• امروز : چهارشنبه - ۱۳ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 20 - رجب - 1442
  • برابر با : Wednesday - 3 March - 2021
0

حذف قیمت مصرف کننده از قفسه فروشگاه‌ها/انواع کالا در سال جاری بیش از ۳ بار گران شد

  • کد خبر : 261564
  • 18 ژانویه 2021 - 14:02
حذف قیمت مصرف کننده از قفسه فروشگاه‌ها/انواع کالا در سال جاری بیش از ۳ بار گران شد

رئیس اتحایه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: از امروز قیمت مصرف کننده و درصد تخفیف کالا از قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای حذف و فقط قیمت فروش کالا بر روی قفسه‌ها درج می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی تیتر جالب امیرخسرو فخریان امروز در یک نشست خبری و در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در  مورد تخفیف‌های غیرواقعی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و درباره اتهاماتی که به فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خصوص تبانی با تولید کنندگان برای درج قیمت بالاتر بر روی کالا درج می‌شود، گفت: کالاهایی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود در سطح شهر نیز از طریق سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شود ضمن اینکه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای معمولا برندهای خوب عرضه می‌شود زیرا در غیراینصورت مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید نمی‌کنند. 

رئیس اتحایه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با بیان اینکه قیمت مصرف کننده  توسط تولید‌کنندگان روی کالا درج می‌شود افزود: لذا یک کالا تولیدی با یک قیمت واحد  مصرف‌کننده در سراسر کشور عرضه می‌شود. 

وی افزود: حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد کالاها از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود و ۸۵ الی ۹۰ درصد کالاها نیز خارج از سیستم فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود. 

فخریان در مورد نظام قیمت‌گذاری کالا بیان داشت: تولید‌کنندگان دارای انجمن‌ هستند لذا در هنگام تغییر قیمت کالا، انجمن‌های مربوطه پیشنهاد خود را به سازمان حمایت ارائه می‌دهند و براساس آن پیشنهاد یا سازمان حمایت افزایش قیمت را تایید می‌کند و یا اختیار افزایش قیمت را به انجمن مربوطه می‌سپارد. 

رئیس اتحایه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مورد تعیین قیمت حبوبات بسته‌بندی بیان داشت: در مورد حبوبات بسته‌بندی نیز به این صورت است که انجمن مربوطه برای تغییر نرخ مجوز دریافت می‌شود البته این نکته را باید مدنظر داشت که قیمت حبوبات بسته‌بندی با حبوبات فله‌ای متفاوت است. 

وی بیان داشت: در مجموع تولید‌کنندگان مثلا تولید کنندگان حبوبات  برای افزایش قیمت یک مصوبه دریافت می‌کنند و لذا با هم قیمت‌ها را تغییر می‌دهند و یا افزایش می‌دهند. 

فخریان با بیان اینکه با تغییر نرخ کالایی مانند حبوبات، انجمن مربوطه تغییر نرخ‌ها را به اتحادیه فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای اعلام می‌کند، گفت: اما فروشگاه‌های زنجیره‌ای تغییر نرخ را یک ماه دیرتر از سایر قسمت‌های بازار اعمال می‌کنند، به این روش که فروشگاه‌های زنجیره‌ای براساس مجوزی که به تولید‌کنندگان برای افزایش نرخ داده شده کالا را به مدت یک الی دو ماه  با نرخ جدید دریافت اما همچنان با قیمت قدیم عرضه می‌کنیم. 

وی بیان داشت: اما این نکته باید مورد نظر باشد در یک سال گذشته بسیاری از کالاهای عرضه شده در بازار حداقل به طور میانگین ۳٫۵ بار تغییر نرخ داشته‌اند. 

* نوشابه امسال ۵ بار گران شد 

فخریان بیان داشت: به عنوان مثال قیمت نوشابه از فروردین امسال تاکنون از ۴۴۰۰ تومان به ۹۵۰۰ تومان رسیده و طی ۱۰ ماه اخیر این کالا ۵ بار تغییر نرخ داشته و به عبارتی ۵ بار قیمت آن افزایش یافته است. 

وی گفت:همچنین از ابتدای امسال تاکنون مواد شوینده دو بار تغییر نرخ بالا داشته است در حالی که در سال‌های گذشته تغییر قیمت کالا معمولا دو سال یکبار و یا یک سال یکبار اتفاق می‌افتاد. 

* انواع کالا در سال جاری  ۳٫۵ بار گران شد

فخریان اظهار داشت: در فروشگاه‌های که ۳ هزار بارکد کالا دارد، از ابتدای امسال ۱۱ هزار بارکد قیمت جدید داشته‌ایم یعنی کالاها ۳٫۵ بار افزایش نرخ داشته‌اند و لذا ما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هر روز با کالاهایی مواجه‌ایم که افزایش نرخ داشته‌اند. 

وی گفت: در هیچ کجا در دنیا قیمت مصرف کننده بر روی کالا درج نمی‌شود و برای خرید کالا قیمت از روی بارکد مشخص می‌شود. 

