد.

۳ مورد احتمالی در ایجاد برخی کیست های تخمدانی
۱- شست و شو با آب سرد پس از دفع ادرار
۲- حمام کردن در زمان پریود
۳- پوشیدن شلوارهای تنگ که به کشاله ران ها فشار می آورد و باعث کاهش خون رسانی به تخمدان ها می شود.

علائم کیست تخمدان
۱- لکه بینی
۲- پریودهای نامنظم
۳- موهای زائد
۴- دردهای شدید دوره پریود
۵- دردهای مبهم لگنی

توصیه پزشکان برای درمان کیست تخمدان

۱- عدم استفاده و یا محدود کردن مواد غذایی نظیر، انواع شیرینی جات، کیک و کلوچه، ماکارونی و پاستا، غذاهایی که شکر به آنها اضافه شده است، آبمیوه های شیرین صنعتی، نوشابه، نان های سفید و بدون سبوس.

۲- افزایش استفاده میوه، و سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، کاهو، کلم، اسفناج و…

توصیه های تغذیه ای

۱- استفاده مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی، و سیب زمینی را نسبت به گذشته کاهش دهید. سعی کنید از غلات کامل و سبوسدار استفاده کنید.

۲- از مواد غذایی سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، و حبوبات بیشتر استفاده کنید.

 

۳- سعی کنید مواد غذایی حاوی فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

۴- استفاده فیبر را از راه های مختلف افزایش دهید. حبوبات، میوه ها ،و سبزیجات حاوی فیبر را در غذای اصلی، سالاد، و میان وعده استفاده کنید.

 

۵- از سبزیجات برگ سبز تیره در وعده های نهار و شام بهره ببرید.

۶- چربی های اشباع شده را با چربی ها و روغن های سالم و اشباع نشده جایگزین کنید.

 

۷- از لبنیات کم چرب استفاده کنید.

۸- در کل استفاده غذاهای چرب را کاهش داده و چربی کمتری استفاده کنید.

 

۹- استفاده نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای، نوشابه، و قهوه را کاهش دهید و از نوشیدنی های فاقد کافئین استفاده کنید.

۱۰- برای کنترل قند خون، در طول روز غذا را در وعده های بیشتر و حجم کمتری میل کنید.

 

۱۱- سعی کنید از انواع مواد غذایی با رعایت تعادل در برنامه غذایی خود بهره ببرید.

۱۲- ترجیحاً غذاهای تازه استفاده کنید، و از استفاده غذاهای آماده، فرآوری شده، کنسروی، نمک سود شده، و دودی اجتناب کنید.

 

۱۳- استفاده نمک را کاهش دهید و ادویه ها یا چاشنی های دیگر مانند، سبزیجات معطر و آبلیمو را جایگزین آن کنید.

۱۴- ۲ تا ۳ بار در هفته ماهی بخورید.

 

۱۵- استفاده قند، شکر، و شیرینی را کاهش داده و یا در صورت امکان حذف کنید، و به جای آن از غلات سبوسدار استفاده کنید.

۱۶- مواد غذایی را به جای سرخ کردن با روغن، کباب پز یا آب پز کرده و یا در فر طبخ کنید.

 

۱۷- سعی کنید در هر وعده غذایی یک منبع پروتئینی داشته باشید تا ثبات قند خونتان حفظ شود و دچار افت قند خون نشوید. گوشت، ماهی، مرغ، لبنیات، تخم مرغ، و آجیل منابع خوبی از پروتئین هستند. اما از استفاده بی رویه گوشت قرمز و تخم مرغ پرهیز کنید.

۱۸- سعی کنید از گوشت، مرغ، و ماهی بدون چربی استفاده کنید.

توصیه های سبک زندگی

۱- وزن خود را کاهش دهید.
۲- دریافت کالری روزانه خود را کم کنید تا بتوانید وزن خود را کاهش دهید.
۳- سعی کنید حتماً روزی ۲۰ دقیقه ورزش کنید.
۴- استرس را از زندگی خود دور کنید.

 

 

درمان کیست تخمدان با قرص ال دی

درمان کیست های تخمدانی

 

انواع کیست تخمدان | علل و راه های درمان موثر

 

منبع: ooma.org / بیتوته

[ad_2]

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : 0 در حال بررسی : ۰

*

code