رئیس اتحایه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با اشاره به مشکل تامین روغن بیان داشت: همین موضوع قیمت برخی کالاها که با روغن تولید می‌شوند از جمله چیپس را افزایش داد. 

وی با بیان اینکه با تغییر قیمت کالا بلافاصله فروشگاه‌های زنجیره‌ای قیمت‌های جدید را اعمال نمی‌کنند، گفت: با تغییر قیمت، کالاهای قدیم با همان قیمت‌های قدیم  درفروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود و کالاهای جدید که به قفسه‌ها اضافه می‌شود نیز با همان قیمت‌های قبلی عرضه می‌شود و این روند به مدت یک الی دو ماه ادامه می‌یابد تا کالا با قیمت‌های قدیمی در فروشگاه به اتمام برسد لذا وقتی که کالا به قیمت قبلی در فروشگاه تمام شد آنگاه کالا در فروشگاه با قیمت‌های جدید عرضه می‌شود. 

فخریان اظهار داشت: به دلیل تعدد تغییر قیمت کالاها در سال جاری، برخی از قفسه‌ها ممکن است از کالای مورد نظر، تعدادی از آن کالا باقی مانده باشد که هنوز با قیمت سابق در قفسه توزیع می‌شود اما در سیستم فروشگاه نرخ جدید اعمال شده است  لذا  مردم فکر می‌کنند فروشگاه‌های زنجیره‌ای  قیمت‌ها را افزایش داده است و تخفیف‌ها واقعی نیست. 

وی با بیان اینکه در سال جاری نگرانی تامین کالا برای فروشگاه‌ها نیز وجود داشت، افزود: الان همه تولید‌کنندگان برای تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شده‌اند و وقتی مواد اولیه نیست لذا تولید‌کنندگان به ما فشار می‌آورند که تغییر نرخ‌ها را زودتر از یک الی دو ماه که روال معمول است اعمال کنیم. 

رئیس اتحایه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مورد تبانی فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولید‌کنندگان اظهار داشت: مطرح کردن این موضوع به معنای اتهام زدن به تولیدکنندگان است و با طرح این موضوع همه تولید‌کنندگان دزد عنوان می‌شوند در حالی که تولید‌کننده اگر می‌خواست برای ۱۰ درصد از فروش خود به همه مردم کشور دروغ بگوید و  تبانی کند تا سود بیشتری کسب کند  و یا گران‌فروشی و کم فروشی کند که اصلا تولید کننده نمی‌شد ، زیرا خیلی کارهای راحتری برای دزدی وجود دارد و من فکر نمی‌کنم تولید کنندگان با میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری برای کسب سود بیشتر با فروشگاه‌های زنجیره‌ای تبانی کنند. 

فخریان با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش کنترل کننده قیمت‌ها را دارند گفت: بنابراین نباید به ازای اعمال تخفیف‌ها متهم به تبانی شویم در حالی که هیچ تولید‌کننده‌ای برای تغییر نرخ و قیمت کالا با ما مشورت نمی‌کند و این کارها را در صنف و انجمن مربوطه انجام می‌دهند. 

فخریان با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار فروشگاه عرضه کننده کالا در بخش‌های مختلف وجود دارد، گفت: این در حالی است که فقط ۶ هزار فروشگاه‌ زنجیره‌ای در سطح کشور وجود دارد بنابراین این امکان اصلا وجود ندارد که یک کالای سفارشی برای یک فروشگاه و با قیمت مشخص تولید شود. 

وی گفت: در کل کالاهایی که فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌کنند می‌توان گفت که حتی ۵ درصد از کالاها نیز انحصاری نیست. 

وی با اشاره به ارائه فاکتور خرید از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مشتریان گفت: در این فاکتورها قیمت مصرف کننده و تخفیفات اعمال شده کاملا مشخص است در حالی که در گذشته یکی از معضلات عدم ارائه فاکتور از سوی فروشنده به مشتری بود. 

* فروشگاه‌های زنجیره‌ای تورم را ۱۵ درصد مدیریت کرده‌اند

رئیس اتحایه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای: فروشگاه‌های زنجیره‌ای کنار مردم و دولت هستند و بطور میانگین تورم را ۱۵ درصد در جامعه مدیریت کرده‌اند و کالاها را ارزان‌تر به دست مردم می‌رسانند. 

* قیمت مصرف کننده کالا از روی قفسه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای حذف می‌شود

وی بیان داشت: با توجه به اتهامات وارد شده به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برای جلوگیری از ادامه این روند طی مذاکره‌ای که با فروشگاه‌های زنجیره‌ای داشتیم مقرر شد تا از امروز قیمت مصرف کننده کالا بر روی قفسه‌ حذف شود و فقط قیمت فروش بر روی قفسه درج شود. 

فخریان اظهار داشت: بنابراین این کار به تدریج عملیاتی می‌شود و از امروز چند فروشگاه زنجیره‌ای نیز نسبت به حذف قیمت مصرف کننده اقدام کرده‌اند و فقط قیمت فروش را بر روی قفسه درج می‌کنند. 

انتهای پیام/ 

لینک کوتاه : https://titrejaleb.com/?p=261564

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.